7 dôvodov, prečo jesť repu: Tieto účinky cvikly vás prekvapia!

7 dôvodov, prečo jesť repu: Tieto účinky cvikly vás prekvapia!

Repa obyčajná, inak nazývaná aj červená repa či častejšie cvikla, je známa a v našom podnebí veľmi rozšírená koreňová zelenina. Často sa však v našich kuchyniach na ňu zabúda. To je veľká škoda! Jedálniček totiž vie rýchlo ozvláštniť. 

Pripraviť si môžete mnohé zdravé cviklové recepty, na ktorých si nielen pochutnáte, ale vďaka ktorým môžete aj podporiť svoje zdravie. A prečo by mala byť repa pravidelnou súčasťou našej stravy? 

Ak napríklad bojujete s vysokým krvným tlakom, mohla by vám pomôcť. Dokáže však toho ešte oveľa viac. V článku vám prezradíme, aké sú účinky cvikly a prečo si na ňu nespomenúť len raz za pár mesiacov.

1. Je plná dôležitých minerálov

Nie je prekvapením, že aj cvikla, podobne ako ďalšie druhy zeleniny, je plná vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých živín. Vyniká v obsahu mnohých minerálnych látok a stopových prvkov. Telu doplní draslík, vápnik, horčík, sodík, železo aj mangán. Ďalej je zdrojom vitamínov C aj K.

Rovnako obsahuje mnohé vitamíny skupiny B, a to vrátane riboflavínu či kyseliny listovej. Veľkú časť hmotnosti cvikly tvorí len voda, no telu vie poskytnúť a menšiu dávku bielkovín.

Odporúčame: Karfiolová ryža ako zdravá a diétna príloha?! Ako ju pripraviť?

vysoký krvný tlak

Zdroj: Shutterstock®

2. Znižuje vysoký krvný tlak

Cvikla je veľkým pomocníkom pri liečbe vysokej hladiny krvného tlaku. Vysoký tlak pritom môže predstavovať vážny zdravotný problém. Poškodzuje cievy a zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení či mozgovej príhody.

V prípade, že sa snažíte dostať úroveň vášho krvného tlaku pod kontrolu, neváhajte si pravidelne dopriať napríklad pohár šťavy z červenej repy.

3. Chráni pre rakovinou

Známe sú aj protirakovinové účinky červenej repy. Táto zelenina je totiž bohatá na mnohé vzácne antioxidanty, ktoré v tele napomáhajú blokovať škodlivé účinky voľných radikálov. Tie totiž môžu poškodzovať bunky, podnecovať rozvoj mnohých civilizačných ochorení, a to vrátane rakoviny a taktiež prispievať k rýchlejšiemu starnutiu.

Cviklu jednoducho radíme medzi najlepších prírodných pomocníkov v prevencii rakoviny. I v prípade boja s onkologickým ochorením je však vítané pravidelné pitie cviklovej šťavy. 

detox

Zdroj: Shutterstock®

4. Odvodňuje, odkysľuje a detoxikuje

S jedinečnými liečivými účinkami repy obyčajnej rozhodne nekončíme. Táto zelenina totiž podporuje odkyslenie tela. Dlhodobo prekyslený organizmus môže mať negatívny vplyv na naše zdravie a môže vplývať na rozvoj mnohých ochorení, vrátane migrén či cukrovky.

Okrem toho cvikla aj dobre odvodňuje. Prečistí obličky a močové cesty a z tela odstráni nadbytočnú vodu. Vo vašom jedálničku by sa mala nachádzať, ak vás trápi zadržiavanie vody. Nakoniec má repa aj detoxikačné účinky. Perfektne prečistí pečeň a zbaví ju všetkých škodlivín.

5. Zlepšuje trávenie

Okrem vyššie spomínaných živín a telu prospešných látok obsahuje cvikla aj nemalé množstvo vlákniny. Dostatok vlákniny v organizme zabezpečuje výživu dôležitých črevných baktérií a správnu činnosť čriev.

Rovnako prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny cholesterolu. Jej nedostatok sa ľahko prejaví napríklad zápchou či inými tráviacimi ťažkosťami. Ak máte problémy s pravidelným vyprázdňovaním či vyšším cholesterolom, neváhajte do jedálnička zaradiť rozličné zdroje vlákniny, medzi ktoré patrí i cvikla.

Bude vás zaujímať: Aké sú účinky olív? Toto je dobrý dôvod, prečo ich jesť pravidelne!

potraviny pre mozog

Zdroj: Shutterstock®

6. Chráni mozog

Pravidelnou konzumáciou cvikly urobíte niečo aj pre svoj mozog. Dusičnany, ktoré sa v nej ukrývajú, napomáhajú rozširovať cievy a zlepšovať prietok krvi. I mozog tak môže byť lepšie okysličovaný.

Cvikla vám pomôže dobre sa sústrediť a koncentrovať. Zlepšuje odolnosť voči stresu a podporuje dobrý spánok. Údajne má dokonca i afrodiziakálne účinky, ktorým verili už starovekí Rimania.

7. Posilňuje imunitu

Nakoniec môžeme ešte dodať, že cvikla i vo všeobecnosti prispieva k dobrej obranyschopnosti. Napomáha tomu i nemalý obsah vitamínu C, ktorý je pre správnu funkciu imunitného systému nevyhnutný.

Vitamín C je navyše silný antioxidant, čiže chráni telo aj pred voľnými radikálmi. Okrem toho tento vitamín podporuje absorpciu železa či tvorbu kolagénu. 

Ďalšie účinky červenej repy:

  • podporuje správnu funkciu pečene,
  • posilňuje imunitný systém,
  • zlepšuje dýchacie ťažkosti, 
  • podporuje optimistickú náladu,
  • je nápomocná pri zlepšení trávenia,
  • hydratuje pokožku a dodáva je pružnosť, 
  • dodáva vlasom lesk,
  • pomáha spevňovať nechty.

Odporúčame: Ako si vybrať zdravé müsli? Týmto sa v obchode oblúkom vyhnite!

Aktualizovaný článok: 13.6.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní