Prírodný liek na ochorenia tráviacej sústavy? Poznáme účinného pomocníka!

Prírodný liek na ochorenia tráviacej sústavy? Poznáme účinného pomocníka!

Dnes bude reč o jednej bylinke, ktorá je veľmi účinná pri rozličných problémoch s tráviacou sústavou. Ide o takzvanú čakanku obyčajnú, ktorú spoznáte podľa jej krásnych modrých kvetov. Kým sa však dostaneme k jej účinkom, môžeme v úvode spomenúť ešte jednu zaujímavosť. Viete, odkiaľ pochádza názov tejto rastliny, respektíve, prečo a na koho čakanka čaká? Podľa starej povesti je tento kvietok premenenou modrookou dievčinou, ktorá dlhé roky očakávala návrat svojho milého z vojny. Vraj sa so zúfalstva premenila na kvet a v takejto podobe čaká na neho dodnes.

Čakanka obyčajná má svoje pevné miesto v ľudovej medicíne. Blahodarne totiž pôsobí na viaceré časti tela. Je akýmsi všeliekom, pretože okrem iného podporuje imunitný systém, detoxikuje organizmus, prečisťuje močové cesty aj podporuje tvorbu krvi. Čaj z vňate čakanky obyčajnej dokonca predstavuje účinný prírodný liek na ochorenia tráviacej sústavy. Ako si pripraviť liečivý zápar zo spomínanej rastlinky aj aké je jeho uplatnenie, vám prezradíme v článku.

Pozri aj: Záhadné choroby ľudstva: Pravdepodobne ste o nich ešte nepočuli!

čakanka obyčajná

Zdroj: Shutterstock®

Poznáte čakanku?

Sušenú vňať čakanky obyčajnej, ktorú radíme do čeľade astrovité, môžete zohnať aj na internete, v obchodoch so sušenými bylinkami alebo v lekárni. Táto rastlina je však v našom okolí pomerne dobre rozšírená, preto sa pokojne vyberte na jej zber. Kvitne zvyčajne v mesiacoch jún až august. Čakanka obyčajná rastie ako burina na rumoviskách, pri cestách či na suchších pasienkoch. Na liečebné účely sa na jeseň vykopávajú dokonca aj jej korene. A ako čakanku spoznať? Charakteristické sú pre ňu sýto modré kvety, ktoré neprehliadnete na žiadnej lúke. Okrem toho má rastlina rozkonárenú byľ a kopijovité listy.

Nazbieranú kvitnúcu vňať môžete vysušiť na tienistom mieste a následne odložiť do zásoby. Na prípravu čaju z kvetov čakanky obyčajnej vám postačí jedna čajová lyžička sušenej drogy na pohár vody. Zápar nechajte lúhovať okolo 10 až 15 minút a následne ho sceďte. Podobným spôsobom si môžete pripraviť aj čaj z koreňa čakanky. Ten môžete trochu prevariť a nechať lúhovať o čosi dlhšie. Pri zdravotných ťažkostiach si doprajte 2 až 3 šálky čakankového čaju denne.

liečba tráviacich problémov

Zdroj: Shutterstock®

Na čakankový čaj sa môžete spoľahnúť

Čakanka obyčajná je skutočne všestranným liečivým pomocníkom. Obsahuje glykozidy, cholín, triesloviny či minerálne látky. Čaj z čakankových kvetov je ideálnych prostriedkom na podporu správnej činnosti orgánov tráviacej sústavy. Čakanka zlepšuje funkciu pečene aj žlčníka. Priaznivo ovplyvňuje tvorbu žlče i tráviacich enzýmov. Okrem toho má pozitívny vplyv na látkovú premenu. Zápar z nej môžete vyskúšať napríklad pri nechutenstve.

Spomínaná bylinka má okrem toho antiseptické aj antibiotické účinky a dokonca pôsobí močopudne. Čaj z koreňa čakanky obyčajnej vyskúšajte pri ťažkostiach so žalúdkom, chronických ochoreniach žlčníka, zhoršenom procese trávenia alebo nepríjemnej zápche. Okrem toho prispieva k prečisťovaniu celého organizmu, rovnako podporuje chuť do jedla a pomáha aj pri vysokej hladine cholesterolu.

Odporúčame: Toto sú najčastejšie príznaky celiakie. Neignorujte ich!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Alžbeta Stanková 14.07.19 12:34

AS
karma
108.00

určite vyskúšam!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní