Poznáte účinky chlorelly? Čo sa stane, keď ju začnete užívať?

Poznáte účinky chlorelly? Čo sa stane, keď ju začnete užívať?

Rod Chlorella predstavuje skupinu zelených sladkovodných jednobunkových rias. Spomenúť môžeme zástupcov s latinskými názvami Chlorella pyrenoidosa či Chlorella vulgaris. Tieto zelené riasy pritom našu planétu údajne obývajú už miliardy rokov, pričom nami objavené boli v 19. storočí. Vyskytujú sa bežne v sladkých vodách po celom svete, no ich najväčšími producentmi sú v súčasnosti ázijské krajiny. Chlorella totiž vo všeobecnosti našla uplatnenie v potravinárstve či kozmetickom priemysle. Je pestovaná na špeciálnych farmách, napríklad i v Japonsku či na Taiwane. Takéto pestovanie nie je náročné, no riasa si vyžaduje dostatok slnka a čistú vodu. V správnych podmienkach sa veľmi rýchlo množí.

Chlorella je charakteristická svojou až smaragdovo zelenou farbou, za ktorú vďačí chlorofylu, čo je zelené farbivo. To má nenahraditeľnú úlohu pri dôležitom procese fotosyntézy. Chlorellu pritom radíme medzi najvýznamnejšie zdroje spomínaného farbiva. Rôzne druhy týchto zelených rias je možné u nás zohnať vo forme výživových doplnkov, ktoré môžu podporovať zdravie človeka v niekoľkých smeroch. Dostupné sú napríklad vo forme tabliet i prášku. Kedže však ide o doplnky stravy, ktoré nie sú náhradou pestrej stravy, je dôležité pri ich užívaní dodržiavať odporúčané dávkovanie, prípadne sa o vhodnosti môžete poradiť s lekárom. Teraz sa však už poďme pozrieť na to, aké má chlorella účinky.

Odporúčame: Hormóny v ľudskom tele: Ktoré by sme mali poznať a čo o nich vedieť?

zloženie chlorelly

Zdroj: Shutterstock®

Obsahuje mnohé biologicky aktívne látky

Zelenú riasu chlorellu je možné v prvom rade charakterizovať vysokým obsahom mnohých biologicky aktívnych látok. Ako sme spomenuli vyššie, je bohatým prírodným zdrojom chlorofylu, ktorý v našom tele pôsobí antioxidačne aj detoxikačne, pomáha s prekyslením organizmu a má množstvo ďalších účinkov. Okrem toho v chlorelle nájdeme dôležité aminokyseliny či nukleové kyseliny, enzýmy, vlákninu a rovnako zmes mnohých vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Radíme ju napríklad medzi dobré zdroje železa, tiež telu doplní vápnik, fosfor či zinok. Ukrýva aj vitamín C, niektoré vitamíny skupiny B a betakarotén, z ktorého si naše telo tvorí dôležitý vitamín A.

Posilňuje imunitu a detoxikuje

Chlorelle sú pripisované mnohé vlastnosti a jednou z nich je aj schopnosť výrazne podporiť správnu funkciu imunitného systému. Vďaka svojmu zloženiu pôsobí antioxidačne, čo znamená, že napomáha eliminovať škodlivý vplyv voľných radikálov. Chlorella je okrem toho známa hlavne svojimi silnými detoxikačnými účinkami. Eliminuje škodliviny a toxíny z tela a bráni hromadeniu ťažkých kovov v organizme, ktoré sa doň dostávajú z mnohých zdrojov. Navyše táto zelená riasa priaznivo ovplyvňuje pH organizmu a môže pomôcť riešiť problémy s prekyslením. Tento stav v organizme totiž môže podnecovať rozvoj mnohých zdravotných problémov. Okrem toho podporuje bunkový rast a regeneráciu tkanív.

podpora trávenia

Zdroj: Shutterstock®

Podporuje naše trávenie

Tieto sladkovodné zelené drobné riasy majú pozitívny vplyv aj na tráviaci trak človeka. Celkovo môžu pomôcť zlepšiť procesy trávenia a prispieť aj k zmierneniu či eliminácii niektorých zažívacích ťažkostí a ochorení tráviacej sústavy. V úvode užívania však môže chlorella krátkodobo niektoré tráviace problémy aj spôsobiť, napríklad hnačky či plynatosť. Ďalej môžeme spomenúť, že tieto zelené riasy priaznivo vplývajú na črevnú mikroflóru, ktorá má význam aj z hľadiska spomínanej imunity. Kedže výrazne prečisťujú a detoxikujú telo, má to blahodarný vplyv aj na stav a funkciu pečene. Okrem toho sa chlorella ukazuje ako dobrý pomocník pri chudnutí. Mimo iných vlastností i zlepšuje metabolizmus a podporuje zníženie telesného tuku.

Znižuje cholesterol

Nakoniec ešte môžeme spomenúť, že chlorella má priaznivý vplyv aj na naše srdce a cievy. Je to hlavne z toho dôvodu, že prispieva k normalizovaniu vysokej hladiny škodlivého cholesterolu. Vysoký cholesterol je pritom rizikovým faktorom mnohých srdcovo-cievnych ochorení. Chlorella tak môže prispieť k prevencii týchto vážnych chorôb. Okrem toho chlorella preukázateľne zlepšuje metabolizmus cukrov, pričom môže byť nápomocná pri potrebe upraviť hladinu cukru v krvi. 

Bude vás zaujímať: Čo je avitaminóza? Spoznajte ochorenia z nedostatku vitamínov!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní