Esenciálny levanduľový olej: Toto musíte vedieť skôr, než ho vyskúšate!

Esenciálny levanduľový olej: Toto musíte vedieť skôr, než ho vyskúšate!

Levanduľu vďaka jej krásnym a voňavým kvietkom fialovej až modrofialovej farby rozpozná i neznalec rastlín. Táto rastlina, respektíve poloker z čeľade hluchavkovité, pochádza zo Stredomoria a dorastá do výšky okolo 30 až 60 centimetrov. Okrem kvetov je charakteristická aj úzko kopijovitými listami, ktoré sú belavo plstnaté. Horná časť olistených stoniek je zakončená klasom zloženým z pyskovitých kvetov. Nielen tie, ale i celá rastlina je príjemne aromatická.

Levanduľa však ani zďaleka nie je len okrasnou bylinou, ale už od nepamäti sa využíva aj v tradičnom ľudovom liečiteľstve. Na liečebné účely, ale aj pre potreby kozmetického priemyslu sa dnes pestujú vyšľachtené odrody. A akú liečivú silu ukrýva práve levanduľa? Známa je napríklad svojimi upokojujúcimi účinkami na nervový systém človeka. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké účinky a použitie má esenciálny olej, ktorý sa z nej vyrába.

Odporúčame: Účinky horkej čokolády: Takto podporí naše zdravie!

účinky levanduľového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky levanduľového oleja?

Levanduľová silica je v prvom rade úžasným prírodným upokojujúcim prostriedkom. Je veľmi nápomocná pri emocionálnom strese a nervovom napätí. Odstraňuje pocity úzkosti a celkovo upokojuje centrálnu nervovú sústavu. Eliminuje nervozitu aj stres a okrem toho i podporuje dobrý spánok a odstraňuje nespavosť. Človeku prinavracia dobrú náladu. Esenciálny levanduľový olej má ďalej blahodarný vplyv na dýchaciu sústavu. Podporuje zdravie pľúc a pomáha pri kašli aj uvoľnení dýchacích ciest.

Olej z levandule môže byť veľkým pomocníkom pri liečbe rozličných bolestí. Zmierňuje bolesť hlavy aj nepríjemnú migrénu a taktiež prináša úľavu pri reumatických bolestiach či bolestiach svalov. Má protizápalové účinky. Môže byť užitočný pri zápaloch dutín a rozličných kožných ťažkostiach. Levanduľa má hojivé vlastnosti. Pomáha pri akné, kožných poraneniach aj ochoreniach, ako sú napríklad psoriáza či ekzém.

použitie levanduľového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako ním podporiť svoje zdravie?

Esenciálny levanduľový olej nájdete v lekárňach, na internete aj v predajniach so zdravými potravinami. Pri kúpe si však dávajte pozor na jeho čistotu a kvalitu. A ako ho využiť na podporu svojho zdravia? V prvom rade ho môžete využiť v rámci aromaterapie. Ak vás trápi nadmerný stres, pocity úzkosti či celkovo zlá nálada, neváhajte zopár kvapiek oleja pridať do aromalampy. Za pár chvíľ vašu domácnosť naplní príjemná vôňa, ktorá upokojí vašu myseľ a zaženie pochmúrnu náladu. Pri strese i nespavosti si tiež môžete pripraviť kúpeľ s levanduľovým olejom.

Bolesť hlavy odstránite vdychovaním výparov z esenciálneho oleja, prípadne si ním môžete premasírovať spánky. Pri bolestiach kĺbov či svalov ho zase využite na masáž postihnutých miest. Levanduľovým olejom si tiež môžete potierať drobné ranky. Pokojne ho môžete pridať do obľúbeného krému či telového mlieka. Ak vás trápi zápal dutín či upchaté dutiny, pomôcť vám môže naparovanie. Do nádoby s horúcou vodou stačí pridať zopár kvapiek spomínaného esenciálneho oleja.

Bude vás zaujímať: Tuniak - chutná a zdravá ryba? Je vôbec prospešná pre človeka?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní