Prečo jesť vajíčka pravidelne? Pre týchto 5 dôvodov si ich zamilujete i vy!

Prečo jesť vajíčka pravidelne? Pre týchto 5 dôvodov si ich zamilujete i vy!

Vajíčka majú v mnohých kuchyniach a jedálničkoch svoje nezastupiteľné miesto. Využívame ich pri varení aj pečení, alebo si ich vychutnávame vo forme omelety či uvarené na tvrdo. Jedinečné sú však nielen svojou chuťou a všestranným použitím, ale aj tým, čo ponúkajú nášmu zdraviu. Vajcia sú totiž veľmi výživné a obsahujú množstvo prospešných látok, ktoré majú blahodarný vplyv na funkciu celého organizmu. Prečo jesť vajíčka pravidelne, vám prezradíme v nasledujúcom článku!

1. Sú veľmi výživné

Jedno malé vajíčko vie ľudskému telu poskytnúť základné živiny, vrátane celého radu dôležitých vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Obsahuje zdravé tuky, ako sú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Okrem toho vo vajciach nájdeme vitamíny D, E, K aj mnohé z vitamínov skupiny B spolu s kyselinou listovou a pantoténovou. Telu doplnia poriadnu dávku fosforu a draslíka a rovnako sú zdrojom železa, vápnika, horčíka, selénu aj zinku.

Pozri aj: Ako podporiť liečbu ochorení močových ciest? Skúste tento prírodný liek!

bielkoviny

Zdroj: Shutterstock®

2. Sú zdrojom bielkovín

Okrem toho sú vajcia i poriadnou zásobárňou potrebných bielkovín. Nájdeme v nich pokojne až cez 13 gramov bielkovín na stogramovú porciu. Tieto štruktúry tvorené aminokyselinami napĺňajú v našom organizme množstvo dôležitých úloh. Ich funkcia je v prvom rade stavebná. Podieľajú na stavbe kostí, svalov, vlasov, kože, nechtov a sú súčasťou aj bunkových membrán. Okrem toho sa nachádzajú aj v hormónoch a majú význam z hľadiska imunity. Prísun dôležitých bielkovín vám nezabezpečí len mäso či strukoviny, ale aj chutné vajíčka.

3. Sú nápomocné pri udržiavaní váhy

Jedno vajíčko môže v priemere obsahovať do 80 kalórií. Na to, koľko majú vajcia kalórií, je nutné zmieniť, že nás dokážu veľmi rýchlo a kvalitne zasýtiť, a to aj na dlhšiu dobu. Sú vítanou súčasťou jedálnička aj pri redukcii váhy či pri zdravom stravovaní. Vajíčka sú skvelé napríklad na raňajky. Ideálne je si ich dopriať s plátkom celozrnného chleba a poriadnou porciou zeleniny. Človeka udržia dlho sýteho a ochránia ho tak pred vlčím hladom a následným zbytočným prejedaním sa. Okrem toho blahodarne vplývajú na proces trávenia aj metabolizmus.

cholesterol

Zdroj: Shutterstock®

4. Podporujú hladinu dobrého cholesterolu

Vajcia majú často zlú povesť, a to kvôli tomu, že údajne zvyšujú cholesterol. Hoci ich radíme medzi potraviny, ktoré obsahujú vysoké dávky cholesterolu, neznamená to ešte, že nevyhnutne musia i rapídne zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi. Zistilo sa, že vajcia majú skôr priaznivý vplyv na hladinu dobrého cholesterolu, známeho aj ako HDL cholesterol. Ten napomáha v tele bojovať aj so zlým LDL cholesterolom a znižovať tak riziko výskytu srdcovo-cievnych ochorení.

5. Obsahujú cholín, luteín aj zeaxantín

Vajcia sú zdrojom nielen známych vitamínov a minerálov, ale aj mnohých ďalších látok, ktoré sú často neznáme. Obsahujú napríklad cholín, luteín a zeaxantín. Cholín, ktorý je ukrytý najmä v žĺtkach, má pozitívny vplyv na nervy aj svalstvo. Táto bioaktívna látka zlepšuje pamäťové funkcie a podporuje schopnosť sústrediť sa. Jeho nedostatok môže mať negatívny vplyv na krvný tlak aj svalovú koordináciu. Luteín a zeaxantín, prírodné farbivá patriace medzi karotenoidy, sú zase nevyhnutné pre náš zrak. Vo veľkej koncentrácii sa totiž nachádzajú v našich očiach, konkrétne na sietnici v takzvanej makule. Sietnicu chránia pred degeneratívnymi zmenami a predstavujú prevenciu šedého zákalu. Ich nedostatok môže viesť až k poruchám zraku.

Odporúčame: Ako si udržať cievy zdravé? Zabráňte vzniku kŕčových žíl, praskaniu cievok a iných ťažkostí!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

kristýna ryglová 12.08.21 05:42

KR
karma
-1.00

My jeme vajcia pravidelne, skoro každý deň :-) . Chováme sliepky, takže máme vajíčok viac než dosť. Cez leto, keď veľa znáša, tak si k nám pre vajíčka chodia aj susedka.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní