Prečo jesť grapefruity? Pre toto sa oplatí obľúbiť si ich horkú chuť!

Prečo jesť grapefruity? Pre toto sa oplatí obľúbiť si ich horkú chuť!

Citrusové ovocie predstavuje skvelé spestrenie každého jedálnička. Jednotlivé plody sú najmä osviežujúce, no rovnako chutné a plné telu prospešných látok. Mnohí z nás dozaista milujú mandarínky či pomaranče a exotické pomelo má taktiež množstvo fanúšikov. Čo však také grepy? Tie nie sú úplne každému pochuti, a to hlavne kvôli ich špecifickej horkosti. Preto sa odporúča konzumovať len dužinu bez akýchkoľvek vnútorných bielych obalov. Tak si človek môže naplno vychutnať fantastickú chuť tohto citrusového ovocia. Červené, biele, žlté či ružové grepy sa zároveň odlišujú svojou sladkosťou, preto ich treba vyskúšať a nájsť svojho favorita. A prečo vlastne zaradiť plody citrónovníka rajského do svojho jedálnička?

Sú dobrým zdrojom mnohých látok

Grapefruity sú skvelou zásobárňou mnohých dôležitých živín, vitamínov, minerálov a ďalších látok. V menšom množstve ukrývajú bielkoviny, taktiež sú zdrojom vlákniny. Skrývajú v sebe cenné flavonoidy, ktoré majú silné antioxidačné účinky. Telo tak chránia pred škodlivým vplyvom voľných radikálov. Okrem toho grepy telu doplnia betakarotén a vitamín C, taktiež viaceré vitamíny skupiny B, napríklad kyselinu listovú. Z minerálov zase obsahujú draslík, horčík či mangán.

Odporúčame: TOP recepty s ovsenými vločkami: Ako ich pripraviť zdravo a chutne?

vysoký cholesterol

Zdroj: Shutterstock®

Pomôžu pri vysokom cholesterole

Vďaka svojmu zloženiu je grep výborným pomocníkom pri problémoch s vysokým cholesterolom, takže sa ho v tomto prípade rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička. Vďaka draslíku má tiež priaznivý vplyv na srdce a hladinu krvného tlaku. Pravidelnou konzumáciou grapefruitov je tak možné prispieť k zníženiu rizikových faktorov, ako sú vysoký cholesterol a vysoký tlak, ktoré súvisia s rozvojom vážnych srdcovo-cievnych ochorení.

Podporujú imunitu

Grapefruit tiež predstavuje skvelého pomocníka pre našu obranyschopnosť. Je bohatý na vitamín C, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému. Tento vitamín napomáha udržiavať dobrú obranyschopnosť organizmu proti infekčným a vírusovým chorobám. Rovnako pôsobí v tele ako antioxidant a má množstvo ďalších významných funkcií. Stogramová porcia grapefruitu obsahuje cez 30 mg vitamínu C, čo je za bežných okolností približne tretina z odporúčaného denného príjmu danej látky.

dobré trávenie

Zdroj: Shutterstock®

Prispejú k lepšiemu tráveniu

Grapefruity majú blahodarný vplyv nielen na srdcovo-cievny systém a imunitu, ale i trávenie. Vďaka vláknine aj značnému obsahu vody prispievajú k pravidelnému vyprázdňovaniu. Grep tiež obsahuje flavonoid naringín, ktorý je zodpovedný za jeho horkastú chuť. Táto látka má priaznivý vplyv na metabolizmus tukov. Grepy sú tak vítanou súčasťou jedálnička aj pri diétach. Človeka zasýtia a majú nízky glykemický index. Obsiahnutý naringín tiež podporuje zdravie ciev.

Skrášľujú pokožku

Aj zdravie a krásu svojej pokožky môžete podporiť pravidelnou konzumáciou lahodných grapefruitov. Okolo 90 % z ich hmotnosti tvorí len voda, ktorá pomôže hydratovať celé telo a rovnako i kožu. Okrem toho sú grepy plné látok, ktoré pokožka potrebuje. Sú zdrojom antioxidantov, ktoré chránia bunky pred predčasným starnutím. Ako sme spomenuli vyššie, tiež ukrývajú vitamín C, ktorý podporuje v tele produkciu dôležitého kolagénu. Ten je nevyhnutný pre pevnosť pokožky a jej svieži a mladistvý vzhľad. Grep tiež obsahuje pre pokožku dôležitý betakarotén.

obličkové kamene

Zdroj: Shutterstock®

Chránia pred obličkovými kameňmi

Grepy sú považované aj za dobrých pomocníkov pri prevencii problémov s obličkovými kameňmi. Na ich rozvoji sa spravidla podieľajú i hromadiace sa odpadové látky v obličkách, ktoré sú produktmi metabolizmu. Grapefruity napomáhajú s ich lepším vyplavovaním z tela, čím znižujú riziko vzniku spomínaného zdravotného problému.

Nakoniec však musíme ešte upozorniť na to, že grapefruit a grepové šťavy môžu mať negatívnu interakciu s niektorými užívanými liekmi a môžu ich účinky zvyšovať či znižovať. Riziková môže byť kombinácia s liekmi na vysoký tlak, imunosupresívami, antibiotikami, taktiež liekmi na depresiu a mnohými ďalšími. Pri užívaní liekov je tak na mieste konzultácia s lekárom o vhodnosti zaradenia grapefruitov do jedálnička.

Odporúčame: Najlepšie semená na nakličovanie: Čo, ako a prečo nakličovať?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní