TOP dôvody, prečo jesť kešu orechy: V čom sú také výnimočné?

TOP dôvody, prečo jesť kešu orechy: V čom sú také výnimočné?

Orechy predstavujú veľmi zdravú kategóriu potravín, ktorá rozhodne patrí do nášho jedálnička, podobne ako ovocie, zelenina či strukoviny. Samozrejme, na mysli nemáme solené oriešky či obaľované v rôznorodých cestíčkach alebo čokoláde. Reč je o prírodných nesolených orechoch, ktoré sú nutrične bohaté a majú priaznivý vplyv na zdravie človeka. Podobne je to aj s chutnými kešu orieškami, ktoré sú charakteristické svojím obličkovitým tvarom. Získavajú sa z ovocného stromu zvaného obličkovec západný, ktorý má svoj pôvod v Brazílii. A prečo sa teda oplatí zaradiť tieto chutné orechy do stravy? Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko dobrých dôvodov!

Sú nutrične bohaté

Kešu orechy sú v prvom rade nutrične bohaté. Podobne ako iné orechy, tak i tieto radíme medzi dobré zdroje zdravých tukov. Obsahujú množstvo dôležitých nenasýtených mastných kyselín. Taktiež sú rastlinným zdrojom bielkovín a ukrývajú i vlákninu. Z vitamínov v nich môžeme nájsť mnohé z vitamínov skupiny B a tiež vitamíny E a K. Rovnako telu doplnia vápnik, zinok, železo, horčík, draslík a mnohé ďalšie minerály a stopové prvky.

Odporúčame: Prečo spať nahí? Je to skvelý spôsob, ako spaľovať kalórie bez námahy?

cievy

Zdroj: Shutterstock®

Starajú sa o cievy

Pravidelnou primeranou dávkou kešu orieškov urobíte niečo i pre svoje cievy. Cievnemu systému aj srdcu prospieva najmä to, že tieto orechy prispievajú k zníženiu krvného tlaku aj zlého cholesterolu a podporujú zvýšenie úrovne dobrého HDL cholesterolu. Tým sa podieľajú na znížení rizík spojených s rozvojom kardiovaskulárnych ochorení. K zdraviu srdca pripieva okrem iného aj značný obsah spomínaných mastných kyselín.

Podporujú mozgové funkcie

Vďaka obsahu mastných kyselín a tiež mnohých ďalších účinných látok priaznivo vplývajú kešu orechy aj na nervový systém človeka a zdravie nervov. Je známe, že orechy vo všeobecnosti sú dobré pre činnosť mozgu a pamäť. Doprajte si z nich malú hrsť na desiatu či olovrant. Podporíte tak kognitívne funkcie mozgu a zabojujete proti úzkosti či zlej nálade. Kešu orechy celkovo upokojujú nervový systém a navyše telu dodajú potrebnú energiu.

pravidelné vyprázdňovanie

Zdroj: Shutterstock®

Podporujú pravidelnú stolicu

Zabudnúť nemôžeme spomenúť ani fakt, že kešu orechy sú prínosom aj pre náš tráviaci systém. Obsahujú vlákninu, čo znamená, že priaznivo vplývajú na činnosť čriev. Vďaka tomu prispievajú k pravidelnému vyprázdňovaniu a preventívne ochraňujú pred zápchou. Znižujú i riziko rozličných tráviacich ťažkostí, vrátane ochorení, akým je napríklad i rakovina hrubého čreva. Konzumácia kešu orechov celkovo prospieva tráveniu a môže byť prospešná i pri metabolických poruchách či zápalových procesoch v hornej časti tráviaceho traktu.

Prispievajú k prevencii anémie

Kešu oriešky ďalej podporujú tvorbu červených krviniek a prispievajú k prevencii anémie, čiže chudokrvnosti, a to okrem iného i vďaka vysokému podielu obsiahnutého železa. Pri potrebe dopĺňať si železo neváhajte do jedálnička zaradiť i tieto orechy. Kešu oriešky navyše vďaka obsahu mnohých minerálov či vitamínu K napomáhajú udržiavať v dobrom stave aj naše kosti. Taktiež podporujú imunitný systém človeka.

zdravá pleť

Zdroj: Shutterstock®

Zlepšujú kvalitu kože i vlasov

Nielen kešu orechy sú známe aj tým, že pri pravidelnej konzumácii podporujú dobrú kvalitu vlasov, nechtov či pokožky. Je to hlavne vďaka tomu, že obsahujú obrovské množstvá dôležitých zdravých tukov, vitamínov aj minerálov, ktoré sú dôležité pre celé naše telo. O naše vlasy a pleť by sme sa totiž nemali starať len zvonka, ale je potrebné dopriať im aj výživu zvnútra. Zdravá strava, ktorej súčasťou sú i orechy a olejnaté semená, podporuje pružnosť pokožky či pevnosť vlasov i nechtov.

Pozri aj: Ideálna pracovná desiata diabetika: Čím v office zahnať hlad?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní