Prvá pomoc pri opuchnutých nohách: Čo vám takmer okamžite pomôže?

Prvá pomoc pri opuchnutých nohách: Čo vám takmer okamžite pomôže?

  • Zdieľaj:
 • 0

Určite sa aj vám stalo, že po dlhom dni v práci či po cestovaní ste prišli domov s unavenými a opuchnutými nohami. Tento problém je tiež častý v tehotenstve. Naše chodidlá sú počas dňa skutočne namáhané, a tak sa niet čomu čudovať, že im sem-tam treba dopriať i trochu pozornosti. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aká je najúčinnejšia prvá pomoc pri opuchnutých nohách. Ak vás nabudúce bude trápiť spomínaný zdravotný problém, neváhajte vyskúšať nasledujúce tipy!

Pozri aj: Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu C? Toto je 5 typických prejavov!

vykladanie nôh pri opuchoch

Zdroj: Shutterstock®

1. Vyložte si nohy

Asi vám v úvode nepovieme nič nové, ak vám po prechodenom dni odporučíme, aby ste si jednoducho vyložili nohy. Tento obyčajný a starý známy tip v boji proti opuchnutým nohám je skutočne veľmi účinný. Sadnite si alebo ľahnite a pod chodidlá podložte vankúš. V ideálnom prípade by mali byť už kolená vyššie ako panva. Takáto poloha predstavuje veľkú úľavu pre žilový systém. Vykladať nohy si môžete aj počas spánku, zabezpečíte tak odtok nadbytočných tekutín z dolných končatín. Účinok, ktorý dosiahnete vďaka vykladaniu nôh, môžete posilniť aj chladivými obkladmi či masážou. Taktiež nezabúdajte dostatočne piť.

2. Doprajte im kúpeľ s esenciálnymi olejmi

Veľkým pomocníkom pri problémoch s naliatymi nohami sú aj esenciálne oleje. Po náročnom dni si napustite do lavóra príjemne vlažnú vodu a do nej pridajte zopár kvapiek obľúbeného éterického oleja. Tými najlepšími sú tea tree oil, eukalyptový, mätový, levanduľový či grapefruitový olej. Nohám doprajte pokojne aj 30-minútový kúpeľ. Nápomocný je tiež za studena lisovaný olej z horčičných semienok, ktorý je skvelý na premasírovanie chodidiel. Má protizápalové účinky, podporí krvný obeh a zmierni únavu nôh. Rovnako vám pomôže s bolesťami svalov.

epsomská soľ na opuchnuté nohy

Zdroj: Shutterstock®

3. Skúste epsomskú soľ

Ak sa u vás problém s opuchnutými nohami objavuje častejšie, v domácej lekárničke by ste mali mať aj epsomskú soľ, ktorá predstavuje prírodnú formu soli horčíka. Do lavóra s vlažnejšou vodou pridajte menšiu šálku tejto soli a ponorte si doň nohy aspoň na 20 minút. Tento kúpeľ zlepší krvný obeh v končatinách, potlačí bolesť a odstráni opuchy. Veľmi rýchlo vás zbaví pocitov ťažkých nôh. Navyše odstráni i prípadný zápach nôh a dokonca zjemní ich pokožku.

4. Pomôcť vám môžu listy kapusty

Použiť na opuchnuté nohy kapustové listy sa môže zdať trošku zvláštne, no je to rozhodne veľmi účinné. Z čerstvých listov odstráňte zhrubnuté prostriedky, priložte ich na postihnuté oblasti a zafixujte obväzom či nejakou látkou z bavlny. Pred použitím ich ešte môžete trochu vyvaľkať. Kapustové listy majú protizápalové účinky a podporia ľahšie vyplavovanie nadbytočnej vody z opuchnutých oblastí. Ovinuté okolo chodidiel si ich môžete nechať zopár hodín, no pokojne i počas celej noci. Takýto zábal môže byť nápomocný aj pri bolesti kĺbov.

semená koriandra

Zdroj: Shutterstock®

5. Spoľahnite sa na semená koriandra

Nakoniec si pre vaše chodidlá môžete pripraviť i kúpeľ s odvarom z rozličných semien či bylín. Skvelé sú najmä semená koriandra. Asi 2 až 3 veľké lyžice týchto semien prevarte v 500 ml vody a po vychladnutí si do odvaru namočte nohy aspoň na 20 minút. Pomôže vám zmenšiť opuch aj eliminovať bolesti. Kúpeľ pre boľavé a napuchnuté chodidlá si tiež môžete pripraviť z odvaru z petržlenovej vňate, púpavy či žihľavy. V prípade, že vás opuchy trápia pravidelne, vhodné je tiež liečbu doplniť popíjaním čajov zo spomínaných bylín.

Odporúčame: Karob alebo kakao? Čo je zdravšie a aký je medzi nimi rozdiel?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Je plytvanie jedlom problémom aj vašej domácnosti? Tu je 10 tipov, ako to napraviť!
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Je plytvanie jedlom problémom aj vašej domácnosti? Tu je 10 tipov, ako to napraviť!

 • 0
 • 19.06.2022
Behania sa nemusíte vzdať ani na letnej dovolenke
ZDRAVIE A PREVENCIA

Behania sa nemusíte vzdať ani na letnej dovolenke

 • 0
 • 21.07.2022
Značka Pampers daruje 1 % z každého predaného produktu na výsadbu lesa
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Značka Pampers daruje 1 % z každého predaného produktu na výsadbu lesa

 • 0
 • 22.06.2022