Prichádza jar a s ňou prvé bylinky. Aké sú účinky prvosienky jarnej?

Prichádza jar a s ňou prvé bylinky. Aké sú účinky prvosienky jarnej?

Prvosienky sú spravidla prvými jarnými rastlinkami, ktorým zo zelenej trávy vytŕčajú pestrofarebné kvety. Medzi tie najznámejšie dozaista patrí aj prvosienka jarná, ktorej spojitosť s jarným obdobím vyplýva už z jej názvu. Ľudovo sa jej tiež hovorí primulka či prvnička. Nejde však len o okrasnú bylinu s peknými voňavými kvetmi, ale aj neoddeliteľnú súčasť tradičného ľudového liečiteľstva. Droga z prvosienky totiž môže byť nápomocná pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí. Prezradiť môžeme, že osoží napríklad pri ochoreniach dýchacích ciest. Ktoré časti rastliny sa však zbierajú a ako ich použiť? Všetko dôležité sa dozviete v nasledujúcom článku!

Poznáte prvosienku?

Prvosienka jarná, latinsky Primula veris, je trvalka menšieho vzrastu z čeľade prvosienkovité. Jej dutý stvol vyrastajúci z valcovitého podzemku dorastá do výšky asi 20 centimetrov. Na jeho konci sa nachádza súkvetie. V okolíkoch sú zoskupené žlté päťpočetné ovisnuté a príjemne voňajúce kvety. Koruna prvosienky jarnej je rúrkovitá, pričom na každom z piatich lupeňov sú zvnútra typické oranžové škvrny. Plodom je tobolka. Listy sú usporiadané v prízemnej ružici, sú podlhovasto vajcovité a ich čepeľ je vrúbkovaná. Tento druh prvosienky je hojne rozšírený v Európe aj Ázii. Známe sú však i mnohé ďalšie druhy, napríklad prvosienka vyššia, latinsky Primula elatior, ktorá sa na prvosienku jarnú veľmi podobá. 

Bude vás zaujímať: Ako sa stravovať pri problémoch so štítnou žľazou?

zber prvosienky

Zdroj: Shutterstock®

Kam sa vybrať na zber?

Prvosienka jarná sa vyskytuje primárne v nížinách. Hľadať ju môžete na lúkach, pastvinách, v riedkych listnatých lesoch či na brehoch potokov. Taktiež je neraz pestovaná v záhradkách. Prvosienka obľubuje suchšie alebo striedavo vlhkejšie stanovištia a trávnaté plochy. Na liečebné účely sa zbierajú kvety rastliny, a to v mesiacoch marec až máj. Pri zbere však buďte opatrní. Prvosienka jarná je totiž čiastočne chránená zákonom. Jej podzemné časti sa nesmú vykopávať. Kvety je vhodné zbierať za suchého a slnečného počasia. Môžete ich vysušiť v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 až 40 °C. V sušenej forme nájdete prvosienku tiež v lekárňach, na internete aj v predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinami.

  • Listy sa zbierajú v čase kvitnutia prvosienky - na prelome apríla a mája. Ideálne je sušiť ich v tieni.
  • Kvety sa zbierajú v období plného kvetu a rovnako sa sušia v tieni. 

Ako rastlinu použiť?

A čo so sušenými kvetmi prvosienky jarnej urobiť? Bežne sa z nich pripravuje zápar, respektíve čaj na podporu zdravia. Dve malé lyžičky kvetov stačí zaliať 250 ml vriacej vody a nechať lúhovať asi 5 minút. Potom nápoj sceďte. Môžete ho dochutiť medom a čerstvou citrónovou šťavou. Počas akútnych ťažkostí si doprajte pokojne 2 až 3 šálky prvosienkového čaju denne. Pri prvosienke jarnej však platí, že to s ňou netreba preháňať. Pri prekročení terapeutických dávok môže byť vedľajším účinkom vracanie, nevoľnosť či hnačky. Silnejší odvar z prvosienky je tiež možné pridať do kúpeľa. Jej kvety pritom obsahujú množstvo účinných a cenných látok. Sú to najmä rôzne flavonoidy, glykozidy, éterické oleje či minerály.

pôsobenie prvosienky

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých neduhoch sa prvosienka osvedčila?

Prvosienka jarná sa zvonka i zvnútra využíva pri rozličných zdravotných ťažkostiach. Blahodarne pritom pôsobí v prvom rade na dýchací trakt človeka. Výborne napomáha bojovať s dráždivým kašľom aj hlienmi. Môže byť užitočná pri chrípke či prechladnutiach, rovnako aj pri zápaloch dýchacích ciest. Zápar z prvosienky môže byť nápomocný pre pacientov, ktorých trápi zápal priedušiek. Má antiseptické aj antibiotické účinky. Okrem toho je tento nápoj podávaný aj pri reumatických ťažkostiach. Môže pomôcť zmierňovať nepríjemné bolesti.

Liečivá droga z prvosienky ďalej pôsobí na organizmus upokojujúco. Môže pomôcť pri neurózach či nespavosti a navodiť hlboký spánok. Prvosienku je vhodné vyskúšať v stresovom období či pri otravných migrénach. Taktiež pôsobí mierne močopudne a má pozitívny vplyv na močové cesty. Do kúpeľa je vhodné prvosienku pridať pri reumatizme či nervových ťažkostiach.

Čaj pri zápale priedušiek

  • 50 g kvetu prvosienky
  • 10 g kvetu divozela
  • 10 g kvetu podbeľa
  • 10 g kvetu bazy čiernej 
  • 10 g kvetu slezu

Z uvedených sušených byliniek si pripravíme čajovú zmes, ktorú poriadne premiešame. 1 lyžicu zmesi zalejeme 0,5 litrom vody a necháme lúhovať 10 minút. Precedíme a dochutíme medom a citrónom, Popíjame po dúškoch počas celého dňa. 

Odporúčame: Prečo spať nahí? Je to skvelý spôsob, ako spaľovať kalórie bez námahy?

Aktualizovaný článok: 7.4.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní