TOP 7 dôvodov, prečo jesť vodný melón: Milujete toto letné osvieženie aj vy?

TOP 7 dôvodov, prečo jesť vodný melón: Milujete toto letné osvieženie aj vy?

  • Zdieľaj:
 • 0

Milujete sladký červený vodný melón aj vy? Mnohí z nás si bez neho nevedia letné obdobie ani predstaviť. Vychladený melón je dokonalou pochúťkou a zároveň perfektným osviežením aj v tých najhorúcejších dňoch. Či už sami radíte dyňu červenú medzi ovocie alebo zeleninu, dôležitejšie je, že hovoríme o veľmi zdravej potravine, ktorá je v našich jedálničkoch viac než vítaná. Obsahuje množstvo potrebných živín, doplní nášmu telu veľa tekutín a priaznivo ovplyvňuje funkciu viacerých orgánov. Poďme sa spolu pozrieť na to, aký vplyv má chutný melón na naše zdravie!

1. Má málo kalórií a veľa živín

Melóny sú skutočne nízkokalorické. Stogramová porcia červenej dyne obsahuje len okolo 30 kalórií. Tento plod je však plný dôležitých a telu prospešných látok a živín. V malom množstve skrýva bielkoviny aj vlákninu a okrem toho sacharidy. Neobsahuje prakticky žiaden tuk. V sladkom melóne nájdeme zastúpený takmer celý rad vitamínov a minerálov. Telu doplní viaceré vitamíny skupiny B, taktiež vitamíny C aj K, vápnik, draslík, horčík, železo a ďalšie minerálne látky a stopové prvky.

Pozri aj: TOP dôvody, prečo jesť kukuricu: Čo ponúka táto zdravá obilnina?

čo obsahuje melón

Zdroj: Shutterstock®

2. Pomáha hydratovať telo

Melóny sú známe vysokým obsahom vody. V podstate vyše 90 percent hmotnosti plodov tvorí práve voda. Telo tak dokážu perfektne hydratovať. Červené melóny predstavujú skvelý spôsob, ako v lete doplniť telu tekutiny. Konzumáciou melóna si doplníte pitný režim a prispejete k prevencii bolestí hlavy, únavy či ďalších ťažkostí, ktoré súvisia s nedostatkom tekutín. Ak stále počas dňa zabúdate piť, zaraďte do jedálnička melón, ktorý zvýši príjem tekutín.

3. Podporuje imunitu

Vodné melóny vďaka svojmu zloženiu priaznivo vplývajú na imunitný systém a obranyschopnosť tela. Je to i vďaka obsahu dôležitého vitamínu C. V sladkom červenom melóne sa však skrýva aj množstvo antioxidantov, ktoré chránia bunky tela pred škodlivým účinkom voľných radikálov. Okrem toho má aj protizápalové účinky. V tele napomáha tlmiť zápaly, ktoré sú často predchodcom mnohých chronických ochorení, napríklad aj chorôb srdca či rakoviny.

zdravé močové cesty

Zdroj: Shutterstock®

4. Pomáha močovým cestám

Melóny radíme medzi skvelé diuretické potraviny. Hoci naše telo primerane hydratujú, zároveň napomáhajú zbavovať organizmus nadbytočných tekutín. Vďaka tomu podporujú i prečistenie močových ciest a zbavovanie tela toxínov a škodlivín. Majú priaznivý vplyv na obličky a oplatí sa ich konzumovať pri problémoch s obličkami či močovými cestami. Melón môže byť osožný najmä pri zápalových ochoreniach, kedy je vhodné prijímať dostatok tekutín. Na obličkové kamene sa zase odporúča čaj z melónových jadierok.

5. Prospieva srdcu a cievnemu systému

Konzumáciou vodného melóna môžeme podporiť i zdravie svojho srdca a ciev. Vďaka svojmu zloženiu má priaznivý vplyv na hladinu krvného tlaku aj cholesterolu. Vysoký tlak a cholesterol sú pritom rizikovými faktormi mnohých srdcovo-cievnych chorôb, ktoré v súčasnej dobe patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Melóny vďaka obsahu mnohých látok s antioxidačnými či protizápalovými účinkami celkovo podporujú kardiovaskulárne zdravie. Obsahujú napríklad silný antioxidant lykopén, ktorý prispieva k prevencii srdcovo-cievnych aj nádorových ochorení.

zdravé trávenie

Zdroj: Shutterstock®

6. Podporuje pravidelné vyprázdňovanie

Melóny robia niečo aj pre naše trávenie. Najmä vďaka vysokému obsahu vody dajú v podstate do pohybu naše črevá. Práve nedostatok prijímaných tekutín je neraz príčinou nepravidelného vyprázdňovania a nepríjemnej zápchy. V melónoch nájdeme i trošku vlákniny, ktorá je pre trávenie rovnako dôležitá. Melóny nám navyše účinne pomáhajú odkysliť telo a môžu byť nápomocné aj pri pálení záhy.

7. Vyživuje pleť aj vlasy

Ako posledné môžeme ešte spomenúť, že vodné melóny vďaka svojmu zloženiu podporujú i zdravie a krásu pokožky či vlasov. V prvom rade podporujú hydratáciu pokožky tela a pleti zvnútra. Telu doplnia vitamíny A aj C či viaceré minerály, ktoré sú rovnako dôležité pre dobrú kvalitu kože a vlasov. Obsiahnutý vitamín C prispieva k tvorbe kolagénu v tele, ktorý podporuje pružnosť a mladistvý vzhľad našej pleti. Vitamín A aj karotenoidy chránia kožu pred UV žiarením.

Odporúčame: Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Prečo nechudnem? Tu je 10 možných dôvodov, prečo sa nás držia prebytočné kilá!
AKO SCHUDNÚŤ

Prečo nechudnem? Tu je 10 možných dôvodov, prečo sa nás držia prebytočné kilá!

 • 129
 • 24.08.2022
TOP pomôcky na cvičenie v pohodlí domova – do ktorých 7 investovať?
AKO SCHUDNÚŤ

TOP pomôcky na cvičenie v pohodlí domova – do ktorých 7 investovať?

 • 0
 • 01.12.2022
Kalorické tabuľky: Aké sú energetické a nutričné hodnoty potravín?
AKO SCHUDNÚŤ

Kalorické tabuľky: Aké sú energetické a nutričné hodnoty potravín?

 • 0
 • 13.11.2022