Chráňte si ich! Povieme vám, prečo a ako sa starať o obličky

Chráňte si ich! Povieme vám, prečo a ako sa starať o obličky

Obličky sú dôležitou súčasťou našej vylučovacej sústavy. Vedeli ste o tom, že denne prefiltrujú obrovské množstvo vody a vytvoria pokojne až 170 litrov primárneho moču? Z tohto množstva nakoniec vzniká 1 až 2 litre konečného moču. Obličky odstraňujú z tela škodliviny aj regulujú množstvo vody či minerálov v tele.

Veľmi ľahko ich však môžu potrápiť rozličné zdravotné problémy, napríklad zápaly či infekcie. Je preto dôležité, aby sme sa o ne dostatočne starali. Ako sa predsa hovorí, zdravie máme len jedno. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo všetko môžete pre svoje obličky urobiť aj vy!

1. Pite primerané množstvo tekutín

Nedostatočný pitný režim má negatívny vplyv na celý organizmus a taktiež na obličky. Deficit tekutín v organizme môže najmä sťažovať filtráciu krvi a odvádzanie toxínov z tela. Dokonca to zvyšuje riziko vzniku obličkových kameňov. Problémom však môže byť aj nadbytočný príjem tekutín. V takomto prípade obličky nemusia stíhať plniť svoju funkciu a sú nadmerne zaťažované. Ak chceme, aby naše obličky fungovali správne a zbytočne sme im neškodili, mali by sme prijímať primerané množstvo tekutín, čo môže predstavovať v priemere aspoň 6 až 8 pohárov vody denne.

Pozri aj: Používať bujónové kocky alebo nie? Budete zarazení z toho, čo obsahujú!

pravidelné močenie

Zdroj: Shutterstock®

2. Pravidelne navštevujte toaletu

Nie je dôležité tekutiny len prijímať, ale ich aj vylučovať. Nadmerné a časté zadržiavanie moču je obrovským zlozvykom, ktorý môže mať negatívny vplyv na obličky aj celé močové cesty. Samozrejme, nie je potrebné utekať na toaletu hneď, ako pocítite čo i len najmenšie nutkanie, no nemalo by sa stať pravidlom, že vylučovanie moču dlhodobo odkladáte. Môže to totiž prispieť napríklad aj k množeniu a šíreniu baktérií v močových cestách a vzniku infekcií. Dbajte preto na pravidelné návštevy toalety.

3. Obmedzte solenie

Ak chceme mať obličky zdravé a v dobrej kondícii dlhú dobu, preháňať by sme to nemali so solením. Nadmerný prísun soli totiž môže prispieť k poškodeniu obličiek, zníženiu ich funkcie aj rozvoju problémov s močovými kameňmi. Rovnako je potrebné dávať si pozor nielen na soľničku, ale aj potraviny plné soli, ako sú napríklad údeniny, instantné polievky, salámy a polotovary. Čo sa ďalej týka stravy, pre podporu obličiek je vhodné obmedziť i príjem živočíšnych bielkovín a aspoň časť z nich nahradiť rastlinnými. Pre zdravie nielen obličiek, ale celého organizmu, by mala byť strava vyvážená a mala by obsahovať dostatok čerstvej zeleniny a ovocia.

meranie krvného tlaku

Zdroj: Shutterstock®

4. Kontrolujte si krvný tlak aj cukor

Diabetes a vysoký krvný tlak radíme medzi hlavné rizikové faktory pre rozvoj ochorení obličiek. Ak teda chcete mať obličky zdravé po celý život, vhodné je pravidelne si kontrolovať úroveň tlaku aj hladinu krvného cukru. V prípade, že trpíte na vysoký tlak či máte zvýšený cukor, nepodceňujte liečbu týchto zdravotných problémov. Pre zdravie obličiek je ďalej dôležité nefajčiť, udržovať si primeranú váhu a vyhýbať sa sedavému spôsobu života. Pohyb má predsa blahodarný vplyv na celý organizmus.

5. Infekcie vždy doliečte

Prevencia je vždy lepším a oveľa jednoduchším riešením ako liečba už vzniknutých zdravotných ťažkostí a ochorení. Ak vás však neminú nejaké zdravotné problémy s obličkami, napríklad rozličné zápaly a infekcie, ich liečbu skutočne nepodceňujte. Antibiotiká nasadené lekárom je potrebné vždy dobrať do poslednej tabletky. A to platí pri všetkých ochoreniach. Pozor si však dávajte na nadmerné užívanie iných liekov, najmä tých proti bolesti. Siahajte po nich len výnimočne, našim obličkám totiž výrazne škodia a ohrozujú ich správnu činnosť.

Pozri aj: Použitie sódy bikarbóny: 7 jednoduchých trikov, ktoré musíte poznať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Anna Kristova 16.04.19 13:20

AK
karma
100.00

sú to fakt dobré rady

  • 1
Odpovedať

Attila Zsarnai 17.04.19 08:06

AZ
karma
-1.00

Odmedziť solenie je len z časti dobrá rada. Soliť treba, veď oragnizmuz bojuje za to aby v ňom ostalo dostatčné množstvo soli. Čiže soliť treaba, ale len soľou tj. NaCl nie nejakými chemikáliami ktorým sa nadáva, že sú soľou, ako napr. KCl. Túto akože soľ, je treba jednoznačne vynechať.

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní