Ako sa stravovať pri dne? Aké sú príčiny a príznaky ochorenia?

Ako sa stravovať pri dne? Aké sú príčiny a príznaky ochorenia?

Pod pojmom dna rozumieme ochorenie kĺbov, ktoré by sme mohli kategorizovať ako druh artritídy. Ide o chronickú poruchu látkovej premeny. Je to metabolická porucha, pri ktorej dochádza v tele človeka k ukladaniu kyseliny močovej v podobe drobných kryštálov. Tie sa ukladajú hlavne v kĺboch, čo spôsobuje rozličné zdravotné ťažkosti. Dna je skutočne nepríjemným a značne bolestivým ochorením.

Označovaná je aj ako choroba kráľov. Veľmi totiž súvisí aj so stravovaním a práve ľudia z vyššej vrstvy mali možnosť v minulosti konzumovať dostatok mäsa, alkoholu a podobne. Ani dnes však nie je dna zriedkavá a trápi sa ňou množstvo jedincov. 

Aké sú prejavy dny a aké prvé varovné príznaky neignorovať? Ako prebieha akútny záchvat dny? Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa lieči dna a čo je vhodné pri tejto chorobe konzumovať? Možno dnu úplne vyliečiť? Zistite všetko dôležité!

Aké sú príčiny vzniku dny?

Dne sa tiež hovorí lámka a kedysi v minulosti ju nazývali aj podagra. Toto ochorenie postihuje hlavne menšie kĺby horných a dolných končatín. Za vznikom dny môže byť vrodený defekt metabolizmu purínov či zvýšená produkcia kyseliny močovej, ktorú telo nestíha vylučovať. 

Rovnako môžeme príčinu hľadať v zníženom vylučovaní kyseliny močovej v dôsledku narušenej funkcie obličiek. Známe sú mnohé rizikové faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju daného problému.

Medzi tie najvýraznejšie radíme najmä spôsob stravovania, konkrétne nadmernú konzumáciu mäsa či konzumáciu alkoholu. Riziko vzniku dny zvyšuje nadváha a obezita či nedostatok pohybu. Lámka vo vyššej miere postihuje mužov v strednom veku.

Odporúčame: Čo jesť po cvičení? Tieto potraviny sú dobrou voľbou!

prejavy dny

Zdroj: Shutterstock®

Choroba dna a jej príznaky – čo sa deje pri akútnom záchvate?

Ako sa prejavuje choroba? Sprievodné ťažkosti dny spôsobuje hlavne prítomnosť kyseliny močovej v kĺboch a podkoží, čo môže viesť až k rozvoju trvalých zmien na kĺboch. U pacienta sa však môžu objavovať aj rôzne mimokĺbové príznaky, u niektorých sú naopak prítomné dlhé obdobia bez prejavov.

Pre lámku sú však primárne typické akútne dnavé záchvaty, respektíve záchvaty artritídy, ktoré v mnohých prípadoch prichádzajú v noci. Sú charakteristické výraznou bolesťou postihnutého kĺbu. Dané miesto je citlivé na dotyk, opuchnuté a teplé.

Takýto záchvat môže trvať aj niekoľko hodín, v horších prípadoch aj viacero dní. Objaviť sa môžu horúčky. V mnohých prípadoch býva takto postihnutý palec na nohe.

Pre postihnuté kĺby je typická:

 • intenzívna bolesť kĺbov,

 • opuch kĺbov,
 • začervenanie v mieste postihnutia,
 • koža teplá na dotyk,
 • obmedzený rozsah pohybu,
 • citlivosť na dotyk.

Mimokĺbové prejavy choroby dna

Medzi mimokĺbové príznaky lámky môžeme zaradiť rozličné tráviace ťažkosti, napríklad hnačky či pálenie záhy. Objaviť sa môžu poruchy zraku, svalové bolesti, bolesti hlavy či zmeny na koži.

Aké môže mať ochorenie dna následky?

Ochorenie môže časom prechádzať do chronickej formy. Vyššie riziko je v prípade neadekvátnej liečby ochorenia. Dochádza k trvalému zápalu kĺbu, chronickej bolesti a postupným poškodeniam a zmenách na kĺboch. Dôjsť môže k degenerácii kĺbu aj obmedzeniu pohyblivosti.

Osoby trpiace dnou majú vyššie riziko vývoja obličkových kameňov, pretože zvýšená úroveň kyseliny močovej môže viesť k ich tvorbe. Dlhodobé zvýšené hladiny kyseliny močovej môžu poškodiť obličky, vedúc k obličkovému zlyhaniu (závažné ochorenie obličiek) alebo iným renálnym problémom.

Ochorenie dna je často spojené s inými zdravotnými stavmi, ako sú obezita, vysoký krvný tlak a diabetes mellitus, ktoré spolu tvoria metabolický syndróm.

Odporúčame: Doplnia živiny i podporia trávenie. Aké sú účinky ľanových semien?

liečba dny

Zdroj: Shutterstock®

Diagnostika dny

Diagnostika dny zvyčajne zahŕňa kombináciu klinického vyšetrenia, laboratórnych testov a občas aj zobrazovacích techník. Cieľom je potvrdiť prítomnosť kryštálov kyseliny močovej v postihnutom kĺbe a vylúčiť iné príčiny symptómov. Uplatňujú sa napríklad:

 • fyzikálne vyšetrenia,
 • vyšetrenie vzorky kĺbovej tekutiny (môžu byť odhalené kryštály kyseliny močovej),
 • krvné testy (pre zistenie, aké sú hodnoty kysliny močovej),
 • RTG, USG alebo MRI postihnutých kĺbov.

Liečba dny – je možná liečba choroby?

Konkrétna liečba je aplikovaná hlavne v obdobiach, kedy pacient pociťuje výrazné ťažkosti a pravidelne sa objavujú spomínané záchvaty. V takomto prípade sú postihnutému podávané lieky tlmiace zápal (protizápalové lieky) aj lieky proti bolesti. Užívajú sa zvyčajne len krátkodobo, kým ťažkosti neodznejú.

Pacient potrebuje pokoj na lôžku, úľavu môže priniesť vykladanie postihnutej končatiny do zvýšenej polohy. Osvedčili sa studené až ľadové obklady. Jedinec by tiež mal prijímať veľké množstvo tekutín, čo môže podporiť lepšie vylučovanie kyseliny močovej z tela, teda znižovanie hladiny kyseliny močovej.

Najlepšia je čistá voda či alkalické minerálne vody aj bylinné čaje, najmä z čaj z prasličky, púpavy, rebríčka či žihľavy. V obdobiach pokoja, kedy pacient nepociťuje spravidla výrazné ťažkosti, je liečba zameraná hlavne na prevenciu ďalších záchvatov. Význam majú rôzne režimové opatrenia i úprava stravy.

Odporúčame: Hyperurikémia a kyselina močová – čo sa stane, ak jej je v krvi nadbytok?

stravovanie pri dne

Zdroj: Shutterstock®

Zmena stravy pri dne

Vplyv stravy na dnu je zásadný. Ako sme načrtli vyššie, v obdobiach, kedy sa lámka výraznejšie neprejavuje, by mal pacient myslieť hlavne na prevenciu. Dôležitý je dostatočný pitný režim, dostatok pohybu aj udržiavanie si vhodnej telesnej hmotnosti.

Veľmi dôležitá je však hlavne úprava stravy. Pacient by mal pre zmiernenie príznakov a podporu dobrého stavu dôsledne dodržiavať odporúčania lekára.

 • Vo všeobecnosti je však odporúčané znížiť príjem potravín s vysokým obsahom purínov. Ide hlavne o mäso, vnútornosti, divinu, údeniny, ale aj plesňové syry. Tieto potraviny sú nevhodné, pretože ich konzumáciou sa koncentrácia kyseliny močovej v tele značne zvyšuje.
 • V obmedzenom množstve je možné konzumovať hydinu či ryby.
 • Ak chcete bojovať proti dne, znížte aj prísun strukovín.
 • Treba sa vyhnúť zvýšenej konzumácii alkoholu.
 • Problémy môžu robiť potraviny, ako sú špenát, špargľa, chren, cesnak a hlavne alkohol, taktiež kakao a čokoláda, výrobky z bielej múky či plné cukrov.
 • V jedálničku by sa naopak malo nachádzať ovocie, zelenina (okrem nevhodných druhov), obilniny a celozrnné potraviny, orechy.
 • Vhodné sú vajcia aj syry s nižším obsahom tukov.

​Článok aktualizovaný 8.4.2024


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní