TOP 5 dôvodov, prečo používať olivový olej: Poznáte jeho účinky?

TOP 5 dôvodov, prečo používať olivový olej: Poznáte jeho účinky?

Olivový olej je neoddeliteľnou súčasťou stredomorskej kuchyne. Aj u nás však v posledných rokoch naberá na popularite a v mnohých domácnostiach pomaly, ale isto nahrádza iné druhy olejov. Kvalitný panenský olivový olej pritom môžeme zaradiť medzi veľmi zdravé potraviny, ktoré dokážu pozitívne vplývať na naše zdravie vo viacerých smeroch. Je napríklad zdrojom dôležitých nenasýtených mastných kyselín, ktoré nám často v strave chýbajú. Patrí pritom medzi oleje vhodné do studenej kuchyne, taktiež je ho možné použiť pri varení a tepelnej úprave potravín pri nižších teplotách. Poďte sa pozrieť spolu s nami na to, prečo sa oplatí začať používať práve olivový olej!

1. Je zdrojom zdravých tukov

Ako sme už načrtli v úvode, olivový olej pre nás predstavuje hlavne zdroj zdravých tukov. Ukrýva mononenasýtené a polynenasýtené tuky, vrátane omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Nie je pritom dôvod, aby sme sa tých správnych tukov báli. Ich deficit sa môže prejaviť rozličnými zdravotnými problémami. Na nedostatok tukov v strave človeka upozornia problémy s pokožkou, najmä suchá a šupinatá koža, taktiež znížená kvalita nechtov, problémy s cholesterolom alebo hormónmi či psychické ťažkosti. Zabúdať tiež nemôžeme na to, že v tukoch sa v našom tele rozpúšťajú mnohé vitamíny. Nevyhnutné sú pre absorpciu vitamínov A, D, E i K.

Odporúčame: Ako zmierniť príznaky menopauzy? Toto zaručene pomôže!

zdroj vitamínu E

Zdroj: Shutterstock®

2. Telu doplní vitamín E

V olivovom oleji nenájdeme len tuky, ale aj významný vitamín E, ktorého zdrojom sú hlavne rôzne druhy olejov, taktiež olejnaté semená, orechy, ryby či avokádo, teda opäť potraviny s vysokým obsahom tukov. Význam vitamínu E pre naše zdravie je pritom nezanedbateľný. Jeho nedostatok spôsobuje poruchy nervového systému, problémy s plodnosťou aj krvinkami. Olivový olej však nášmu telu doplní aj ďalšie nenahraditeľné látky. V menšom množstve obsahuje aj vitamín K a z minerálov napríklad železo, vápnik a draslík.

3. Má priaznivý vplyv na trávenie

Olivový olej má vďaka svojmu zloženiu a mastnej konzistencii priaznivý vplyv aj na tráviaci trakt a hlavne hrubé črevo. Stimuluje tráviaci systém a prispieva k hladšiemu prechodu jedla črevami. Napomáha tak zlepšovať pravidelnú stolicu, zľahčuje ju a prispieva k prevencii zápchy. Nepôsobí zaťažujúco na proces trávenia. Okrem toho môžeme tiež spomenúť, že olivový olej má aj antibakteriálne a protizápalové účinky. Chronický zápal v tele pritom môže prispievať k rozvoju mnohých, v dnešnej dobe často rozšírených, ochorení. Olivový olej taktiež obsahuje množstvo látok s antioxidačným pôsobením. Antioxidanty hlavne chránia bunky tela pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré sa rovnako podieľajú na rozvoji mnohých civilizačných chorôb, vrátane rakoviny.

zdravé srdce

Zdroj: Shutterstock®

4. Podporuje zdravie srdca aj mozgu

V primeranom množstve používaný olivový olej tiež predstavuje vítanú podporu zdravia nášho srdca a cievneho systému. V prvom rade bojuje proti škodlivému LDL cholesterolu a prispieva k správnej hladine dobrého HDL cholesterolu. Taktiež blahodarne pôsobí na elasticitu cievnych stien. Vďaka svojmu vplyvu prispieva olivový olej k prevencii a znižovaniu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Tento olej však napomáha udržiavať zdravý aj náš mozog. Pre nervový systém majú veľký význam práve obsiahnuté zdravé tuky. Olivový olej je dobrou potravinou pre mozog, podporuje pamäť, schopnosť sústrediť sa aj ďalšie funkcie.

5. Stará sa o pokožku

Ako posledné môžeme ešte spomenúť, že olivový olej má priaznivý vplyv aj na našu pokožku, a to predovšetkým vďaka obsahu spomínaných tukov aj vitamínu E. Tuky podporujú pružnosť a dobrú kvalitu kože, vitamín E ju zase omladzuje, spomaľuje tvorbu vrások a chráni ju pred rôznymi nežiaducimi vonkajšími aj vnútornými vplyvmi, napríklad škodlivým žiarením. Olivovým olejom je možné podporiť zdravie a krásu pokožky nielen zvnútra, ale i zvonka. Je veľmi vhodný na starostlivosť o pleť, pričom si ho zamiluje hlavne suchá pleť. Rovnako nájde uplatnenie pri starostlivosti o vlasy. Podporí ich pružnosť a lesk.

Odporúčame: Ktorá ryža je najzdravšia? Na tieto druhy sa môžete spoľahnúť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Lenka Jánošová 02.08.20 17:09

LJ
karma
-1.00

Olivovy olej pouzivam kazdy den :) skoro ziadne jedlo si uz bez neho neviem predstavit

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní