Tieto príznaky zápalu pankreasu neignorujte! Čo je jeho príčinou?

Tieto príznaky zápalu pankreasu neignorujte! Čo je jeho príčinou?

  • Zdieľaj:
 • 0

Každý orgán ľudského tela má v našom organizme nezastupiteľnú úlohu. Konkrétne pankreas vytvára pankreatickú šťavu, ktorá je dôležitá pri trávení. Okrem toho je zodpovedný za produkciu dvoch nevyhnutných hormónov, a to inzulínu a glukagónu. Ide o takzvané antagonistické hormóny, čiže majú opačný účinok. Vplývajú pritom na hladinu glukózy v krvi. V súvislosti s pankreasom, respektíve podžalúdkovou žľazou či staršie slinivkou, sa najčastejšie hovorí o dvoch ochoreniach, a to o rakovine a zápale.

Zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy, čiže pankreatitída, zvyčajne postihuje oblasť žľazy s vonkajším vylučovaním. Následne tu nastáva problém, ktorý sa týka enzýmov a trávenia, prípadne pri ťažších formách choroby dochádza aj k narušeniu hormonálnej funkcie samotného orgánu. Pankreatitída, podobne ako aj väčšina ďalších ochorení, sa prejavuje niekoľkými typickými sprievodnými zdravotnými ťažkosťami. Aké sú príznaky zápalu pankreasu a prečo vôbec toto ochorenie vzniká, sa dozviete v nasledujúcom článku.

prejavy zápalu pankreasu

Zdroj: Shutterstock®

Ako nás telo upozorní na zápal pankreasu?

Vo všeobecnosti rozlišujeme akútnu a chronickú pankreatitídu. Akútna forma ochorenia je charakteristická náhlym nástupom a rýchlym priebehom. Zvyčajne pri nej nastáva upchatie vývodu, ktorým bežne odtekajú tráviace enzýmy do dvanástnika. Keďže nemajú kadiaľ pretekať, vracajú sa späť a následne poškodzujú orgán. Liečba akútnej pankreatitídy si často vyžaduje aj hospitalizáciu. Príznaky tohto druhu zápalu pankreasu bývajú veľmi výrazné. Typická je prudká bolesť v oblasti nadbruška, ktorá je v mnohých prípadoch neznesiteľná. Bolesť sa môže šíriť pozdĺž pása, do chrbta a niekedy až medzi lopatky. Okrem toho sa u pacienta môže objaviť nevoľnosť, pocity na zvracanie, zápcha či štikútka. Pohyby postihnutého sú ťažkopádne, môže mať závraty a dokonca upadnúť do šoku.  

Ochorenie s chronickým dlhodobejším priebehom sa prejavuje pomalšie a zvyčajne si nevyžaduje hospitalizáciu. Bolesť sa môže objavovať, a to napríklad po jedle, no nie je tak intenzívna a prudká. Chronická pankreatitída sa často prejavuje zažívacími problémami. Vstrebávanie tukov je zhoršené a u pacienta je možné sledovať zmenu stolice, ktorá je o niečo svetlejšia a mastnejšia. Pacient môže postupom času i strácať na váhe, jeho chuť do jedla je totiž často znížená. 

príčiny zápalu pankreasu

Zdroj: Shutterstock®

Za ochorením môžu stáť tieto príčiny!

Prejavy zápalu pankreasu neradno ignorovať. V dôsledku ochorenia totiž dochádza k poruchám správnej činnosti orgánu, vrátane porúch tvorby enzýmov. Objaviť sa tiež môžu viaceré komplikácie, ktoré môžu mať výrazne negatívny vplyv na zdravie pacienta. Akékoľvek zmeny v zdravotnom stave je preto nevyhnutné prekonzultovať s lekárom. Otázkou zostáva, aké sú vlastne príčiny tohto nepríjemného zdravotného problému. Veľmi častou príčinou akútnej formy pankreatitídy je upchatie vývodov žlčovými kameňmi, prípadne k nej môže dôjsť po úraze, napríklad po údere do brucha. 

Okrem toho môže za zápalom pankreasu z dlhodobého hľadiska stáť aj nadmerná konzumácia alkoholu. Medzi podobné rizikové faktory spomínaného ochorenia radíme aj užívanie liekov, najmä kortikoidov. K rozvoju choroby tiež môže prispieť vysoká hladina tukov či dokonca vápnika v krvi. Vplyv má nakoniec aj genetika či výskyt iných ochorení tráviacej sústavy u jedinca. 

Pozri aj: Zdravé cviklové recepty: Zaraď červený poklad do svojho jedálnička


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Je plytvanie jedlom problémom aj vašej domácnosti? Tu je 10 tipov, ako to napraviť!
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Je plytvanie jedlom problémom aj vašej domácnosti? Tu je 10 tipov, ako to napraviť!

 • 0
 • 19.06.2022
Behania sa nemusíte vzdať ani na letnej dovolenke
ZDRAVIE A PREVENCIA

Behania sa nemusíte vzdať ani na letnej dovolenke

 • 0
 • 21.07.2022
Značka Pampers daruje 1 % z každého predaného produktu na výsadbu lesa
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Značka Pampers daruje 1 % z každého predaného produktu na výsadbu lesa

 • 0
 • 22.06.2022