Viete, aké účinky má čaj rooibos? Tu sú dôvody, prečo si ho dopriať!

Viete, aké účinky má čaj rooibos? Tu sú dôvody, prečo si ho dopriať!

Rooibos predstavuje čaj či vo všeobecnosti nápoj, ktorý sa pripravuje z čajovca kapského, nesúceho latinské meno Aspalathus linearis. Ide o suchomilný ker z čeľade bôbovité, ktorého domovinou je juh Afriky. Hojne rozšírený je napríklad v suchých až piesočnatých oblastiach Juhoafrickej republiky. Dorastá do výšky okolo dvoch metrov, má jemne ihličkovité listy a žlté kvety. Z rastliny sa zberá vňať, čiže listy, tie sa následne drvia a prechádzajú oxidáciou. Takto získajú charakteristickú červenohnedú farbu. Z nich sa dá pripraviť známejší variant tohto čaju, ktorý je typický svojou červenkastou farbou, výraznou chuťou i vôňou. I slovo rooibos pritom v preklade znamená červený ker.

Okrem toho sa vyrába aj neoxidovaný zelený rooibos, ktorý svojou arómou i farbou pripomína skôr zelený čaj. Práve na spomínaných územiach bol od nepamäti rooibos obľúbeným nápojom domorodých obyvateľov. Jeho popularita však postupne rástla a rozšíril sa prakticky do celého sveta. Pripraviť sa pritom dá na množstvo spôsobov. Môže byť podávaný klasicky ako horúci čaj, no tiež ako vychladený nápoj s citrónom či lístkami mäty. Napríklad na juhu Afriky je rooibos bežne podávaný aj s mliekom a cukrom. Ochutnať alebo si aj pravidelne dopriať tento nápoj sa skutočne oplatí. Zistite, aké účinné látky rooibos ukrýva a aký má vplyv na naše zdravie!

Odporúčame: Najlepšie byliny na studené nohy a ruky: Ktoré prekrvia vaše telo?

čajovec kapský

Zdroj: Shutterstock®

Je plný antioxidantov

Ako prvé sa môžeme pozrieť na to, čo všetko v sebe rooibos ukrýva. Je zdrojom mnohých minerálnych látok, napríklad železa, vápnika, horčíka, draslíka, mangánu či medi. Známy je však najmä vysokým obsahom rozličných fytochemikálií. Ukrývajú sa v ňom pritom hlavne flavonoidy, napríklad známy kvercetín či aspalatín. Flavonoidy pritom majú výrazné antioxidačné účinky. Napomáhajú bunky tela chrániť pred poškodením zo strany voľných radikálov. Tie môžu prispievať k rozvoju mnohých civilizačných ochorení a rovnako urýchľujú starnutie. Antioxidanty pritom pôsobia protirakovinovo a spomaľujú procesy starnutia. Čaj rooibos má okrem toho i pozitívny vplyv na imunitný systém človeka. Výhodou je, že neobsahuje prakticky žiadne kalórie a rovnako nie je zdrojom kofeínu, ktorý napríklad nájdeme v zelenom či čiernom čaji.

rooibos čaj

Zdroj: Shutterstock®

Povzbudzuje organizmus a odstraňuje stres

Ďalej sú čaju rooibos pripisované pozitívne účinky na nervový systém človeka. Tento nápoj vo všeobecnosti povzbudzuje a osviežuje ľudský organizmus, a to i napriek tomu, že neobsahuje kofeín. Práve preto je vhodný aj pre tehotné ženy i deti. Na nervovú sústavu zároveň pôsobí upokojujúco, pričom potláča nervozitu, eliminuje podráždenie a uvoľňuje psychické napätie. Je ideálne dopriať si pravidelne tento nápoj v stresovom období. Nadmerný stres má totižto z dlhodobého hľadiska škodlivý vplyv na naše zdravie. Negatívne pôsobí na krvný tlak, imunitu i pokožku.

Práve preto je vhodné proti stresu zabojovať napríklad aj šálkou rooibos čaju. Zároveň tento nápoj pozitívne vplýva na kognitívne schopnosti a koncentráciu. Dokonca môže pomôcť pri bolestiach hlavy a nepríjemných migrénach, ktorých príčinou neraz býva aj nadmerný stres a nahromadené napätie v tele. Okrem toho sa pravidelné pitie rooibos čaju odporúča fyzicky vyťaženým jedincom a hlavne prudko rastúcim deťom. Môže pomôcť aj pri poruchách spánku.

cievny systém

Zdroj: Shutterstock®

Podporuje trávenie aj cievny systém

Rooibos má pozitívny vplyv aj na stav a funkciu mnohých vnútorných orgánov. V prvom rade blahodarne pôsobí na hladinu cholesterolu v krvi aj krvný tlak a zlepšuje prekrvenie. Vďaka svojmu zloženiu s mnohými účinnými látkami prispieva k zdraviu srdca i ciev. Podieľa sa tak na znižovaní rizika vzniku rôznych vážnych srdcovo-cievnych ochorení, akým je napríklad aj ateroskleróza. Okrem toho prispieva aj k normalizovaniu hladiny cukru v krvi. Známe sú jeho protizápalové a hlavne antialergické účinky, pričom môže pomôcť zlepšiť stav jedinca pri liečbe rôznych alergií. 

Okrem toho má rooibos pozitívny vplyv aj na tráviaci systém. Zlepšuje procesy trávenia, podporuje metabolizmus a spaľovanie tukov v organizme. Prečisťuje pečeň a účinne zmieňuje žalúdočné kŕče a celkovo bolesti brucha. Môže pomôcť pri kolikách už v detskom veku. Rovnako môže byť užitočný pri zápche či nevoľnosti.

Pozri aj: Aké je použitie tekvicového oleja? Vážne toto všetko dokáže?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní