Hysteroskopia – o aké vyšetrenie ide a kedy je potrebné?

Hysteroskopia – o aké vyšetrenie ide a kedy je potrebné?

Endoskopia predstavuje lekársku vyšetrovaciu metódu, ktorá slúži na prehliadanie telesných dutín pomocou optického prístroja, ktorý je do tela zavádzaný prirodzenými otvormi. Táto metóda sa využíva nielen pri diagnostike ochorení, ale spravidla umožňuje aj vykonanie určitých operačných výkonov. Medzi endoskopické metódy patrí napríklad gastroskopia, ktorá slúži na vyšetrenie hornej časti tráviacej sústavy a taktiež kolonoskopia, ktorou sa vyšetrujú dolné úseky tráviacej rúry. Spomenúť môžeme mnohé ďalšie druhy endoskopie, jednou z nich je i takzvaná hysteroskopia. O aké vyšetrenie ide?

Čo je hysteroskopia?

Hysteroskopia predstavuje endoskopickú metódu, ktorá slúži na vyšetrenie dutiny maternice. Umožňuje vizualizovať kanál krčka maternice, ako aj celú dutinu maternice, vrátane vstupov vajíčkovodov. Pri tomto druhu endoskopie sa využíva takzvaný hysteroskop, čo je tenký optický kovový prístroj vybavený malou kamerou, ktorý môže lekár do maternice zaviesť cez pošvu. Hysteroskopiu pritom delíme na diagnostickú a operačnú, respektíve liečebnú, a to na základe toho, s akým cieľom ju lekár prevádza.

 • Diagnostická hysteroskopia slúži na zobrazenie dutiny maternice za účelom diagnostiky (hľadanie príčiny zdravotných problémov), čiže s cieľom skontrolovať dutinu maternice a odhaliť určité patologické nálezy, ako sú napríklad polypy, myómy a iné zmeny na sliznici. Pomáha lekárovi zistiť stav a výšku sliznice či prípadnú prítomnosť patológií v oblasti ústia vajcovodov, vývojové chyby maternice či prítomnosť zrastov. Súčasťou diagnostickej formy hysteroskopie môže byť aj odobratie vzoriek (kyretáž) na ďalšie vyšetrenie. 
 • Liečebná hysteroskopia slúži na riešenie a odstránenie patologických nálezov, teda umožňuje napríklad odstrániť polypy v maternici, väzivové zrasty či myómy, ktoré sú pôvodcom zdravotných ťažkostí. 

Odporúčame: Pedikulóza – ako rozpoznať a rýchlo odstrániť problém so všami?

indikácie k hysteroskopii

Zdroj: Shutterstock®

Kedy je hysteroskopia potrebná?

Indikáciou k prevedeniu hysteroskopie bývajú obvykle hlavne rôznorodé gynekologické zdravotné problémy ženy, ktorých príčina nebola zistená inými typmi vyšetrení. Taktiež sa hysteroskopia prevádza napríklad aj pri problémoch, ktoré sa týkajú tehotenstva a plodnosti, rovnako pri podozrení na patologické útvary v maternici po predchádzajúcom ultrazvukovom vyšetrení. V niektorých prípadoch však môže vyšetrenie slúžiť len na posúdenie a skontrolovanie stavu sliznice maternice, napríklad po gynekologických operáciách, po pôrode alebo potrate. V súčasnosti je však niekedy hysteroskopia využívaná aj na sterilizáciu. 

Indikácie k hysteroskopii:

 • opakujúce sa netypické alebo silné krvácanie z rodidiel,

 • krvácanie po menopauze,
 • abnormálne výtoky z pošvy,
 • neplodnosť ženy alebo neschopnosť donosiť dieťa,
 • opakované potraty,
 • panvové bolesti,
 • problémy so zavedením vnútromaternicového telieska,
 • úprava polohy vnútromaternicového telieska,
 • podozrivý nález v dutine maternice pri ultrazvuku,
 • potreba odstránenia zvyškov po pôrode alebo potrate,
 • odstránenie patologických nálezov,
 • podozrenie na vrodené chyby maternice.

Príprava na hysteroskopiu

O tom, ako sa pripraviť na hysteroskopiu, vás oboznámi v prvom rade lekár, potrebné je dodržiavať jeho nariadenia. Konkrétna forma prípravy sa môže mierne líšiť v závislosti od toho, či je u pacientky plánovaná len diagnostická hysteroskopia, alebo operačná. Diagnostickú formu vyšetrenia, pri ktorej nebude lekár prevádzať žiadne operačné úkony, môže totižto žena podstúpiť v určitých prípadoch bez anestézie. Operačné formy hysteroskopie sa vždy vykonávajú v krátkodobej celkovej anestézii. 

Pred hysteroskopiou bývajú spravidla potrebné predoperačné vyšetrenia z dôvodu anestézie, ktoré zahŕňajú interné aj anestéziologické vyšetrenie. Žena na zákrok prichádza obvykle priamo v ten deň, v niektorých prípadoch deň vopred. Zákrok sa vykonáva nalačno, obvykle od polnoci daného dňa je zakázané konzumovať jedlo.

Nevyhnutné je dodržiavať nariadenia lekára týkajúce sa pravidelne užívaných liekov. Spravidla je potrebné niekoľko týždňov pred zákrokom vysadiť hormonálnu antikoncepciu, krátko pred vyšetrením sa neodporúčajú i ďalšie lieky, napríklad zo skupiny nesteroidných antireumatík. Vždy však záleží aj na zdravotnom stave pacientky a najmä na tom, čo nariadi lekár. 

Odporúčame: 3 najúčinnejšie diéty po 40-tke: Na čo by ste sa mali sústrediť?

hysteroskop

Zdroj: Shutterstock®

Ako hysteroskopia prebieha?

Hysteroskopia predstavuje málo invazívnu a pomerne nenáročnú procedúru, ktorá trvá obvykle pri normálnom priebehu len pár minút, bežne asi 10 až 20 minút. Zákrok sa spravidla začína dezinfekciou rodidiel a následným spriechodnením krčka maternice pomocou dilatátora, ktorý rozšíri ústie krčka maternice na požadovanú šírku. Cez vzniknutý priestor následne lekár zavádza hysteroskop do dutiny maternice. Po zavedení prístroja môže lekár previesť všetky potrebné úkony – zhodnotiť stav sliznice maternice, skontrolovať vstupy vajíčkovodov, odstrániť polypy a vzrasty, odobrať vzorky na histologické vyšetrenie a podobne.

Pomocou kamery na hysteroskope sníma lekár celé prostredie maternice, ktoré môže sledovať na monitore. Po vyšetrení je žena prevezená na izbu, kde je nasledujúcich pár hodín sledovaná. Personál sleduje vitálne funkcie, ako napríklad dýchanie, tlak v krvi, okrem toho prípadné krvácanie. Hysteroskopia si za normálnych okolností nevyžaduje dlhodobú hospitalizáciu, pacientka zvyčajne odchádza domov po pár hodinách (realizácia v rámci jednodňovej chirurgie).

Následná rekonvalescencia závisí hlavne od toho, či šlo len o vyšetrenie, a teda diagnostickú hysteroskopiu, alebo o operačnú formu hysteroskopie. Obvykle však lekár odporúča nasledujúce týždne šetrenie a oddych. Aspoň po dobu troch týždňov sa neodporúča kúpanie (iba sprchovanie), rovnako je vhodné obmedzenie pohlavného styku. Vždy je však dôležité hlavne dodržiavať odporúčania lekára a dostaviť sa na kontrolu.

Hysteroskopia – možné komplikácie a kontraindikácie

Hoci nie je hysteroskopia považovaná za invazívny a náročný zákrok a žena spravidla po jeho prevedení odchádza po pár hodinách domov, v zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť určité komplikácie. Medzi bežnejšie, ale nie nevyhnutne závažné komplikácie radíme hlavne mierne krvácanie. Pri zákroku hrozí mechanické poranenie vnútorných priestorov, v najzávažnejších prípadoch perforácia steny maternice. Okrem toho sa môžu objaviť problémy súvisiace s anestéziou. Medzi ďalšie komplikácie hysteroskopie radíme infekciu, trombózu (tvorbu zrazenín) či embóliu. Vážne komplikácie bývajú zriedkavé, je však vhodné sa o nich informovať priamo u lekára. 

Hysteroskopiu je v niektorých prípadoch možné previesť len s obmedzeniami, prípadne vôbec. Čiastočné alebo úplné kontraindikácie bývajú nasledovné:

 • zlý zdravotný stav pacientky neumožňujúci zákrok alebo anestéziu,

 • infekcia v pošve alebo oblasti panvy,
 • tehotenstvo,
 • silné maternicové krvácanie (znemožní vizualizáciu).

Odporúčame: Perimenopauza – kedy nastáva a aké sú jej hlavné príznaky?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní