Prvá pomoc pri opuchnutých nohách: Čo vám takmer okamžite pomôže?

Prvá pomoc pri opuchnutých nohách: Čo vám takmer okamžite pomôže?

Určite sa aj vám stalo, že po dlhom dni v práci či po cestovaní ste prišli domov s unavenými a opuchnutými nohami. Tento problém je tiež častý v tehotenstve. Naše chodidlá sú počas dňa skutočne namáhané, a tak sa niet čomu čudovať, že im sem-tam treba dopriať i trochu pozornosti. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aká je najúčinnejšia prvá pomoc pri opuchnutých nohách. Ak vás nabudúce bude trápiť spomínaný zdravotný problém, neváhajte vyskúšať nasledujúce tipy!

Pozri aj: Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu C? Toto je 5 typických prejavov!

vykladanie nôh pri opuchoch

Zdroj: Shutterstock®

1. Vyložte si nohy

Asi vám v úvode nepovieme nič nové, ak vám po prechodenom dni odporučíme, aby ste si jednoducho vyložili nohy. Tento obyčajný a starý známy tip v boji proti opuchnutým nohám je skutočne veľmi účinný. Sadnite si alebo ľahnite a pod chodidlá podložte vankúš. V ideálnom prípade by mali byť už kolená vyššie ako panva. Takáto poloha predstavuje veľkú úľavu pre žilový systém. Vykladať nohy si môžete aj počas spánku, zabezpečíte tak odtok nadbytočných tekutín z dolných končatín. Účinok, ktorý dosiahnete vďaka vykladaniu nôh, môžete posilniť aj chladivými obkladmi či masážou. Taktiež nezabúdajte dostatočne piť.

2. Doprajte im kúpeľ s esenciálnymi olejmi

Veľkým pomocníkom pri problémoch s naliatymi nohami sú aj esenciálne oleje. Po náročnom dni si napustite do lavóra príjemne vlažnú vodu a do nej pridajte zopár kvapiek obľúbeného éterického oleja. Tými najlepšími sú tea tree oil, eukalyptový, mätový, levanduľový či grapefruitový olej. Nohám doprajte pokojne aj 30-minútový kúpeľ. Nápomocný je tiež za studena lisovaný olej z horčičných semienok, ktorý je skvelý na premasírovanie chodidiel. Má protizápalové účinky, podporí krvný obeh a zmierni únavu nôh. Rovnako vám pomôže s bolesťami svalov.

epsomská soľ na opuchnuté nohy

Zdroj: Shutterstock®

3. Skúste epsomskú soľ

Ak sa u vás problém s opuchnutými nohami objavuje častejšie, v domácej lekárničke by ste mali mať aj epsomskú soľ, ktorá predstavuje prírodnú formu soli horčíka. Do lavóra s vlažnejšou vodou pridajte menšiu šálku tejto soli a ponorte si doň nohy aspoň na 20 minút. Tento kúpeľ zlepší krvný obeh v končatinách, potlačí bolesť a odstráni opuchy. Veľmi rýchlo vás zbaví pocitov ťažkých nôh. Navyše odstráni i prípadný zápach nôh a dokonca zjemní ich pokožku.

4. Pomôcť vám môžu listy kapusty

Použiť na opuchnuté nohy kapustové listy sa môže zdať trošku zvláštne, no je to rozhodne veľmi účinné. Z čerstvých listov odstráňte zhrubnuté prostriedky, priložte ich na postihnuté oblasti a zafixujte obväzom či nejakou látkou z bavlny. Pred použitím ich ešte môžete trochu vyvaľkať. Kapustové listy majú protizápalové účinky a podporia ľahšie vyplavovanie nadbytočnej vody z opuchnutých oblastí. Ovinuté okolo chodidiel si ich môžete nechať zopár hodín, no pokojne i počas celej noci. Takýto zábal môže byť nápomocný aj pri bolesti kĺbov.

semená koriandra

Zdroj: Shutterstock®

5. Spoľahnite sa na semená koriandra

Nakoniec si pre vaše chodidlá môžete pripraviť i kúpeľ s odvarom z rozličných semien či bylín. Skvelé sú najmä semená koriandra. Asi 2 až 3 veľké lyžice týchto semien prevarte v 500 ml vody a po vychladnutí si do odvaru namočte nohy aspoň na 20 minút. Pomôže vám zmenšiť opuch aj eliminovať bolesti. Kúpeľ pre boľavé a napuchnuté chodidlá si tiež môžete pripraviť z odvaru z petržlenovej vňate, púpavy či žihľavy. V prípade, že vás opuchy trápia pravidelne, vhodné je tiež liečbu doplniť popíjaním čajov zo spomínaných bylín.

Odporúčame: Karob alebo kakao? Čo je zdravšie a aký je medzi nimi rozdiel?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní