Prirodzená obranyschopnosť organizmu: Ako ju podporiť na maximum?

Prirodzená obranyschopnosť organizmu: Ako ju podporiť na maximum?

Prirodzená obranyschopnosť organizmu je veľmi dôležitá, a to najmä v pandemických časoch. Ako už napovedá samotný názov, ide o prirodzenú schopnosť ľudského organizmu brániť sa proti rôznym baktériám a vírusom spôsobujúcim menej vážne, ale i vážnejšie ochorenia. Aj keď len silná imunita na boj proti ochoreniu COVID-19 nestačí a chrániť sa musíme aj inak, vždy je dobré imunitu posilňovať na maximum, a to všetkými možnými dostupnými spôsobmi.

Zdravé jedlo, zdravé telo

Ani v úvode tohto článku sa nevyhneme poučkám o tom, ako veľmi je dôležité zdravo jesť. Pre obranyschopnosť je vyvážená strava veľmi dôležitá, a preto sa v súvislosti so silnou imunitou odporúča do potravy zaviesť dostatok zdravých tukov a potravín rastlinného pôvodu obsahujúcich antioxidanty, vlákninu a tiež toľko ospevovaný imunitu posilňujúci vitamín C. Zo stravy by sme mali naopak vyradiť rafinovaný cukor, alkohol, tabak, nasýtené tuky či fast food. 

NÁŠ TIP! Pri posilňovaní imunity nezabúdajme ani na zdravú črevnú mikroflóru, ktorú podporujú najmä fermentované jedlá a probiotické doplnky stravy.

Pozri aj: Ako si doplniť pyridoxín? Získajte vitamín vďaka správnym potravinám!

pohyb a imunita

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb aj odpočinok

Ako dobre vieme, vyťažené telo môže ľahko prepadnúť rôznym ochoreniam. Zatiaľ čo prehnaná pohybová aktivita môže uškodiť, normálna frekvencia a intenzita pohybu môže, naopak, imunite pomôcť. Je totiž preukázateľné, že normálna pohybová aktivita praktizovaná pravidelne pôsobí na organizmus protizápalovo a umožňuje tiež rýchlejšiu bunkovú regeneráciu. Odporúča sa približne 150 minút umiernenej aktivity týždenne a považuje sa za ňu svižná chôdza, bicyklovanie, ľahký beh, turistika či plávanie.

Zvládanie stresu a pitný režim

Ste v neustálom strese? Dlhodobý až chronický stres spôsobuje zápal v organizme, čo v konečnom dôsledku vedie k naštrbenému imunitnému systému. Zvládanie stresu, či ideálne jeho úplná eliminácia zo života, je pretom kľúčom k zdraviu silnému ako remeň. 

A to je aj pitný režim, ktorý je pre zdravé telo alfou a omegou. Preto sa vyskytuje aj tu, v článku o prirodzenom posilnení obranyschopnosti organizmu. Aj keď dôkladná hydratácia preukázateľne telo neobráni pred vírusmi či baktériami, dehydratácia spôsobuje to, že organizmus je na ochorenia náchylnejší. Piť by sme mali ešte predtým, než sme smädní, minimálne 2 litre tekutín denne alebo si adekvátne množstvo tekutín za deň môžete vyrátať podľa svojej váhy.

NÁŠ TIP! Vedeli ste, že farba moču prezradí dehydratáciu alebo i to, že pijete príliš veľa? Sledujte ju a zistíte, ako ste na tom s vaším pitným režimom!

obranyschopnosť u detí

Zdroj: Shutterstock®

Pomoc z lekárne

Povedzme si na rovinu, nikto nie je dokonalý. Vyvážená strava nám preto občas ujde a každému z nás niektoré dôležité vitamíny či minerály určite chýbajú. Našťastie existujú rôzne doplnky stravy a pomocníci, ktorí nám môžu s lepšou obranyschopnosťou pomôcť. Neberte však všetko, čo vidíte v telke. Na posilnenie imunity sa odporúča už spomínaný vitamín C, ale aj vitamín D, zinok, baza, echinacea a celkom obyčajný cesnak.

Odporúčame: Poznáte všetky príčiny upchatého nosa? Niektoré prekvapia


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ema Novotná 30.06.21 10:26

EN
karma
-1.00

Prevencia je jednoznačne najlepším liekom :) ja osobne sa snažím žiť zdravo, veľa športovať, otužovať a pred jesenou si doprajem aj toto aby som sa nemusela báť, že ochoriem :) ale samozrejme aj Cčko musí byť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní