Ako využiť liečivý kostihoj? Prinášame recept na domácu kostihojovú masť!

Ako využiť liečivý kostihoj? Prinášame recept na domácu kostihojovú masť!

Kostihoj lekársky, latinsky Symphytum officinale, je známa trváca bylinka z čeľade borákovité, ktorá našla uplatnenie v tradičnej ľudovej medicíne pri liečbe mnohých neduhov. Kostihoj dorastá do výšky až okolo jedného metra. 

Má hrubý podzemok, ktorý je zvonka tmavý a vo vnútri spravidla biely. Z neho vyrastá v hornej časti značne rozkonárená stonka. Listy majú prevažne kopijovitý tvar a dosahujú dĺžku až 20 centimetrov.

Kvety rastliny majú zvyčajne ružovofialovú až purpurovú farbu a objavujú sa väčšinou v máji a júni. Sú zoskupené v prevísajúcich súkvetiach. Na liečebné účely sa zberajú korene i listy rastliny. Z nich sa pripravujú rôzne liečivá, najmä odvary, tinktúry či liečivá masť. 

A na to, ako si pripraviť jedinečnú kostihojovú masť v pohodlí domova, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Čo všetko je na ňu potrebné a pri ktorých zdravotných problémoch pomôže?

Odporúčame: Ako si zvýšiť imunitu? Vyskúšaj recept na zázvorový sirup

kostihoj lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Ako si pripraviť kostihojovú masť?

Nájsť kostihoj v prírode nie je nijako zvlášť problematické, hojne je rozšírený naprieč celou Európu. Rastie napríklad na vlhkých lúkach, pozdĺž potokov, v priekopách aj lužných lesoch. Na mnohých miestach rastie ako nechcená burina.

Pre zber si však vždy zvoľte čisté prostredie, nezbierajte kostihoj v blízkosti ciest. Korene sa odporúča vykopávať počas jari, alebo potom až na jeseň po zožltnutí listov. Nazbierané korene je vhodné očistiť, narezať, vysušiť na slnku a uskladniť. Na prípravu domácich liečiv z kostihoja je tiež možné využiť sušenú drogu z lekárne.

Domáca kostihojová masť

Na výrobu domácej kostihojovej masti budeme potrebovať 250 g čistej masti alebo lekárenskej vazelíny a okolo 75 až 100 g drveného kostihojového koreňa. Masť či vazelínu rozpustíme vo vodnom kúpeli a prisypeme do nej kostihoj.

Poriadne premiešame a na miernom ohni varíme asi 45 až 60 minút. Následne zmes scedíme cez sitko, všetky tuhé časti ešte poriadne vyžmýkame. Hotovú masť porozlievame do čistých nádobiek. Po ochladnutí a stuhnutí ich zavrieme a uskladníme v chladničke, maximálne na tri či štyri mesiace. Podobne sa dá pripraviť i masť z kostihojových listov, ktoré je možné zbierať i počas leta.

boľavé kolená

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky kostihoja?

Kostihoj v sebe ukrýva množstvo účinných látok, najmä triesloviny, vitamíny skupiny B či vitamín C, rozličné glykozidy, vlákninu, škrob či rôzne minerálne látky. Ako už názov bylinky napovedá, od nepamäti bola využívaná v prvom rade pri hojení rôznych poranení.

Kostihoj má protizápalové a regeneračné účinky. Podporuje rast buniek, regeneráciu a tvorbu nových tkanív. Zvonka sa tak od nepamäti využíva pri liečbe kostných zápalov, vredov predkolenia, kŕčových žíl, taktiež pri vykĺbeninách či opuchoch.

Pomáha pri zotavovaní sa po amputácii, osožný je tiež pri problémoch so zle sa zrastajúcimi alebo hnisavými ranami. Má tiež mierne sedatívne a analgetické účinky. Domáca kostihojová masť je skvelým pomocníkom pri rôznych problémoch s pohybovým aparátom. Je prírodným liekom na bolesť kolien, taktiež je ňou možné ponatierať boľavý chrbát či šiju.

Pomôže jedincom v období rekonvalescencie po zlomeninách, taktiež tým, ktorých trápia bolestivé kostné výrastky, vyvrtnutie, poškodené kĺby či pomliaždeniny. Môže priniesť úľavu ľudom s reumou. Masáž nôh touto masťou tiež podporí prekrvenie končatín.

Odporúčame: Recept na levanduľovo-mätovú liečivú soľ do kúpeľa

Aktualizovaný článok: 29.5.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní