TOP účinky harmančekového čaju: S týmito neduhmi dokáže zatočiť!

TOP účinky harmančekového čaju: S týmito neduhmi dokáže zatočiť!

Rumanček kamilkový, ľudovo nazývaný aj kamilka či harmanček, patrí medzi známe liečivé bylinky. Súčasťou tradičnej ľudovej medicíny je už od nepamäti. Táto jednoročná rastlinka z čeľade astrovité pochádza zo Stredomoria, no rozšírená je dnes po celom svete. Charakteristická je najmä svojimi kvetmi, ktoré príjemne voňajú. Úbory majú v prostriedku rúrkovité žlté a po obvode jazykovité biele kvety. Tie sa v plnom rozkvete skláňajú smerom nadol. Listy sú len jemné a perovito zložené, stonka vzpriamená a siahajúca do výšky pokojne až 50 centimetrov. 

Sezóna zberu rumančeka kamilkového je už v plnom prúde, preto je ideálny čas pripraviť si aj vlastné zásoby. Tak môžete liečivú silu harmančeka využívať aj dávno po sezóne. Čo však s nazbieranými kamilkami? Ideálne je pripraviť si lahodný čaj, ktorý má blahodarný vplyv na celý organizmus. V článku vám prezradíme, ako si rýchlo a jednoducho pripraviť rumančekový čaj a hlavne, s ktorými zdravotnými problémami vám môže pomôcť.

Odporúčame: Ako znížiť riziko rakoviny hrubého čreva? Toto robte pre svoje zdravie aj vy!

sušené kamilky

Zdroj: Shutterstock®

Ako si pripraviť rumančekový čaj?

Hoci sušenú drogu rumančeka kamilkového zoženiete napríklad aj v lekárni, práve je jeho sezóna, takže by bola škoda nepripraviť si vlastné zásoby. Na liečebné účely sa zberajú kvety. Harmanček je možné zbierať zvyčajne od mája a počas celého leta. Navyše je u nás veľmi dobre rozšírený. Nájdete ho v blízkosti polí aj obydlí, na lúkach či rúbaniskách. Kvety pozdĺž veľkých ciest a v znečistenom prostredí nezbierame! Pri zbere tejto liečivej byliny si dávajte pozor na zámenu s inými druhmi. Rumanček pravý však ľahko spoznáte vďaka jeho príjemnej vôni. Okrem toho, ak rozrežete jeho lôžko, uvidíte, že je duté. 

Nazbierané kamilky je vhodné čo najskôr vysušiť, a to buď v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do asi 40 °C. Na prípravu šálky lahodného rumančekového čaju vám postačí jedna lyžička takto vysušenej drogy. Po zaliatí horúcou vodou nechajte zápar lúhovať asi 15 minút a sceďte. Kamilkový čaj si môžete bežne dopriať i niekoľkokrát týždenne, no pri zdravotných ťažkostiach je vhodné vypiť denne 2 až 3 šálky. Takýto zápar však nemusíte len piť. Je vhodný aj na vonkajšie použitie. V tomto prípade však zalievajte 3 polievkové lyžice drogy 3 dcl vody. 

kamilkový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých neduhoch sa naň spoľahnúť?

Liečivá droga z rumančeka kamilkového obsahuje mnohé cenné látky, a to najmä rozličné silice, flavonoidy, minerálne látky aj triesloviny. Má protizápalové i dezinfekčné účinky. Rumančekovým čajom môžete podporiť liečbu ochorení dýchacej sústavy, napríklad zápalu priedušiek či chrípky. Podporuje zdravie dýchacích ciest a napomáha ľahšiemu odstraňovaniu kašľa či hlienov. Okrem toho má blahodarný vplyv aj na tráviaci trakt. Šálka harmančekového čaju vám pomôže upokojiť tráviace, črevné i žalúdočné ťažkosti.

Tento nápoj tiež prispieva k vylučovaniu toxínov z tela. Silný zápar je vhodný na kloktanie, napríklad pri problémoch so zápalmi alebo vredmi v ústnej dutine. Ak necháte silnejší rumančekový čaj ochladnúť, môžete ho vo forme obkladu aplikovať na oči, a to pri zápale očných spojiviek alebo rozličných infekciách. Napomáha rýchlo upokojiť podráždené oči. V rámci vonkajšieho použitia ho neváhajte použiť aj pri rozličných kožných problémoch, najmä ochoreniach pokožky, zle sa hojacich ranách či popáleninách. 

Pozri aj: Tieto príznaky zápalu pankreasu neignorujte! Čo je jeho príčinou?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní