Ktoré kvety sú jedlé? Skúste túto netradičnú a zdravú pochúťku i vy!

Ktoré kvety sú jedlé? Skúste túto netradičnú a zdravú pochúťku i vy!

Vedeli ste o tom, že kvety nie sú len na okrasu a ani zďaleka nepredstavujú iba darček pre milovanú osobu? Kvety sa môžu stať i vítanou súčasťou nášho jedálnička. Nejde pritom o žiadnu šialenú gastronomickú novinku. Rozličné kvety sa v kuchyniach po celom svete používajú už veľmi dlho. Pokrmom nedodajú len šmrnc a jedinečnú chuť, ale zároveň sú i zdraviu prospešné. Mnohé z nich sú totiž plné vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších potrebných látok. Môžu priaznivo vplývať na imunitný systém či trávenie. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako sa dajú kvety zaradiť do jedálnička a ktoré z nich sú vlastne jedlé.

Na začiatok zopár pravidiel!

Pri používaní kvetov v kuchyni je potrebné myslieť na pár dôležitý zásad. Napríklad, vždy konzumujte len kvety, o ktorých stopercentne viete, že sú jedlé. Je to ako s hríbmi, niektoré nielenže nie sú jedlé, ale mnohé sú jedovaté a môžu spôsobiť aj nemalé komplikácie. Vhodné je tiež konzumovať kvety, ktoré boli vypestované na tento účel, čiže nie kvety z kvetinárstva, ktoré mohli byť pri pestovaní ošetrené pesticídmi, ani kvety rastúce pri cestách a v znečistenom prostredí. V prípade alergií je vhodné sa konzumácii kvetov radšej vyhnúť.

Kvety je dobré zberať ráno, keď sú čerstvo a plne rozkvitnuté. Zvädnuté kvety nekonzumujeme. Z väčších kvetov odstraňujeme piestiky aj tyčinky, konzumujú sa hlavne okvetné lístky. Niekedy je potrebné zbaviť sa aj spodnej bielej časti okvetného lístka, ktorá môže mať horkú chuť. Pred použitím môžeme kvety jemne opláchnuť a nechať voľne uschnúť. Pár dní vydržia i skladovanie v chladničke, najlepšie vo vzduchotesnej nádobke. 

Odporúčame: Hľadáte prírodný liek na vysoký tlak? Bylinkári odporúčajú túto rastlinu!

konzumácia kvetov

Zdroj: Shutterstock®

Ako ich je možné zaradiť do jedálnička?

Jedlé kvety dnes už nájdeme aj v obchodoch, napríklad v zmesiach s listovou zeleninou, ktoré sú vhodné na prípravu chutných a zdravých šalátov. Dostupné sú aj kandizované či sušené kvety. Vhodnou možnosťou je hlavne pestovanie si vlastných kvetov. Neváhajte si vyčarovať jedlú kvetinovú záhradku, samozrejme, bez použitia rôznych chemických prostriedkov pri pestovaní. Dnes sa už ľahko dajú zohnať semienka s jedlými kvetmi, vysadiť si môžete rozličné druhy.

A ako sa jedlé kvety vlastne používajú? Kvety ozdobia šaláty, cestoviny, polievky, dezerty a zároveň im dodajú novú chuť. Ozdobou zákuskov sú aj kvety kandizované v cukre. Sušenými a pomletými kvetmi môžete rozvoňať aj ochutiť cukor v cukorničke. Mnohé kvety sa tiež dajú použiť na prípravu rozličných nápojov. Drobné kvietky sa perfektne hodia na jednohubky, obložené chlebíčky či pečivo s domácou nátierkou. Mnohé sa dobre kombinujú s mäsom. S kvetmi sa dá v kuchyni hlavne experimentovať a netreba sa toho báť!

kapucínky a fialky

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré kvety sú jedlé?

Kapucínky

Medzi najznámejšie a najpopulárnejšie jedlé kvety patria kapucínky. Sú na pohľad krásne a majú typickú ostrú až korenicktú chuť, ktorá tak trochu môže niekomu pripomínať chuť reďkovky. Kapucínka väčšia má ako taká antibakteriálne aj dezinfekčné účinky. Priaznivo vplýva na močové ústrojenstvo. Jej kvety sa hodia do zeleninového šalátu aj ku grilovanému mäsu či omelete. Kvôli svojej ostrej chuti nie je vhodná do dezertov.

Fialky

Vo svojej kuchyni môžete privítať aj známe a obľúbené fialky. Kým predchádzajúca kapucínka sa k dezertom veľmi nehodila, fialka naopak áno. Je skôr jemne sladkastá, takže je skvelou voľbou do cukroviniek či domácej zmrzliny. Neváhajte kvietky zamraziť do kociek ľadu a pridať do osviežujúcich limonád. Ozdobiť nimi môžete palacinky a nezabudnite použiť aj javorový sirup. Fialka pôsobí na telo detoxikačne.

Bude vás zaujímať: Prichádza jar a s ňou prvé bylinky. Aké sú účinky prvosienky jarnej?

nechtík a levanduľa

Zdroj: Shutterstock®

Nechtík

Nechtík lekársky je známou liečivou bylinkou, ktorá môže pomôcť pri tráviacich ťažkostiach či vysokom krvnom tlaku. Pripravuje sa z neho napríklad čaj či masť. Jeho kvety však využijete aj pri príprave pokrmov, slaných aj sladkých. Majú mierne citrusovú až korenistú chuť. Nechtíkové kvety môžete pridať do šalátov, dochutia ryžu aj omeletu. Hodia sa do bylinkového masla aj na ozdobenie polievky a cestovín.

Levanduľa

Levanduľa upokojuje nervový systém človeka. Je charakteristická svojimi krásnymi fialkovými kvetmi, ktoré sú rovnako jedlé. Typické sú sladkastou vôňou aj chuťou. Rovnako môžu byť použité do slaných aj sladkých pokrmov. Z levandule sa dá pripraviť zmrzlina, sušienky aj rôzne dezerty. Jednoducho ju zapečte do sladkých dobrôt. Taktiež ju môžete pridať do šalátov, dresingov či ku koziemu syru. Hodí sa k rybám aj jahňaciemu mäsu.

tekvicové kvety a ruže

Zdroj: Shutterstock®

Kvety cukety aj tekvice

Kvety cukety a tekvíc síce nie sú typické kvety, ktorými by muž obdaroval ženu, no sú rovnako jedlé a v gastronómii často využívané. Napríklad v talianskej kuchyni sú veľmi obľúbené práve vyprážané cuketové kvety. Tekvicové a cuketové kvety vyprážame v ľahšom cestíčku. Dajú sa však jesť aj surové, pokojne aj samotné. Ozvláštnia tiež polievky alebo je ich možné pokrájať do ryžových pokrmov. 

Ruža

Ruža je, na rozdiel od predchádzajúcich, typickým okrasným kvetom a pre mnohé ženy i jedným z najkrajších darov. Tmavšie odrody ruží majú výraznejšiu príchuť, všetky sú však jedlé. Do jedál sa pridávajú okvetné lístky zbavené bielej horkastej časti. Prevoňajú dezerty a koláče, pokojne ich nimi trochu posypte. Možné je ich pridať do ovocného šalátu či nápojov aj polievok a omáčok po dovarení. 

Odporúčame: Prečo je káva z čakanky zázračným nápojom? Inú už piť nebudete!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní