Trápi tento problém aj vás? Zistite, aká je prevencia zápchy!

Trápi tento problém aj vás? Zistite, aká je prevencia zápchy!

Zápcha, respektíve nepravidelné vyprázdňovanie je zdravotný problém, ktorý z času na čas potrápi mnohých z nás. Príčiny týchto tráviacich ťažkostí bývajú rôzne, no v mnohých prípadoch sa za nimi ukrývajú aj zlé stravovacie návyky. Okrem toho môže podnietiť rozvoj zápchy aj užívanie niektorých liekov či dokonca časté potláčanie nutkania navštíviť toaletu. Čo však v prípade problémov s vyprázdňovaním robiť? Internet je plný receptov na boj proti zápche. Známa je napríklad konzumácia sušených sliviek.

Jedno je však isté. Zdravotným problémom by sme mali radšej predchádzať, ako ich neskôr riešiť. Je to predsa oveľa jednoduchšie! Pýtate sa, ako predchádzať zápche? Je to pomerne jednoduché, pričom prevencia zápchy v sebe zahŕňa najmä tri základné kroky. Ktoré to sú, sa dozviete v nasledujúcom článku!

Odporúčame: Používať bujónové kocky alebo nie? Budete zarazení z toho, čo obsahujú!

dostatok tekutín

Zdroj: Shutterstock®

Krok 1: Telu zabezpečte dostatok tekutín

O dôležitosti a význame pitného režimu nemusíme ani diskutovať. Naše telo jednoducho potrebuje dostatok tekutín, primárne čistej vody, aby fungovalo správne. Nedostatočný pitný režim sa prejavuje nielen suchou pokožkou, únavou či bolesťami hlavy, ale taktiež aj nepravidelnou návštevou toalety. Ak je zápcha vaším pravidelným problémom, dávajte si na príjem tekutín obzvlášť pozor. Skúste počas dňa vypiť aspoň 6 až 8 pohárov čistej vody, najlepšie 15 minút pred jedlom, prípadne asi pol hodinu po jedle.

Pitný režim, samozrejme, môžete ozvláštniť aj minerálnymi vodami či skvelými bylinnými čajmi. Množstvo byliniek má blahodarné účinky na tráviaci trakt, takže sú rozhodne vítanou súčasťou jedálnička zameraného na prevenciu zápchy. Množstvo tekutín sa tiež nachádza aj priamo v potravinách. Nezabúdajte konzumovať polievky. Na obsah vody sú bohaté melóny, uhorky, paradajky či marhule. Aj tie vám pomôžu hydratovať celé telo, vrátane tráviaceho traktu.

dostatok vlákniny

Zdroj: Shutterstock®

Krok 2: Dávajte pozor na správnu stravu

Ak chcete účinne predchádzať zápche, bez zmeny stravovacích návykov to jednoducho nepôjde. Telu a najmä črevám je dôležité v prvom rade dodať dostatok vlákniny. Vláknina predstavuje zmes nestráviteľných sacharidov a okrem iného je tvorená napríklad celulózou, lignínom či pektínmi. Táto zložka potravy napomáha regulovať proces trávenia v organizme a taktiež podporuje pravidelné vyprázdňovanie. Dostatočný príjem vlákniny je dokonca jednou z foriem prevencie rakoviny hrubého čreva.

A kde vlákninu hľadať? Do jedálnička zaraďte celozrnné výrobky, obilniny, strukoviny a, samozrejme, veľmi veľa zeleniny a ovocia. Skvelé sú aj semienka či otruby. Správnemu tráveniu a pravidelnému vyprázdňovaniu môžete domôcť aj dôkladným prežúvaním potravy. Pri jedle sa neponáhľajte a najmä sa neprejedajte. Nápomocné je konzumovanie menších porcií jedla.

pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Krok 3: Rozhýbte svoje telo

Aby ste rozhýbali svoje črevá, musíte byť v pohybe aj vy sami. Práve nedostatok pohybu je častou príčinou nepríjemnej zápchy. Dávajte si na to pozor najmä v prípade, že máte napríklad sedavé zamestnanie. Dostatok fyzickej aktivity pozitívne ovplyvňuje latkovú premenu v tele a zlepšuje prekrvenie celého organizmu. Rovnako podporuje správnu činnosť čriev. Pri pohybe sa totiž dávajú do pohybu aj črevá a potrava tak nimi prejde oveľa ľahšie a rýchlejšie. Nájdite si preto na pohybové aktivity čas aspoň 30 minút denne. Vyskúšajte dlhšie prechádzky v prírode či so psom, jazdu na bicykli, korčuľovanie či plávanie.

Pozri aj: Použitie sódy bikarbóny: 7 jednoduchých trikov, ktoré musíte poznať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní