Najčastejšie príčiny lámania nechtov: Pozor, môže to byť vážne!

Najčastejšie príčiny lámania nechtov: Pozor, môže to byť vážne!

Ak chceme vyriešiť nejaký zdravotný problém, v prvom rade je v mnohých prípadoch nevyhnutné nájsť najmä príčinu, ktorá komplikácie spôsobila. To platí i v prípade, že nás trápia nadmerne sa lámajúce nechty. 

Hoci zlú kvalitu nechtov radíme primárne medzi kozmetické problémy, niekedy musíme ich príčiny hľadať v zhoršenom zdravotnom stave pacienta. Môžu byť totiž sprievodným javom nejakého ochorenia. 

V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú najčastejšie príčiny lámania nechtov, a to od tých najbežnejších až po závažnejšie. Máte aj vy neustále lámavé a krehké nechty? Čo spôsobuje lámavosť nechtov? Chýbajú telu vitamíny a minerály? Môže byť sa lámavé nechty zodpovedné vážne príčiny?

Čo signalizujú lámavé nechty?

1. Zlá starostlivosť a iné vonkajšie faktory

Príčiny lámavých a štiepiacich sa nechtov v prvom rade vôbec nemusia byť vážne. Môžu ich spôsobovať rozličné vonkajšie faktory – nedostatočná starostlivosť i neustále mechanické poškodzovanie. Na nechty negatívne pôsobí neustále ťukanie do klávesnice či zoškrabovanie niečoho z rôznych povrchov (napríklad zaschnutej špiny z hrncov). 

I neustále máčanie nechtov vo vode ich vie poriadne oslabiť, a to o to viac, ak prichádzajú do kontaktu i s rozličnými chemickými prípravkami. Škodlivé sú bielidlá i dezinfekčné či čistiace prostriedky. Zabudnúť však nakoniec nemôžeme ani na laky a odlakovače. Ich nepretržité používanie nepoteší žiadne nechty. 

Odporúčame: Tradičný hluchavkový čaj: To je liek nielen na menštruačné ťažkosti!

zinok

Zdroj: Shutterstock®

2. Lámavé nechty kvôli nedostatku minerálov

V súvislosti s nadmerným lámaním nechtov sa často hovorí práve o nedostatku rozličných látok, ktoré sú pre správnu funkciu organizmu nevyhnutné. Tu je už skutočne nutné spozornieť, pretože deficit základných živín, vitamínov aj minerálov môže telu skutočne uškodiť.

Lámavé a štiepiace sa nechty sú v prvom rade príznakom nedostatku zinku. Ak vás trápia zároveň problémy s vlasmi či kožou, neváhajte si ho doplniť. Známe sú mnohé zdravé zdroje zinku a v prípade potreby je možné siahnuť i po výživových doplnkoch. Lámanie nechtov môže byť taktiež príznakom deficitu železa, kremíka či horčíka.

3. Lámanie kvôli nedostatku vitamínov

Okrem chýbajúcich minerálov môže byť za lámavé nechty na rukách zodpovedný aj nedostatok vitamínov. Pre nechty sú v prvom rade veľmi dôležité vitamíny skupiny B. Dobrú kvalitu vlasov i nechtov si môžete zabezpečiť dostatkom vitamínu B7, ktorý je známy aj ako biotín.

Nájdete ho v kvasniciach, strukovinách, brokolici či špenáte. Na nedostatok vitamínov skupiny B vás okrem suchých a krehkých nechtov upozornia i kožné problémy, únava či strata vlasov. I nízka hladina vitamínov D a C môže viesť k rozvoju problémov s nechtami. 

4. Tehotenstvo zodpovedné aj za lámavosť nechtov

V období tehotenstva aj určitý čas potom prechádza telo ženy rozličnými vnútornými i vonkajšími zmenami. Ženské telo výrazne ovplyvňuje najmä meniaca sa hladina hormónov. Je bežné, že ženy hlavne po pôrode majú neraz problémy so zvýšeným padaním vlasov. V tomto období však môže dochádzať i k väčšiemu lámaniu nechtov. Je to však zvyčajne len dočasné.

Bude vás zaujímať: Najčastejšie príčiny vzniku kurieho oka: Prečo sa neoplatí liečbu zanedbávať?

vedľajšie účinky liekov

Zdroj: Shutterstock®

5. Vedľajší účinok liekov

Okrem toho môže byť zlá kvalita nechtov i vedľajším účinkom niektorých liekov, ktoré človek pravidelne užíva. Za štiepenie nechtov môžu byť zodpovedné antibiotiká i mnohé ďalšie tabletky. Ak máte podozrenie, že za nepeknými nechtami sú vo vašom prípade lieky, ktoré vám prípadne spôsobujú ešte iné ťažkosti, skúste to prediskutovať s lekárom.  

6. Zdravotný problém

Za krehkými, štiepiacimi sa a lámavými nechtami môžu stáť aj ochorenia. Ktoré zdravotné problémy môžu spôsobiť lámavé nechty? V prvom rade môžeme spomenúť ochorenia štítnej žľazy, napríklad hypotyreózu či hypertyreózu, pre ktoré je charakteristické i vypadávanie vlasov, kožné ťažkosti, únava či srdcové komplikácie.

Okrem toho môže byť za zhoršenú kvalitu nechtov zodpovedné nejaké iné kožné ochorenie, psoriáza nechtov či kvasinková infekcia. Platí však, že lámajúce sa nechty takmer nikdy nie sú jediným sprievodným javom nejakého ochorenia a preto treba hľadať aj iné príznaky.

Na základe vášho celkového zdravotného stavu totiž vie lekár lepšie hľadať príčinu ťažkostí. Lekára je pritom vhodné navštíviť vtedy, ak vás zlá kvalita nechtov trápi veľmi dlhú dobu a nepomohlo ani doplnenie potrebných látok či zvýšenie starostlivosti o nechty.

Lekár by vás však mal vidieť i v prípade, že nechty menia svoj tvar, farbu, štruktúru, odliepajú sa od pokožky či krvácajú.

7. Nedostatočná hydratácia

Nedostatok hydratácie môže spôsobiť, že nechty strácajú svoju prirodzenú vlhkosť a stávajú sa suchými a krehkými. Suché nechty sú náchylnejšie na lámavosť a odlupovanie. Keď nechty strácajú vlhkosť, môžu sa objavovať praskliny a štiepenie na ich povrchu. Tieto problémy môžu spôsobiť neestetický vzhľad a nepohodlie.

Nedostatok hydratácie môže navyše aj spomaliť rast nechtov. To môže byť problematické pre tých, ktorí chcú mať dlhé a zdravé nechty. Pre udržanie zdravých nechtov je dôležité piť dostatok vody a zabezpečiť správnu hydratáciu tela. Okrem toho môžete používať hydratačné krémy alebo oleje na nechty a pokožku okolo nechtov, aby ste udržali ich vlhkosť.

Článok aktualizovaný 7.2.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní