Prekvapivé výhody bicyklovania: Prečo sadať na bicykel pravidelne?

Prekvapivé výhody bicyklovania: Prečo sadať na bicykel pravidelne?

  • Zdieľaj:
 • 0

Bicyklovanie predstavuje skvelú pohybovú aktivitu, ktorá so sebou nesie množstvo benefitov. Jazda na bicykli pritom môže byť vždy úplne iná. Môže nám zabezpečiť presun z miesta na miesto, napríklad z domu do práce. Bicyklovanie však môže predstavovať aj hobby či druh športu, ktorému sa pravidelne venujeme. Môže ísť o spôsob, ako zhodiť prebytočné kilogramy a udržať telo v pohybe, no rovnako nám bicykel ponúka možnosť zmysluplného trávenia voľného času, napríklad s rodinou či priateľmi. Vedeli ste však o tom, v akom veľkom rozmere dokáže pravidelné bicyklovanie pozitívne ovplyvniť naše zdravie? V dnešnom článku sa pozrieme hneď na niekoľko výhod jazdy na bicykli. 

Odporúčame: Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

jazda na bicykli

Zdroj: Shutterstock®

Posilnenie svalov aj kostí

Nedostatok pohybu má negatívny vplyv na naše zdravie, preto by sme ho telu mali dopriať pravidelne a v dostatočnom množstve. A bicyklovanie je skvelý spôsob, ako na to. Pri tejto pohybovej činnosti si posilníte svoj pohybový aparát. Pravidelným bicyklovaním podporíte posilnenie svalstva, a to najmä svalstva dolných končatín, v určitej miere tiež svalov chrbta a brucha či svalov na rukách. Tento druh pohybu podporuje aj kvalitu a pevnosť kostí. Bicyklovanie rovnako pomáha aj kĺbom. Tie sú pri ňom len optimálne namáhané a oveľa menej zaťažované, ako napríklad pri behu.  

Priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém aj pľúca

Bicyklovanie je skvelý spôsob, ako podporiť zdravie srdca a ciev. Tento druh športu napomáha posilniť srdcový sval a zlepšiť jeho funkcie. Podporuje elasticitu a priechodnosť ciev. Môže byť osožný pri problémoch s kŕčovými žilami či ich prevencii. Celkovo napomáha znižovať riziko rozvoja vážnych ochorení srdca a ciev. Pri jazde na bicykli dochádza k lepšiemu prekrveniu, respektíve zlepšeniu cirkulácie krvi v tele.  Pravidelným bicyklovaním urobíte niečo aj pre svoje pľúca. Dýchacie svaly sú posilnené a dochádza k zlepšeniu ventilácie pľúc. Zlepšuje sa výmena kyslíka a krvný obeh.

spaľovanie prebytočných kilogramov

Zdroj: Shutterstock®

Spaľovanie tukov

Pravidelná cyklistika pomáha budovať našu vytrvalosť, pružnosť, svalovú silu a zlepšuje celkovú kondíciu. Je to rovnako skvelý spôsob, ako zhodiť prebytočné kilogramy a skrášliť si postavu. Bicyklovanie veľmi dobre pomáha so spaľovaním tukov a podporuje metabolizmus.  Ak ste sa rozhodli schudnúť, alebo si len chcete držať formu a číslo na váhe, práve bicyklovanie predstavuje skvelý spôsob potrebného pohybu. Pri bicyklovaní si dobre precvičíte lýtkové či stehenné svaly a vyformujete nohy, nezabúdajte však pomimo precvičovať aj ďalšie svalové skupiny. Pri chudnutí a celkovo zdravom životnom štýle je však okrem dostatočného pohybu nevyhnutná aj správna strava, ktorá by mala byť pestrá, vyvážená a plná čerstvej zeleniny aj ovocia.

Zlepšenie psychickej pohody a duševného zdravia

Bicyklovanie má pozitívny vplyv nielen na zdravie fyzické, ale aj to psychické. Aj počas tejto športovej aktivity sa vyplavujú endorfíny, ktoré sú nazývané aj hormóny šťastia. Bicyklovanie prispieva k psychickej, respektíve duševnej pohode a lepšej nálade. Aj keď jazda na bicykli predstavuje určitý druh fyzickej námahy, verte, že vás nabije energiou. Pokojne nasadnite na bicykel, keď vás trápi stres, pocity napätia a úzkosti, zlá nálada či plná hlava nie práve pozitívnych myšlienok. Bicyklovanie vám pomôže udržať si čistú myseľ, taktiež má skvelý relaxačný účinok. Počas neho dochádza i k lepšiemu okysličovaniu mozgu, čo má priaznivý vplyv na jeho funkcie. 

prečo jazdiť na bicykli

Zdroj: Shutterstock®

Zlepšenie spánku

Ak máte problémy so spánkom, skúste pravidelné bicyklovanie. Nespavosť má rôzne príčiny a neraz za ňou stojí práve stres či napätie a tlaky, ktoré každodenne pociťujeme, či už v práci alebo rodinnom živote. S vyčistenou hlavou sa oveľa ľahšie zaspáva a kvalitnejšie spí. Dostatočne dlhý a kvalitný spánok je podmienkou pre správnu regeneráciu tela a jeho nedostatok súvisí s rozvojom viacerých zdravotných problémov. 

Ochrana životného prostredia

Bicyklovaním môžeme prospievať nielen svojmu zdraviu, ale i okoliu a životnému prostrediu. Je to teda najmä v prípade, keď nejaký dopravný prostriedok, auto či autobus, nahradíme práve bicyklom. Bicykel je predsa skvelý prostriedok na presúvanie sa na menšie vzdialenosti. Ak je to možné, môžete ním jazdiť trebárs i každý deň do práce či do obchodu na malý nákup. Ako sa hovorí, zabijete tak viac múch jednou ranou. V prvom rade sa vyhnete zápcham na cestách, čo môže dokonca šetriť čas. Rovnako tak svojmu telu dodáte potrebný pohyb a podporíte zdravie. Do tretice nemôžeme zabudnúť ani na to, že jazda na bicykli neznečisťuje a nezaťažuje životné prostredie. A čisté životné prostredie je predsa nesmierne dôležité i pre ľudské zdravie. 

Pozri aj: Nejde len o číslo! Viete, ako veľmi je nebezpečný brušný tuk?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Prečo nechudnem? Tu je 10 možných dôvodov, prečo sa nás držia prebytočné kilá!
AKO SCHUDNÚŤ

Prečo nechudnem? Tu je 10 možných dôvodov, prečo sa nás držia prebytočné kilá!

 • 129
 • 24.08.2022
TOP pomôcky na cvičenie v pohodlí domova – do ktorých 7 investovať?
AKO SCHUDNÚŤ

TOP pomôcky na cvičenie v pohodlí domova – do ktorých 7 investovať?

 • 0
 • 01.12.2022
Kalorické tabuľky: Aké sú energetické a nutričné hodnoty potravín?
AKO SCHUDNÚŤ

Kalorické tabuľky: Aké sú energetické a nutričné hodnoty potravín?

 • 0
 • 13.11.2022