TOP zaujímavosti o obličkách: Ako fungujú naše súkromné filtre?

TOP zaujímavosti o obličkách: Ako fungujú naše súkromné filtre?

Dnes vás opäť neochudobníme o rozličné zaujímavosti aj dôležité informácie o ľudskom tele. V predchádzajúcom období sme sa pozreli na zaujímavosti o ľudských vlasoch a chlpoch a predtým to boli napríklad aj rôzne fakty o ľudských zmysloch. V dnešnom článku budeme odhaľovať záhady jedného dôležitého vnútorného orgánu, a to konkrétne našich obličiek. Tie sú súčasťou vylučovacej sústavy človeka. Aké funkcie okrem tvorby moču majú, aké sú veľké a ako môžeme ovplyvniť ich zdravotný stav? Rozličné zaujímavosti o obličkách sa dozviete nižšie, tak neváhajte pokračovať!

Zopár čísiel na úvod

Obličky predstavujú párový orgán vylučovacieho systému človeka, ktorý je uložený po bokoch v driekovej oblasti chrbtice. V porovnaní s niektorými ďalšími vnútornými orgánmi sú pomerne malé. U dospelého človeka sú veľké asi ako zatvorená päsť, majú dĺžku približne 12 cm, šírku 6 cm a hrúbku asi 3 cm. Priemerne majú hmotnosť 150 g. Zaujímavosťou je, že pravá oblička býva spravidla o čosi menšia a dokonca aj nižšie uložená. Každú jednu sekundu je prietok našimi obličkami 20 až 30 ml krvi. Obličky tvoria v prvom rade moč, pričom za deň dokážu vytvoriť až 170 l primárneho moču, z ktorého nakoniec vznikne asi 1 až 1,5 l definitívneho moču, ktoré človek vylúči z tela von. Z obličiek, konkrétne z obličkových panvičiek, vystupujú močovody, ktoré majú dĺžku až 30 centimetrov. 

Pozri aj: Obávaná, ale život zachraňujúca! Čo je kolonoskopia a ako prebieha?

anatómia obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Aká je ich stavba?

Obličky majú typický fazuľovitý tvar. Ich povrch je hladký a sfarbený do červenohneda. Sú uložené v akomsi väzivovom púzdre a rovnako sú obalené tukovým tkanivom. Ak by sme obličku pozdĺžne prerezali, zreteľne by sme identifikovali jej dve časti, a to tmavšiu dreň a svetlejšiu kôru, ktorá je zvonka. Základnou stavebnou a funkčnou jednotkou obličiek je nefrón, pričom v každej z nich je okolo jedného milióna nefrónov. Nachádzajú sa v kôre a sú tvorené Malpighiho telieskami a sieťou kanálikov. Každé Malpighiho teliesko má pritom glomerulus (klbko vlásočníc) a Bowmanov vačok. V dreni obličiek rozoznávame obličkové kalichy zbierajúce moč z nefrónov a potom obličkové panvičky.

Sú nenahraditeľné, no obe nepotrebujeme

Obličky majú množstvo dôležitých funkcií. Ako sme spomínali, tvoria moč, čo je v podstate ich základnou úlohou. Pritom filtrujú našu krv a napomáhajú z tela odstraňovať škodlivé odpadové látky a splodiny metabolizmu. Regulujú množstvo vody aj solí v organizme. Okrem toho sa tiež do určitej miery podieľajú na regulácii krvného tlaku a krvotvorby. Veľký význam majú aj z hľadiska acidobázickej rovnováhy, čiže rovnováhy medzi prívodom a vylučovaním, respektíve medzi kyselinami a zásadami v organizme. Taktiež sú miestom tvorby hormónov. To je skutočne nemalý zoznam dôležitých úloh. Pri narušení funkcie obličiek je výrazne ohrozený život jedinca. Avšak v prípade zlyhania len jednej z nich dokáže funkčná oblička tú druhú dostatočne nahradiť a plniť všetky úlohy sama.

tvorba obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa tvorí moč?

Moč môžeme chápať ako vodný roztok odpadových látok metabolizmu, ktorý z tela vylučujeme močením. Tvoriť sa začína filtráciou krvi v spomínaných nefrónoch, a to konkrétne v ich glomeruloch, čiže klbkách vlásočníc. Filtrovaná krv sa dostáva do Bowmanových vačkov, tu sa tvorí obrovské množstvo primárneho moču. Z neho sa následne spätne vstrebáva voda a ďalšie dôležité látky, napríklad aj minerály. Postupne sa vytvorí určité množstvo definitívneho moču, ktoré vteká do obličkových kalichov a obličkovej panvičky. Stadiaľ sa už dostáva močovodmi do mechúra a nakoniec cez močovú rúru von. 

Ich zdravie môžeme výrazne ovplyvniť

Obličky by sme si mali počas života udržiavať v dobrom stave. Viete, čo škodí obličkám a čomu sa vyhýbať? Naše obličky nás nebudú mať rady, ak budeme neustále odkladať návštevu toalety, piť málo alebo naopak veľmi veľa vody, neustále hltať lieky proti bolesti aj konzumovať nadmerné množstvo soli. Pre udržiavanie si dobrého stavu obličiek a ako prevenciu pred ťažkosťami je nevyhnutné dodržiavať zásady správneho pitného režimu aj zdravého stravovania. Obličky môžu potrápiť mnohé ochorenia. Častým problémoch sú napríklad obličkové kamene a taktiež zápaly obličiek, respektíve zápaly močových ciest. Veľmi vážnym stavom sú nádory aj zlyhávanie obličiek, pri ktorom je nutná transplantácia orgánu či náhrada jeho funkcie, čiže dialýza.

Odporúčame: Ako sa stravovať pri vysokom krvnom tlaku?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní