Mumps – ako sa prejavuje, koho postihuje a ako sa pred ním chrániť?

Mumps – ako sa prejavuje, koho postihuje a ako sa pred ním chrániť?

  • Zdieľaj:
 • 0

Mumps je radený skôr medzi ochorenia detského veku, no postihnúť môže aj dospelých. V súčasnosti sa pritom o tejto chorobe často nehovorí, a to z dôvodu jej potlačeného výskytu v mnohých krajinách. Na Slovensku sa ročne vyskytuje len pár desiatok prípadov. Čo mumps spôsobuje a ako sa ochorenie prejavuje? Aká je prevencia? 

Čo je mumps?

Mumps predstavuje akútne infekčné ochorenie vírusového pôvodu. Ide o zápal príušných žliaz, pre ktorý je charakteristické nápadné zdurenie príušnej žľazy a ďalších slinných žliaz. Mumps je hovorovo často nazývaný aj príušnice, odborne ide o parotitis epidemica alebo parotitídu. Pôvodcom ochorenia je RNA vírus z čeľade paramyxoviridae.

Príušnice sa častejšie vyskytujú u mladších a starších detí v školskom veku, a to vo veku od 5 do 14 rokov, zriedkavejšie ešte u menších detí. Po prekonaní ochorenia spravidla jedinec získava celoživotnú imunitu, podobne ako pri ovčích kiahňach. Mumps sa však môže vyskytnúť aj u dospelých jedincov, obvykle tých, ktorí ochorenie v detskom veku neprekonali a neboli zaočkovaní. 

Odporúčame: Ako sa prejavuje gingivitída? Hlavné príznaky zápalu neignorujte!

mumps vírus

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa mumps prenáša?

Pôvodcom ochorenia je spomínaný RNA vírus. Zdrojom nákazy je vždy chorý človek s klinickými príznakmi, no infekčný môže byť už týždeň pred vypuknutím prvých prejavov. Vírus sa šíri ako kvapôčková infekcia, z tela chorého sa dostáva pri kýchaní či kašľaní a šíri sa vzduchom.

Zdravý jedinec sa môže nakaziť pri priamom kontakte s chorým jedincom, ale aj cez kontaminované predmety. Stopy vírusu boli dokonca objavené i v moči či materskom mlieku. Vírus obvykle vstupuje do ľudského organizmu cez nosohltan, kde sa množí, následne napáda príušné slinné žľazy a vyvoláva zápal. 

Hlavné príznaky mumpsu

Mumps má pomerne dlhý inkubačný čas. Od prieniku vírusu do organizmu po prepuknutie choroby a výskyt prvých prejavov môžu prejsť dva až tri týždne. Následne však zvyknú mať príušnice už pomerne rýchly nástup a priebeh. Ochorenie sa obvykle začína zvýšením telesnej teploty až vysokou horúčkou. K tomu sa pridáva opuch v oblasti pod ušami, teda opuch príušných žliaz. To vytvára u pacienta škrečkovitý vzhľad tváre.

Výraznejší opuch sa však neobjavuje u každého pacienta. Mnoho chorých má aj menej špecifické príznaky, typické pre mnohé ďalšie vírusové ochorenia, dokonca u približne pätiny pacientov má ochorenie takmer bezpríznakový priebeh. Pre mumps sú vo všeobecnosti charakteristické najmä nasledujúce príznaky:

 • zvýšená teplota (okolo 39 °C),
 • jednostranný alebo obojstranný opuch príušnej žľazy,
 • bolesť alebo začervenanie v mieste opuchu,
 • bolesť pri žuvaní a prehĺtaní, následné problémy s konzumáciou potravy a znížená chuť do jedla,
 • znížená tvorba slín a suchosť v ústach,
 • bolesť hlavy, kĺbov a svalov,
 • celková slabosť a únava,
 • problémy so sluchom.

Hrozia pri mumpse komplikácie?

Pri príušniciach sa môžu objaviť mnohé rôznorodé komplikácie, i keď ide zväčša len o zriedkavé prípady. U detí radíme k najčastejším, i keď stále zriedkavým, komplikáciám meningitídu a encefalitídu, čiže zápal mozgových blán a zápal mozgu. Typickými prejavmi je stuhnutosť šije či nevoľnosť a zvracanie. Veľmi ojedinele môžu tieto komplikácie zanechať trvalé následky. 

Komplikácie sa môžu vyskytnúť u dospievajúcich a dospelých mužov, ktorí v detstve mumps neprekonali. V týchto prípadoch sa ako komplikácia objavuje jednostranný alebo obojstranný zápal semenníkov, ktorý v ojedinelých prípadoch môže byť neskôr príčinou neplodnosti. K ďalším zriedkavým komplikáciám radíme zápal vaječníkov, tiež zápaly ďalších vnútorných orgánov i poruchy zraku. 

Odporúčame: Syndróm bieleho plášťa – ako sa môže prejaviť chorobný strach z lekárov?

mumps očkovanie

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha liečba mumpsu?

Mumps nie je náročné diagnostikovať na základe prítomných príznakov, niekedy sa tiež zisťuje prítomnosť vírusu alebo protilátok proti nemu z krvi pacienta. Pri liečbe mumpsu je to podobné ako pri liečbe mnohých ďalších vírusových ochorení. Špecifická liečba v podstate neexistuje. Antibiotiká proti vírusu nezaberajú, antivirotiká proti príušniciam nie sú dostupné. S ochorením si primárne poradí telo samo, respektíve imunitný systém.

Veľmi dôležitá je však symptomatická liečba. Tlmenie sprievodných ťažkostí pomôže k rýchlejšiemu prekonaniu choroby. Liečba pri nekomplikovanom priebehu trvá asi 1 až 2 týždne. V rámci nej sa uplatňuje:

 • pokoj na lôžku,
 • izolácia pacienta od zdravých jedincov,
 • liečivá na tlmenie bolesti či zníženie horúčky,
 • podávanie tekutej stravy, keďže môže mať jedinec problémy s prehĺtaním,
 • chladivé obklady na zmiernenie opuchu.

Mumps a očkovanie

Nízky výskyt mumpsu v mnohých krajinách zabezpečilo očkovanie, ktoré predstavuje jedinú najúčinnejšiu prevenciu proti tomuto vírusovému ochoreniu. Dnes sa mumps vo zvýšenej miere vyskytuje prevažne v krajinách s nízkou zaočkovanosťou, či v krajinách, kde sa proti nemu neočkuje. Rizikovú skupinu predstavujú nezaočkované osoby, vrátane tých, ktoré nemohli byť očkované zo zdravotných dôvodov. 

Na Slovensku je očkovanie proti mumpsu zaradené v očkovacom kalendári pre povinné pravidelné očkovanie detí a dospelých. Očkuje sa trojzložkovou vakcínou MMR, ktorá poskytuje ochranu proti mumpsu, osýpkam aj ružienke. Toto očkovanie prebieha spravidla medzi 15. až 18. mesiacom života, preočkované sú následne deti v 11. roku. Medzi bežné vedľajšie reakcie na očkovanie radíme horúčku, tiež bolesť, opuch a začervenanie v mieste vpichu. Ohľadom očkovania i vedľajších účinkov sa vždy informujte priamo u lekára.  

Odporúčame: Septický, anafylaktický či kardiogénny šok – čo by sme mali vedieť o šokovom stave?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Prečo nechudnem? Tu je 10 možných dôvodov, prečo sa nás držia prebytočné kilá!
AKO SCHUDNÚŤ

Prečo nechudnem? Tu je 10 možných dôvodov, prečo sa nás držia prebytočné kilá!

 • 129
 • 24.08.2022
TOP pomôcky na cvičenie v pohodlí domova – do ktorých 7 investovať?
AKO SCHUDNÚŤ

TOP pomôcky na cvičenie v pohodlí domova – do ktorých 7 investovať?

 • 0
 • 01.12.2022
Kalorické tabuľky: Aké sú energetické a nutričné hodnoty potravín?
AKO SCHUDNÚŤ

Kalorické tabuľky: Aké sú energetické a nutričné hodnoty potravín?

 • 0
 • 13.11.2022