Pomoc pri bolestiach rôzneho druhu: Aké účinky má čaj z archangeliky?

Pomoc pri bolestiach rôzneho druhu: Aké účinky má čaj z archangeliky?

Viete, ktorá bylinka sa skrýva pod ľudovým pomenovaním anjelský koreň? Ide o archangeliku lekársku, latinsky Angelica archangelica, ktorá je rozšírená v Európe aj na niektorých územiach Ázie. Na liečebné účely sa zberá práve jej koreň, ktorý má blahodarný vplyv na ľudský organizmus. A ako táto bylina s krásnym názvom vyzerá? Vzhľadom je veľmi podobná kôpru či feniklu. Spoznáte ju najmä podľa žltých až zelenkastých kvetov, ktoré tvoria okolíky. Celá rastlina je navyše aromatická.

Archangelika je trváca bylina, radíme ju do čeľade mrkvovité a má jeden až dva metre vysokú priamu dutú stonku s perovito delenými listami. Túto liečivú rastlinu je možné využívať zvonka i zvnútra. Pripravujú sa z nej liečivé odvary či tinktúry. Dnes si však prezradíme, aké účinky má na pohľad obyčajný čaj z archangeliky lekárskej. Zistite, pri ktorých neduhoch vám rýchlo pomôže.
 

Odporúčame: Poznáte účinky kardamómu? Liečivá sila tohto korenia vás prekvapí!

koreň archangeliky

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

V prvom rade si môžeme povedať, kde vlastne koreň archangeliky zohnať. Možností je hneď niekoľko. Môžete sa napríklad vybrať na jej zber. Nájdete ju najmä na vlhkých miestach, a to často vo vyšších polohách. Zber je možný hlavne v letných mesiacoch. Často však rastie na chránených miestach, preto si zber treba dobre premyslieť. Okrem toho je tu riziko zámeny s inými, veľmi podobnými a zároveň i jedovatými druhmi. Archangeliku si však pomerne bezproblémovo môžete pestovať i v záhrade, takže budete mať vždy poruke vlastnú liečivú drogu.

Nakoniec sa však môžete spoľahnúť aj na kvalitnú sušenú drogu z lekárne. Sušený koreň archangeliky tiež zoženiete na internete či v obchodoch s bylinkami. Na prípravu záparu z anjelského koreňa budete potrebovať 1 až 2 lyžičky sušenej archangeliky. Zalejte ich v pohári vriacou vodou, nechajte lúhovať asi 7 minút a sceďte. V akútnych prípadoch si môžete dopriať 1 až 3 šálky archangelikového čaju denne.

účinky čaju z archangeliky

Zdroj: Shutterstock®

Ide o prírodný všeliek!

Poslednou otázkou, ktorú treba zodpovedať, je, pri ktorých neduhoch sa vlastne oplatí pripraviť si čaj z archangeliky lekárskej. Mnohé bylinky sú užitočné len pri konkrétnych zdravotných problémoch, napríklad dýchacích, tráviacich či vylučovacích, no to pri archangelike neplatí. Ide totiž o akýsi prírodný všeliek, ktorý je nápomocný pri dlhom rade zdravotných ťažkostí. Táto bylinka je účinná pri bolestiach rôzneho druhu. Tlmí reumatické bolesti, migrénu, bolesti brucha či svalov aj menštruačné kŕče.

Archangelika má antiseptické aj antibiotické účinky. Okrem toho má blahodarný vplyv na proces trávenia a rovnako prečisťuje tráviaci trakt. Pravidelne si z nej pripravujte čaj, ak vás trápi plynatosť alebo nepravidelné vyprázdňovanie. Podporuje činnosť pečene aj žlčníka. Archangelika tiež zabezpečuje zdravie dýchacích ciest. Bojuje proti kašľu aj hlienom. Dokonca je nápomocná pri problémoch s vysokým krvným tlakom. Pôsobí močopudne, vďaka čomu zbavuje telo nadbytočnej vody a zabezpečuje tak i prečistenie močových ciest. Archangelikový čaj si tiež môžete uvariť vo večerných hodinách. Upokojí totiž organizmus a zlepší kvalitu spánku.

Pozri aj: Zázračný jazmínový olej: Počuli ste už o jeho účinkoch?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní