Je jedno vajíčko denne zdravé? Toto tvrdia najnovšie výskumy

Je jedno vajíčko denne zdravé? Toto tvrdia najnovšie výskumy

Vajíčka sú pomerne populárnou surovinou po celom svete. Používajú sa ako hlavná ingrediencia či príloha a prísada. Vychutnávame si ich na raňajky, desiaty či večere a veľmi potrebné sú aj pri pečení.

Tento úvod jednoducho svedčí o tom, že vajíčka sú obľúbené a úmerne k tomu vedia byť i veľmi chutné. Aké pozitívne vlastnosti ponúka ich pravidelná konzumácia? A čo zdravé množstvo?

Je jedno vajíčko denne zdravé? Alebo je vhodné konzumovať vajcia oveľa zriedkavejšie? Koľko vajec je zdravé konzumovať? Zistite, čo hovoria nové výskumy!

Najzdravšie vajíčka – prehľad živín

Vajíčka sú, čo sa nutričných hodnôt týka, naozaj výživnou potravinou a vo všeobecnosti sú pre človeka naozaj dobré. Označujú sa dokonca za „superjedlo” a zároveň sa radia medzi jednu z najzdravších potravín na svete. Aké je nutričné zloženie?

Jedno veľké uvarené vajíčko obsahuje 77 kalórií, 5 gramov zdravých tukov a 6 gramov bielkovín, čo z neho robí takmer dokonalé jedlo. 

Telu doplnia omega 3 mastné kyseliny aj vitamín D

Sú významným zdrojom vitamínov, napríklad i béčkových, ktoré mnohým chýbajú, ale i vitamínu A, D, E, K a minerálov, akými sú vápnik, fosfor či zinok. Okrem toho nám zdravé vajcia dávajú omega-3 mastné kyseliny aj kyselinu listovú.

Inšpiruj sa: Ako znížiť vysoký tlak? Najlepšími pomocníkmi sú tieto bylinky!

vajce na raňajky

Zdroj: Shutterstock®

Výskumy vtedy a dnes – je denná konzumácia vajec nežiaduca?

Presne to, či vajíčko vplýva na organizmus i negatívne, sa snažili zistiť vedci. V najnovších výskumoch sa teda zamerali na to, či nemôžu vajíčka spôsobiť aj problémy so zdravím v prípade, ak sa jedia pravidelne, teda každý jeden deň.

Predchádzajúce štúdie totiž pripisovali vajíčkam okrem pozitívnych vplyvov na človeka aj negatívny účinok v podobe zvýšeného rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení, a to o celé 2 percentá v súvislosti s ich vysokým obsahom cholesterolu. Súčasné výskumy však poukazujú na to, že vajíčko nebude hlavný problém.

Bezpečná denná konzumácia vajíčok – dôležitý je zdravý spôsob úpravy

Z nových výskumov vyplýva, že benefity vajíčok prevažujú nad negatívami a v prípade, že ich budete konzumovať umiernene, neublížia vám. Tieto výskumy sú pomerne rozsiahle, vykonané na viac ako 170-tisícoch ľuďoch.

Podľa týchto výsledkov je pravdepodobné, že vajíčka nie sú hlavným problémom, no ľuďom ubližujú ingrediencie, ktoré si k nim často doprajeme, a to v celkom hojnom počte, pričom ideálnym príkladom tichého zabijaka je slanina.

Jedno vajíčko denne je teda úplne v poriadku, a to najmä vtedy, ak sa konzumujú na zdravý spôsob. Aké sú najzdravšie vajíčka? Najlepšou voľbou sú vajcia uvarené vo vode bez použitia tukov a praženia. Takéto varené vajcia sa dajú podávať na mnoho spôsobov.

Pozri aj: Na čo použiť vodu z varených vajec? Budeš prekvapená, aké má využitie

Zdravotné benefity pre zdravie – prečo by zdravá výživa mala obsahovať vajcia?

  • Vysoký obsah bielkovín: Výživné vajcia sú vynikajúcim zdrojom kvalitných bielkovín, ktoré obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny v správnych pomeroch. Bielkoviny sú nevyhnutné pre rast a opravy tkanív, produkciu enzýmov a hormónov a udržiavanie svalovej hmoty.
  • Dobrý zdroj cholínu: Cholín, ktorý sa nachádza vo vajciach, je dôležitý pre správnu funkciu mozgu a nervového systému. Aj preto je dobré jesť vajcia denne.
  • Podpora zdravia očí: Luteín a zeaxantín, dva antioxidanty, ktoré vo väčšom množstve obsahuje hlavne vaječný žĺtok, sú známe pre ich úlohu v ochrane očí a prevencii degenerácie sietnice a katarakty.
  • Srdcovo-cievne výhody: Hoci vajcia obsahujú cholesterol, mnohé štúdie ukázali, že pravidelná konzumácia vajec nemusí negatívne ovplyvniť hladinu cholesterolu v krvi u väčšiny ľudí a nemusí zvyšovať riziko srdcových ochorení. Práveže, vajcia majú priaznivý vplyv na dobrý HDL cholesterol.
  • Podpora zdravia kostí: Celé vajcia sú jedným z mála potravín, ktoré prirodzene obsahujú vitamín D, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí a imunitné funkcie.
  • Zlepšenie zdravia pokožky: Vitamíny a minerály vo vajciach, ako je vitamín A, vitamín B2 a vitamín E, hrajú úlohu v udržiavaní zdravia pokožky tým, že podporujú obnovu buniek a chránia pred oxidačným stresom.
  • Flexibilná súčasť diéty: Vajcia sú mimoriadne univerzálne a dajú sa pripravovať na mnohé spôsoby, čo ich robí jednoduchou a chutnou prísadou do mnohých jedál. Pokojne je možné zjesť aj jedno vajce denne.
- Anketa

KOĽKO VAJEC DENNE SKONZUMUJETE?

Odpovedalo 320 ľudí  

Presne jedno denne.
13%
Viac ako jedno denne.
23%
Dve až tri týždenne.
43%
Pár do mesiaca.
19%
Ani jedno, vajcia nejem!
3%

Článok aktualizovaný 18.4.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

kristýna ryglová 23.08.21 06:10

KR
karma
-1.00

Ma fascinuje, ako sa tieto štúdie postupom času mení. Chvíľu sú vajcia zdravá, potom zase nie, potom zase jo ... Ešte, že sa riadim vlastným rozumom a nie tým, čo kto vymyslí ... Vajíčka jeme skoro každý deň a aj keby to nebolo vhodné, tak nám to nevadí. Čo by sme tiež mohli robiť, keď máme toľko vajec :-D . Chováme sliepky, takže máme neustály prísun.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní