Tieto príznaky zápalu pankreasu neignorujte! Čo je jeho príčinou?

Tieto príznaky zápalu pankreasu neignorujte! Čo je jeho príčinou?

Každý orgán ľudského tela má v našom organizme nezastupiteľnú úlohu. Konkrétne pankreas vytvára pankreatickú šťavu, ktorá je dôležitá pri trávení. Okrem toho je zodpovedný za produkciu dvoch nevyhnutných hormónov, a to inzulínu a glukagónu. Ide o takzvané antagonistické hormóny, čiže majú opačný účinok. Vplývajú pritom na hladinu glukózy v krvi. V súvislosti s pankreasom, respektíve podžalúdkovou žľazou či staršie slinivkou, sa najčastejšie hovorí o dvoch ochoreniach, a to o rakovine a zápale.

Zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy, čiže pankreatitída, zvyčajne postihuje oblasť žľazy s vonkajším vylučovaním. Následne tu nastáva problém, ktorý sa týka enzýmov a trávenia, prípadne pri ťažších formách choroby dochádza aj k narušeniu hormonálnej funkcie samotného orgánu. Pankreatitída, podobne ako aj väčšina ďalších ochorení, sa prejavuje niekoľkými typickými sprievodnými zdravotnými ťažkosťami. Aké sú príznaky zápalu pankreasu a prečo vôbec toto ochorenie vzniká, sa dozviete v nasledujúcom článku.

prejavy zápalu pankreasu

Zdroj: Shutterstock®

Ako nás telo upozorní na zápal pankreasu?

Vo všeobecnosti rozlišujeme akútnu a chronickú pankreatitídu. Akútna forma ochorenia je charakteristická náhlym nástupom a rýchlym priebehom. Zvyčajne pri nej nastáva upchatie vývodu, ktorým bežne odtekajú tráviace enzýmy do dvanástnika. Keďže nemajú kadiaľ pretekať, vracajú sa späť a následne poškodzujú orgán. Liečba akútnej pankreatitídy si často vyžaduje aj hospitalizáciu. Príznaky tohto druhu zápalu pankreasu bývajú veľmi výrazné. Typická je prudká bolesť v oblasti nadbruška, ktorá je v mnohých prípadoch neznesiteľná. Bolesť sa môže šíriť pozdĺž pása, do chrbta a niekedy až medzi lopatky. Okrem toho sa u pacienta môže objaviť nevoľnosť, pocity na zvracanie, zápcha či štikútka. Pohyby postihnutého sú ťažkopádne, môže mať závraty a dokonca upadnúť do šoku.  

Ochorenie s chronickým dlhodobejším priebehom sa prejavuje pomalšie a zvyčajne si nevyžaduje hospitalizáciu. Bolesť sa môže objavovať, a to napríklad po jedle, no nie je tak intenzívna a prudká. Chronická pankreatitída sa často prejavuje zažívacími problémami. Vstrebávanie tukov je zhoršené a u pacienta je možné sledovať zmenu stolice, ktorá je o niečo svetlejšia a mastnejšia. Pacient môže postupom času i strácať na váhe, jeho chuť do jedla je totiž často znížená. 

príčiny zápalu pankreasu

Zdroj: Shutterstock®

Za ochorením môžu stáť tieto príčiny!

Prejavy zápalu pankreasu neradno ignorovať. V dôsledku ochorenia totiž dochádza k poruchám správnej činnosti orgánu, vrátane porúch tvorby enzýmov. Objaviť sa tiež môžu viaceré komplikácie, ktoré môžu mať výrazne negatívny vplyv na zdravie pacienta. Akékoľvek zmeny v zdravotnom stave je preto nevyhnutné prekonzultovať s lekárom. Otázkou zostáva, aké sú vlastne príčiny tohto nepríjemného zdravotného problému. Veľmi častou príčinou akútnej formy pankreatitídy je upchatie vývodov žlčovými kameňmi, prípadne k nej môže dôjsť po úraze, napríklad po údere do brucha. 

Okrem toho môže za zápalom pankreasu z dlhodobého hľadiska stáť aj nadmerná konzumácia alkoholu. Medzi podobné rizikové faktory spomínaného ochorenia radíme aj užívanie liekov, najmä kortikoidov. K rozvoju choroby tiež môže prispieť vysoká hladina tukov či dokonca vápnika v krvi. Vplyv má nakoniec aj genetika či výskyt iných ochorení tráviacej sústavy u jedinca. 

Pozri aj: Zdravé cviklové recepty: Zaraď červený poklad do svojho jedálnička


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní