Pozoruhodné účinky čierneho čaju: Dokáže skutočne nahradiť kávu?

Pozoruhodné účinky čierneho čaju: Dokáže skutočne nahradiť kávu?

Nedávno ste sa u nás mohli dozvedieť, aké sú účinky zeleného čaju. Dnes sa pre zmenu pozrieme na to, ako dokáže naše zdravie ovplyvniť jeho príbuzný, a teda čierny čaj. Môže byť i tento nápoj pre naše telo prospešný? Áno, môže, a to hneď v niekoľkých smeroch. Pozitívne ovplyvňuje srdcovo-cievny systém, trávenie i nervovú sústavu. Obsahuje množstvo telu prospešných látok, napríklad vitamíny skupiny B aj vitamín K, množstvo minerálov, triesloviny, flavonoidy i katechíny. Ak vám horkastá chuť tohto čaju nie je veľmi sympatická, možno mu z času na čas dáte šancu aspoň kvôli jeho vlastnostiam. 

1. Prispieva k zdraviu srdca

Pravidelnou konzumáciou čierneho čaju môžeme v prvom rade urobiť niečo pre svoje srdce a cievy. Vysoký obsah katechínov či polyfenolov prispieva k správnej funkcii koronárnych artérií. Vďaka svojmu zloženiu nápoj podporuje dobrú hladinu cholesterolu a zlepšuje prietok krvi. Prispieva tak k znižovaniu rizika kardiovaskulárnych ochorení. Podieľa sa na prevencii aterosklerózy či ischemických cievnych mozgových príhod.

Odporúčame: TOP bylinky na menštruačné kŕče: Pomôžu lepšie ako tabletky!

podpora trávenia

Zdroj: Shutterstock®

2. Zlepšuje trávenie a metabolizmus

Vďaka obsahu trieslovín má čierny čaj pozitívny vplyv na tráviaci systém človeka. Môže pomôcť pri ťažkom žalúdku či hnačkách. Má protizápalové vlastnosti a je nápomocný pri rozličných zažívacích poruchách. Osvedčil sa pri črevných ťažkostiach aj žalúdočných vredoch. Taktiež podporuje metabolizmus. Čierny čaj je vítanou súčasťou pitného režimu pri rozličných diétach. Môže pomôcť pri zhadzovaní prebytočných kíl.

3. Znižuje riziko cukrovky

Čierny čaj má ďalej blahodarný vplyv na hladinu cukru v krvi. Hlavným pomocníkom sú v tomto prípade spomínané polyfenoly, ktorých zdrojom je aj tento druh čaju. Dlhodobá a pravidelná konzumácia čierneho čaju môže prispieť k poklesu hladiny glukózy v krvi. Tento nápoj tak predstavuje i jednu z foriem prevencie diabetu II. typu.

zdravie ústnej dutiny

Zdroj: Shutterstock®

4. Podporuje zdravie ústnej dutiny

Ak chcete podporiť zdravie ústnej dutiny, rovnako by ste si z času na čas mali pripraviť šálku čierneho čaju. Katechíny, flavonoidy či taníny, ktoré sú v ňom obsiahnuté, majú antimikrobiálny účinok. Ak si vychutnáte nesladený čierny čaj, podporíte zastavenie rastu baktérií v ústach a znížite zápaly v dutine. Čierny čaj pomáha zmenšovať množstvo zubného povlaku, čím prispieva k prevencii zubného kazu. Podporuje tak aj ochranu zubov.

5. Zvyšuje energiu

Čierny čaj je zdrojom kofeínu. Môže sa tak stať skvelou zdravšou náhradou klasickej kávy. Obsahuje síce menej kofeínu ako káva, no stále dostatok na to, aby vás povzbudil. Šálka čierneho čaju podporí prekrvenie mozgu, zvýši bdelosť a energiu a zlepší výkon. Pomôže vám lepšie sa koncentrovať na prácu či štúdium a zabojuje proti únave.

eliminácia stresu

Zdroj: Shutterstock®

6. Eliminuje stres

Čierny čaj dokáže zabojovať nielen proti únave, ale aj stresu. Dlhodobý a nadmerný stres má na naše zdravie ničivé účinky, a preto by sme ho nemali podceňovať. Môže oslabiť imunitný systém, zvýšiť krvný tlak i spôsobiť tráviace ťažkosti či svalové kŕče. Pitím čierneho čaju však účinne znížite produkciu stresového hormónu kortizolu. Tento nápoj si tak doprajte vtedy, ak prežívate obdobie plné stresu a potrebuje svoje telo a myseľ trochu zrelaxovať.

7. Podporí zdravie vlasov

Nakoniec má čierny čaj vplyv aj na naše vlasy. Konkrétne môže byť nápomocný pri problémoch s vypadávaním vlasov. V tomto prípade ho však nemusíte iba piť. Oplatí sa ním vlasy oplachovať po ich klasickom umytí. Taktiež pomocou fľašky s rozprašovačom môžete čaj naniesť priamo na vlasy po celej dĺžke a nechať pôsobiť. Čierny čaj vlasy zjemní, podporí ich rast a zanechá ich krásne lesklé.

Odporúčame: Ako prebieha gastroskopia? Odhoďte obavy, no pripravte sa!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní