Ako formulovať novoročné predsavzatia? Urobte to správne a budú mať zmysel!

Ako formulovať novoročné predsavzatia? Urobte to správne a budú mať zmysel!

Mnoho ľudí si s príchodom nového roka zadáva rozličné novoročné predsavzatia. Neraz sa však stane, že tieto predsavzatia zostanú v priebehu roka len nenaplnenými želaniami. Podľa mnohých sú preto novoročné predsavzatia úplne zbytočné. Pravdou je, že môžu mať zmysel, ak si ich v prvom rade zadáme správne. Hlavným problémom takýchto novoročných cieľov je, že sú nereálne, nesplniteľné či zle formulované. V dnešnom článku máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu so správnou formuláciou novoročných predsavzatí, vďaka čomu bude oveľa jednoduchšie sa ich počas roka držať a napĺňať ich. 

Reálne ciele

Ak si zadávate s príchodom nového roka novoročné predsavzatia, ubezpečte sa, že ide o reálne ciele. Každý stanovený cieľ skrátka musí byť realistický a dosiahnuteľný v určitom časovom úseku. Nie je nič zlé na tom, mieriť vysoko, no zadávať si príliš veľké ciele môže byť skôr na škodu, ešte horšie, ak ich chceme dosiahnuť v čo najkratšom čase. Tadiaľto cesta nevedie. Rovnako to platí o počte daných predsavzatí. Neskúšajte si tvoriť dlhý zoznam veľkých cieľov a dúfať, že niektoré si budete môcť počas roka odškrtnúť. Radšej sa rozhodnite pre menší počet predsavzatí, napríklad jedno či dve väčšie, ale dosiahnuteľné, alebo tri či štyri menšie. 

Odporúčame: Rozprávanie sa so sebou: Neuveríte, čo samovrava dokáže!

ciele

Zdroj: Shutterstock®

Konkrétna formulácia cieľov

Zadávané predsavzatia by mali byť nielen realistické a skutočne dosiahnuteľné, ale aj konkrétne a čo najpresnejšie formulované. Veľmi všeobecne zadané ciele nemusia fungovať. Ak si napríklad človek na začiatku roka povie, že tento rok konečne schudne, ide o veľmi všeobecný cieľ, ktorý je v mnohých prípadoch už vopred odsúdený na neúspech. Miesto toho je vhodné si napríklad určiť, koľko kilogramov chceme zhodiť a najlepšie aj dokedy. Podobne to funguje aj pri zadávaní iných predsavzatí. Nehovorte, že sa tento rok naučíte nový jazyk, ale presne si stanovte, o aký jazyk pôjde, akú úroveň chcete pri učení dosiahnuť, alebo napríklad to, či sa prihlásite na nejaký kurz alebo budete samouk. Skrátka, s konkrétnymi cieľmi to pôjde ľahšie.

Význam predsavzatí

Ak si myslíte, že ste si zadali primeraný počet realistických, dosiahnuteľných a konkrétne formulovaných predsavzatí, ešte najskôr porozmýšľajte o ich význame, o tom, čo pre vás konkrétne znamenajú. Prečo chcete tento rok dosiahnuť presne tento cieľ? Čo tým dosiahnete a získate? Je dobré, aby ste mali konkrétny dôvod, prečo si dané predsavzatie dávate. Chcete schudnúť? Chcete prestať fajčiť či zlepšiť svoju kondíciu? Chcete tento rok ušetriť nejaké peniaze, naučiť sa taliansky či inak sa vzdelávať? Pýtajte sa, prečo to tak chcete. Je to pre vás spôsob, ako zlepšiť svoj život, alebo to robíte kvôli niekomu inému? Ak pochopíte dôvody, pre ktoré si dávate konkrétne novoročné predsavzatie, budete vedieť, na ktorých cieľoch skutočne záleží. Vďaka tomu si dáte skutočne dobré predsavzatia, ktoré budete chcieť v novom roku naplniť. Vedomosť, že to naozaj chcete a robíte to pre seba, bude pre vás najlepšou motiváciou

plánovanie

Zdroj: Shutterstock®

Plánovanie a časový harmonogram

Keď už máte jasne zadefinované tie správne predsavzatia, presuňte sa na plánovanie. I to vám pomôže k tomu, aby ste svoje predsavzatia skutočne naplnili. Je potrebné si presne naplánovať, ako chcete postupovať pri plnení si svojich novoročných cieľov a čo všetko pre to musíte urobiť. Najlepšie je, ak si hlavný cieľ akoby rozkúskujete a vytvoríte menšie čiastkové ciele, ktoré sa budú ľahšie napĺňať, ale ktoré vás nakoniec privedú k hlavnému cieľu. Taktiež je vhodné si presne stanoviť časový harmonogram. Určte si, čo chcete splniť alebo dosiahnuť a do akého termínu. Takýto presný plán vám pomôže ľahšie sa držať svojich predsavzatí. Okrem toho tiež pomáha, ak všetko nedržíte len vo svojej hlave, ale niekde to zaznamenáte, napríklad v diári. Vďaka tomu budete mať prehľad o tom, čo vás čaká, ale tiež uvidíte, čo všetko ste už na ceste za svojím cieľom dosiahli. 

Zapojenie okolia

V prípade, že máte stanovené dobré predsavzatia aj plán a časový harmonogram ich napĺňania, neváhajte a nahlas rozprávajte o svojich cieľoch. Je vhodné, ak vaši najbližší, či už rodina alebo priatelia, vedia o vašich plánoch a o tom, čo vás všetko čaká a čo chcete dosiahnuť v najbližšom roku. Z okolia totižto môžete získať obrovské množstvo podpory, ktorá vám opäť raz pomôže pri plnení si novoročných predsavzatí. O to viac vám to môže pomôcť, ak napríklad nemáte úplne pevnú vôľu. Ak totiž o svojich predsavzatiach a cieľoch dáte vedieť svojim najbližším, budete o to viac bojovať, aby ste pri ich plnení nezlyhali, ako keby ste svoje predsavzatia mali len vo svojej hlave. Pri napĺňaní predsavzatí človeka môže navyše ľahko zasiahnuť nejaká kríza. Práve podpora najbližších, ktorí o vašich cieľoch vedia, vás môže popohnať vpred a ochrániť pred neúspechom. 

predsavzatie

Zdroj: Shutterstock®

Odmeny

Pri formulovaní novoročných predsavzatí nezabúdajte ani na odmeny. Najväčšou odmenou, samozrejme, je pre človeka samotné naplnenie predsavzatia a to, čo s tým súvisí, čiže napríklad krajšia postava, zdravšie telo, nová vedomosť, nejaký zážitok, postup v kariére a podobne. Veď to je predsa to, prečo sme sa rozhodli zadať si konkrétne predsavzatie. Nie je však nič zlé na tom, ak si pripravíme aj nejaké drobné odmeny, napríklad za naplnenie jednotlivých čiastkových cieľov. Môže to byť aj úplná maličkosť, no táto maličkosť zároveň môže pre nás predstavovať formu motivácie, zároveň nám bude pripomínať, čo ďalšieho sme na ceste za dosahovaním hlavného cieľa zvládli. Samozrejme, ak chcete, taktiež si môžete pripraviť nejakú veľkú odmenu za naplnenie hlavného cieľa. 

Ak už máte skutočne správne sformulované a určené novoročné predsavzatia, máte plán ich napĺňania, konzultovali ste svoje ciele s najbližšími a máte určené i odmeny, ktoré vás čakajú, nezabudnite sa obrniť trpezlivosťou. Je potrebné si uvedomiť, že zmeny sa nekonajú zo dňa na deň. Ani svoje novoročné predsavzatia nenaplníte počas prvých dvoch týždňov nového roka. Ak však máte svoje novoročné predsavzatia formulované správne, sú reálne, dosiahnuteľné a majú pre vás a váš život skutočný význam, určite pri ich napĺňaní v novom roku nezlyháte. 

Odporúčame: Správny výber školy a kariéry: 5 krokov, ktoré ukážu smer


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní