Kokosový olej: Je to naozaj zázrak na všetko tak ako sa hovorí?

Kokosový olej: Je to naozaj zázrak na všetko tak ako sa hovorí?

Pokiaľ ste už hľadali tipy na internete alebo ste na nejaké narazili čistou náhodou, takmer na všetky problémy od suchej pokožky a vlasov, cez pľuzgiere po holení, až po pokusy o zdravšie varenie, sa opakuje tá istá rada. Kokosový olej. Mnohí sa zaň zaručujú a dosiahli s ním skvelé výsledky, ale ako pri každej zrovna obľúbenej internetovej senzácii, aj tu si treba zistiť o niečo viac faktov a predísť prílišným očakávaniam.

Odporúčame: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

prírodné oleje

Zdroj: Shutterstock®

Vhodný aj na varenie?

Kokosový olej ako zdravšia alternatíva pri varení, namiesto napríklad slnečnicového oleja či masla, u dietológov príliš neobstojí. Obsahuje totiž stále značné množstvo nasýtených tukov a kalórií. Nasýtené tuky v kokosovom oleji síce neprispievajú ku vzniku chorôb ako to býva u iných jedál, ale jeho kalorické hodnoty sa stále pohybujú v číslach, ktoré vám pri snahe o úbytok hmotnosti príliš nepomôžu.

V primeraných množstvách určite kokosový olej neškodí, ale lekári odporúčajú skôr čerstvý kokos, keďže kokosový olej nedostaneme v extra panenskej forme. Pre kaloricky úsporné varenie je, napriek fitness bubline, nafúknutej okolo tejto trendy potraviny, stále viac odporúčaný olivový olej.

Pozri aj: Kompostér: Prečo by nemal chýbať v žiadnej záhrade?

kokosová voda

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa týka chorôb, na ktoré má mať kokosový olej blahodarné účinky, ako napríklad akné či Alzheimer, taktiež ide pravdepodobne o fámy, keďže vedecky také tvrdenia nie sú nijako podložené. V prípade akné treba jednať špeciálne opatrne, pretože jeho konzistencia môže upchávať póry.

Avšak, kokosový olej ešte neodpisujte na plnej čiare! Jeho hydratačné účinky na vlasy a pokožku stoja naozaj za vyskúšanie, má príjemnú vôňu a pri varení dokáže podčiarknuť chuť. Ako čisto prírodná potravina vám určite neuškodí a mnohí ľudia sa dušujú, že im pomohol na taký alebo onaký neduh, či už to výskum potvrdil alebo nie. A navyše, investovať doň v porovnaní s rôznymi inými kozmetickými prípravkami či fit potravinami príliš nemusíte.

Bude sa ti páčiť: Permakultúrna záhrada: V čom spočíva jej čaro a ako si ju založiť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 31.10.18 09:07

SK
karma
114.00

...asi, každému, čo vyhovuje, čo mu ulahodí na jeho zdravie

  • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 15.12.18 13:25

karma
100.00

Ja verím účinkom kokosového oleja. Mam ho doma vždy.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní