TOP spôsoby, ako použiť levanduľu: Skúsite čaj či domáci voňavý olej?

TOP spôsoby, ako použiť levanduľu: Skúsite čaj či domáci voňavý olej?

Levandule sú charakteristické najmä svojimi krásnymi fialkovými kvietkami, samozrejme, nezameniteľná je aj vôňa levandule. Medzi najznámejšie druhy môžeme zaradiť levanduľu úzkolistú, respektíve levanduľu lekársku. Ide o menší poloker, ktorého domovinou je oblasť Stredozemia. 

Jeho aromatické kvety sa objavujú práve v letnom období, najmä počas júna a júla. Ak si teda aj vy doma pestujete levanduľu, určite vám teraz krásne kvitne, či už v záhrade, na balkóne alebo doma na okne. Rôzne vyšľachtené odrody levandule sú pritom pestované pre potreby farmácie, taktiež našli uplatnenie v kozmetickom priemysle. 

Viete, aké má táto aromatická bylinka využitie a aké sú pozitívne účinky levandule? V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo všetko si môžete pripraviť z vlastnoručne vypestovanej levandule, alebo pokojne aj zo zakúpenej sušenej levandule. Ako sa rozhodnete využiť levanduľu vy? Ako pripraviť levanduľový čaj alebo vyrobiť levanduľový olej?

Odporúčame: Ktoré kvety sú jedlé? Skúste túto netradičnú a zdravú pochúťku i vy!

levanduľový čaj

Zdroj: Shutterstock®

TOP tipy, ako využiť levanduľu:

1. Levanduľový čaj – má skvelé upokojujúce účinky

Z rozličných byliniek sa tradične pripravujú v prvom rade čaje. Levanduľový čaj si doprajte pri psychickom napätí, nadmernom strese, taktiež pomôže pri nespavosti či nepríjemných migrénach. Priaznivo vplýva aj na krvný tlak.

AKO PRIPRAVIŤ LEVANDUĽOVÝ ČAJ? Na zápar vám postačí jedna čajová lyžička sušených kvetov levandule na pohár horúcej vody. Doba lúhovania je okolo 10 minút. Počas rôznych ťažkostí je levanduľový čaj vhodné podávať dva razy denne. A kedy pomôže?

Medzi najznámejšie účinky levandule radíme v prvom rade blahodarný vplyv na nervový systém človeka. Upokojujúce účinky levandule sú v tradičnej medicíne dobre známe. Levanduľa upokojuje, odstraňuje nepokoj a nervozitu.

Odporúčame: Viete, prečo jesť reďkovky pravidelne? Toto robia pre naše zdravie!

levanduľová tinktúra

Zdroj: Shutterstock®

2. Levanduľová tinktúra – prináša extra liečivé účinky levandule

Ak ste si vypestovali dostatok levandule a chcete využiť jej liečivý potenciál, odporučiť môžeme domácu tinktúru.

AKO SA PRIRPAVUJE DOMÁCA LEVANDUĽOVÁ TINKTÚRA: Postup je úplne jednoduchý, v podstate stačí len levanduľové kvety (čerstvé alebo sušené) zaliať v sklenenej fľaške nejakým alkoholom, napríklad domácou 50 až 60 % pálenkou.

Doba macerácie by mala byť aspoň 2 týždne. Potom treba tinktúru scediť a uskladniť v tmavej fľaštičke na tmavom a chladnom mieste. Ako ju používať? Spravidla je ju vhodné riediť vodou či olejom, taktiež ju môžete pridávať do kozmetiky.

TIP na domácu levanduľovú vodu: Pridajte pár kvapiek do destilovanej vody a máte skvelú čistiacu pleťovú vodu či prípravok na ošetrenie pokožky po holení. Taktiež je možné takúto levanduľovú vodu vtierať do vlasovej pokožky, najmä ak vás trápi vypadávanie vlasov. Zriedenou tinktúrou môžete skúsiť potierať spánky pri nespavosti alebo bolestiach hlavy.

Odporúčame: TOP tipy na zdravé recepty s medvedím cesnakom: Ktorý vyskúšate?

levanduľový olej

Zdroj: Shutterstock®

3. Levanduľový olej – má pozitívne účinky na pokožku

Ďalšie využitie levandule predstavuje domáci levanduľový olej. Tento olej je skvelý na masáž boľavých nôh, taktiež ním môžete premasírovať pokožku počas hojenia rán či popálenín. Pôsobí protizápalovo a upokojuje. Pri bolestiach hlavy ním masírujeme krk, rovnako ho môžeme pridať do relaxačného kúpeľa. Masáž celého tela týmto olejom upokojí svalové a nervové napätie.

AKO VYROBIŤ LEVANDUĽOVÝ OLEJ: Pripravuje sa podobne ako predchádzajúca tinktúra, len v tomto prípade nakladáme levanduľu do oleja a nie alkoholu. Držať sa môžeme pomeru 1 liter kvalitného oleja (napríklad olivového) na 250 g sušených levanduľových kvetov.

Obe ingrediencie uzavrieme do sklenenej a dobre uzatvárateľnej fľašky a necháme lúhovať v teple asi dva až štyri týždne. Následne olej scedíme cez gázu a uskladníme na tmavom mieste v čistej nádobke.

Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť shiitake: Aké účinky má táto liečivá huba?

kúpeľ s levanduľou

Zdroj: Shutterstock®

4. Levanduľový kúpeľ a levanduľová kúpeľová soľ

Ako sme už naznačili vyššie, s levanduľou si môžete pripraviť i kúpeľ, ktorý perfektne uvoľní telo po náročnom dni a pomôže človeku zrelaxovať. Do vane s príjemne teplou vodou si môžete pridať spomínaný levanduľový olej, taktiež odvar z levandule, pokojne však i samotné levanduľové kvety.

AKO SA PRIPRAVUJE LEVANDUĽOVÁ SOĽ: Vyskúšať si však môžete pripraviť i vlastnú soľ do kúpeľa s nádhernou levanduľovou vôňu. Do sklenenej nádobky stačí striedavo vrstviť čerstvé kvety levandule a hrubozrnnú morskú soľ. Zmes nechajte pár týždňov odležať a potom ju s radosťou môžete pridávať do kúpeľa.

Takýto levanduľový kúpeľ účinne odstraňuje nervozitu, upokojuje a rieši problémy s nespavosťou. Pre pokojný spánok si ho doprajte vo večerných hodinách. Tento kúpeľ má priaznivý vplyv aj na pokožku tela, pričom môže pomôcť zlepšiť jej stav pri rôznych kožných problémoch. Pridajte levanduľový čaj a vychutnajte si levanduľovú terapiu

Odporúčame: Éterický olej levandule

levanduľa

Zdroj: Shutterstock®

5. Levanduľový pleťový krém / masť

Ako posledný si predstavíme ešte recept na domácu levanduľovú masť. Táto domáca levanduľová masť je skvelým prírodným prostriedkom na suché ruky, môžete ňou nahradiť bežný krém na ruky. V zime pomôže aj extrémne vysušenej pleti. Pôsobí dezinfekčne, upokojuje a podporuje regeneráciu pokožky po holení, taktiež poranenej či popálenej pokožky. 

AKO PRIPRAVIŤ LEVANDUĽOVÚ MASŤ: Potrebovať budeme 1 kg domácej bravčovej masti, 100 g včelieho vosku a približne 250 g čerstvých levanduľových kvetov (použiť možno aj sušené kvety levandule). Najskôr si vo vodnom kúpeli rozpustíme masť a vosk, pričom zmes zohrejeme na 80 °C a následne pridáme levanduľu.

Miešame asi 5 až 10 minút, potom odstavíme z ohňa a necháme odležať do druhého dňa, najlepšie aspoň celých 24 hodín. Ďalší deň zmes mierne zohrejeme, scedíme ju cez gázu a uskladníme vo vhodnej nádobke na chladnom a tmavom mieste, pokojne v chladničke.

Ďalšie levanduľové recepty:

Môže mať levanduľa vedľajšie účinky?

Áno, hoci levanduľa je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú a je obľúbená pre svoje relaxačné a upokojujúce účinky, môže u niektorých ľudí spôsobiť vedľajšie účinky. Citlivosť na levanduľu sa môže líšiť od osoby k osobe, a preto je dôležité byť si vedomý možných reakcií, najmä pri prvej aplikácii alebo používaní.

Niektorí ľudia môžu mať alergickú reakciu na levanduľu alebo levanduľový olej, ktorá sa môže prejaviť ako kožná vyrážka, svrbenie, alebo iné kožné podráždenie. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť aj k ťažším alergickým reakciám.

Najmä pri priamom použití nezriedeného esenciálneho oleja levandule na kožu môže niektoré ľudí zažiť podráždenie alebo pálenie. Levanduľa môže pri vnútornom použití interagovať s určitými liekmi, najmä s tými, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém, ako sú sedatíva alebo lieky proti úzkosti.

Článok aktualizovaný 12.3.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní