Ako si vybrať pohodlnú posteľ pre celé telo

Ako si vybrať pohodlnú posteľ pre celé telo

Zdravý životný štýl sa udomácnil aj u nás. Popri kvalitnej strave a pohybe treba myslieť na optimálny relax pre celé telo. Pre regeneráciu je nevyhnutný 6 až 8 hodinový spánok. V prepracovanom období, keď si ho odopierame, sme náchylnejší na ochorenia, stres a úzkosť. Čo robiť? Vypnúť a uvoľniť sa na pohodlnej posteli!  

Pozri aj: Kyselina močová – čo sa stane, ak jej je v krvi nadbytok?

manželská posteľ

Zdroj: Shutterstock®

Zdravá a esteticky pôsobiaca posteľ

Toto sú dve hlavné kritériá pre posteľ, z ktorej sa nám nebude chcieť vstávať - estetickosť a komfort. Zdravá posteľ je synonymom pohodlného ležania, otáčania sa do strán, schádzania a pohybu vôkol nej.

Rozmer postele

Na začiatok musíme mať jasno, v akých rozmeroch si posteľ kúpiť. Vyplýva to jednak z dispozičných riešení danej miestnosti a taktiež z počtu “spáčov”. Jednotlivcovi postačí 90 – 140 x 200 cm, manželským párom minimálne 160 až 200 x 200 cm.

Stabilita postele

Ak už máte v číslach poriadok, zameriame sa na konštrukciu, stabilitu a životnosť postele. Tieto vlastnosti sú najviac smerodajné pre pohodlnú posteľ verzus posteľ nižšej kvality. Posteliam počas oddychu dávame zabrať svojou telesnou váhou, váhou matraca a roštu. Preto je dôležité klásť dôraz aj na hrúbku drevotriesky - o špičkovej stabilite môžeme hovoriť pri hrúbke dosky min. 38 mm.

Výška postele

Zdravá a komfortná posteľ by nemala byť nízka, ale ani extrémne vysoká. Pri zakúpení postele bez matraca myslíme na to, že matrac ju ešte nadvihne. Zlatým stredom a minimálnou záťažou na kĺby a chrbticu sú pre nás tie, ktoré od podlahy k bočnici dosahujú 500 – 550 mm. Vstávanie je ľahké a plynulé, pričom sa opakovanými pohybmi neopotrebúva ani naše svalstvo, ani posteľná výbava.

Pozor na najskrytejšiu časť postelí – úložný priestor, ktorý je pre bývanie nevyhnutný. Nie je žiadnou výhrou mať najväčší úložný priestor, ale zabezpečiť jeho čistotu a odvetrávanie, napr. pomocou vetracích mriežok. Taktiež pravidelne musíme kontrolovať uskladnené veci v ňom, aby sme zabránili množeniu baktérií a húb.

Vystuženie matraca pre maximálny komfort

Pohodlná posteľ vystupuje s kvalitným matracom ako “spojená nádoba” - oba komponenty majú vplyv na uvoľnenie a regeneráciu nášho svalstva. Dostupné sú rôzne modely, no pre zdravý spánok musíme nahliadnuť pod kožu samotnému vrstveniu matraca.

Tip: Zvážte 7-zónovú rôzne tuhú profiláciu sendvičových matracov, ktorá zabezpečí ideálne rozloženie telesnej váhy. V ich základe nachádzame PUR alebo HR penu pre posilnenie výstuže. Odporúčame vyberať obojstranne tvarované matrace, ktoré zabezpečujú zdravý krvný obeh a uvoľnenie svalstva.

Odporúčame: Pýr plazivý – neželaná burina alebo vítaný pomocník pre zdravie?

ako na kvalitný spánok

Zdroj: Shutterstock®

Špeciálne matrace pre alergikov

Nie všetkým vyhovuje klasický matrac. Hovoríme hlavne o skupine ľudí so sťaženým dýchaním, citlivou pokožkou či alergiami. V tomto prípade zvažujeme primárne certifikované matrace s odnímateľnou klimatizačnou výplňou z antialergických vlákien (zvyčajne polyester).

Rada odborníka

Na výslednú kvalitu matraca vplýva aj jeho spôsob prešitia a lepenia. Prihliadame na čisto ekologické prípravky, bez výrazného zápachu. Pri najnovších matracoch so širokým využitím v domácnosti či v hotelierstve uprednostňujeme eko lepenie, resp. tavné lepidlo. Patrí medzi zdravotne nezávadné a vyznačuje sa dlhodobou životnosťou lepených spojov.

Ucelený interiérový dizajn

Novodobý interiérový štýl si dáva záležať na ucelenom dizajne. Výrobcovia spálňového nábytku častokrát vyrábajú k danej posteli aj iný (prídavný) nábytok, napr. nočné stolíky, poličky nad posteľ alebo komody a vytvárajú tak kompletnú zostavu. V ponuke sú neraz aj postele, ktoré svojim čelom presahujú boky až o 300 mm (boxspring postele). Tomu je následne potrebné prispôsobiť šírku a prevedenie nočných stolíkov (takisto aj váhu a rozmery nočného osvetlenia a podobne).

Zaujme ťa aj: Trápi vás dýchavičnosť? Tu je 10 možných príčin nepríjemných ťažkostí


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní