Priečne alebo pozdĺžne ryhy na nechtoch – môže ísť o signál ochorenia?

Priečne alebo pozdĺžne ryhy na nechtoch – môže ísť o signál ochorenia?

  • Zdieľaj:
 • 0

Svojmu zdraviu by sme mali venovať dostatok pozornosti. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že zdravie máme len jedno. Rôznorodé zmeny v zdravotnom stave sa preto skutočne neoplatí ignorovať. Naše telo nám môže rôznorodými signálmi dávať jasne najavo, že s ním niečo nie je v poriadku. Prehliadať by sme nemali nielen bolestivé stavy, ale napríklad ani zmeny vo farbe stolice, nadmerné vypadávanie vlasov, nezvyčajné dýchacie ťažkosti či zmeny na pokožke.

Indikátorom nášho zdravia dokonca môžu byť aj nechty. Tie by za normálnych okolností mali mať ružovkastú farbu s bledoružovými až bielymi mesiačikmi pri koreni. Povrch zdravého nechtu je skôr hladký, lesklý, mierne vypuklý a nenachádzame na ňom väčšie drážky či dokonca škvrny. Rôznorodé zmeny vo farbe, kvalite či tvare nechtov však môžu byť signálom vážnejšieho zdravotného problému. Čo všetko o našom zdravotnom stave môžu hovoriť naše nechty?

Odporúčame: Viete, čo sú mandľové kamene? Ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému?

ryhované nechty

Zdroj: Shutterstock®

Čo znamenajú pozdĺžne pruhy na nechtoch?

Prítomnosť pozdĺžnych rýh na nechtoch, ktoré vedú od nechtového lôžka smerom k hornému okraju nechtu, sú vo väčšine prípadov úplne bežné a prirodzené. Vekom sa zvyknú tieto ryhy ešte viac zviditeľňovať, ide v podstate o podobný jav ako pri vráskach na tvári. Ich výskyt však môže súvisieť aj s hormonálnymi zmenami či s problémami so štítnou žľazou. Na problém môžu poukazovať výrazné pozdĺžne ryhy sprevádzané ďalšími príznakmi, a to napríklad farebnými zmenami, alebo nadmerným štiepením. Vtedy môže ísť napríklad o prejav anémie, respektíve chudokrvnosti. 

Do úvahy však pripadá aj alopécia areata, ktorá je charakteristická nielen vypadávaním vlasov vo väčších zhlukoch, ale aj zmenami na nechtoch. Taktiež môžu podobné deformity nechtov súvisieť s reumatoidnou artritídu. Na pozore sa treba mať v prípade výskytu tmavých pozdĺžnych čiar, respektíve pruhov na nechtoch, ktoré môžu poukazovať na malígny melanóm. Prejav v podobe tmavého zvislého pruhu sa zvyčajne objavuje na jednom nechte. 

priečne ryhy na nechtoch

Zdroj: Shutterstock®

Signalizujú priečne pruhy problém?

Priečne ryhy na nechtoch sa objavujú oveľa zriedkavejšie a spravidla i stoja za väčšiu pozornosť. Priečne drážky na nechtovej platničke sú často nazývané aj Beauove línie a môžu byť signálom rôznorodých ochorení. Súvisieť môžu s cukrovkou, ochorením obehového systému, kožnými ochoreniami (ekzém, psoriáza).

Výrazné Beauove línie na väčšine nechtov môžu tiež poukazovať na infekciu, napríklad na mumps, ale aj problém s viacerými vnútornými orgánmi. Neraz sa však objavujú aj po prekonaní niektorých infekčných ochorení, horúčkových stavov, ako aj po chemoterapii. Takto ryhované nechty sa však môžu objaviť i z dôvodu úrazu, napríklad po zabuchnutí prstu do dverí. 

Odporúčame: Menštruácia ekologicky: Týmto nahradíš bežné vložky a tampóny!

ochorenia nechtov

Zdroj: Shutterstock®

Trápi vás nepravidelný tvar nechtov?

Všímať si treba nielen zmenený povrch nechtov, ale aj celkovú zmenu ich tvaru. Napríklad zakrivenie nechtov smerom dohora neraz súvisí s genetikou, no príčinou môže byť aj nedostatok vitamínov a najmä železa. Výrazne vypuklé nechty, ktoré vyzerajú ako nafúknuté, sa môžu objaviť pri poruchách pečene, srdca aj pľúc. Dovnútra zahnuté nechty zase môžu poukazovať rovnako na nedostatok železa, ale aj hemachromatózu, čo je ochorenie pečene, taktiež obmedzenú činnosť štítnej žľazy.

Zmeny vo farbe nechtov

Prehliadať by sme jednoznačne nemali zmenenú farbu nechtov. Ako sme spomínali vyššie, zdravé nechty sú ružové a majú slabší ružovkastý, prípadne biely polmesiac v mieste, z ktorého vyrastajú. Zmena farby na celej ploche nechta alebo rôzne farebné škvrny spravidla signalizuje problém, a to najmä v prípade, ak ich výskytu nepredchádzalo žiadne mechanické poranenie nechta. Rovnako neignorujte farebné zmeny na nechtoch v prípade, že neodrastajú. 

Modrasté až fialové nechty môžu byť znakom slabého prekysličenia krvi, teda nedostatku kyslíka. Zažltnuté, belasé, hnedasté nechty, ktorých povrch je rovnako zmenený (drobí sa, je deformovaný), často poukazujú na hubovitú infekciu, respektíve nechtovú mykózu. Vo veľkej časti prípadov sú príčinou zmenenej farby nechtov práve plesne. Tmavé až čierne škvrny, ktoré neodrastajú, môžu byť spôsobené spomínaným melanómom. Hnedé sfarbenie zase môže poukazovať na ochorenia štítnej žľazy, ako aj podvýživu. 

Odporúčame: Laparoskopická operácia: Kedy je potrebná a aké sú jej riziká?

nekvalitné nechty

Zdroj: Shutterstock®

A čo zhoršená kvalita nechtov?

Ignorovať sa neoplatí ani výrazne zhoršenú kvalitu nechtov. Ak sú nechty príliš lámavé, štiepia sa a sú tenké, rozhodne to nie je v poriadku. Popísané problémy s nechtami sa v prvom rade môžu vyskytovať aj z dôvodu nedostatku niektorých živín v strave. Dlhodobo zlý stav nechtov môže byť zapríčinený nedostatkom zinku, vápnika, vitamínu A, biotínu (vitamínu B7), ale aj ďalších dôležitých látok. 

Nekvalitné nechty však môžu byť aj jedným z prejavov viacerých ochorení. Súvisieť môžu s poruchami trávenia, ktoré majú negatívny vplyv na absorpciu živín, čo môže následne ovplyvniť aj kvalitu nechtov. Ide napríklad o Crohnovu chorobu, celiakiu aj ulceróznu kolitídu. Štiepiace sa nechty neraz sprevádzajú aj psoriázu, ochorenia štítnej žľazy, kožné choroby, dokonca i tehotenstvo. Krehké nechty však môžu byť i výsledkom mechanického poškodenia, napríklad pri nešetrnej manikúre, respektíve hlavne po odstránení umelých nechtov. Taktiež ich môžu mať na svedomí rôzne chemikálie, ktorým sú vystavované, ako napríklad čistiace prípravky. 

Nechty môžu vo všeobecnosti poukazovať na celú škálu rôznorodých zdravotných ťažkostí. Mnohé ochorenia sa navyše zvyknú prejavovať aj inými príznakmi, ktoré by sme rovnako nemali prehliadať. Pri výskyte problémov s nechtami, ako aj ďalších sprievodných signálov, rozhodne konzultujte zdravotný stav s lekárom. Iba ten môže odporučiť vhodné vyšetrenia a stanoviť presnú príčinu spomínaných javov na nechtoch. 


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Živiny, minerály a vitamíny na vlasy – ktorých 10 kľúčových látok potrebuje vaša hriva?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Živiny, minerály a vitamíny na vlasy – ktorých 10 kľúčových látok potrebuje vaša hriva?

 • 0
 • 02.11.2022
Masážne loptičky – perfektný darček na uvoľnenie svalstva
ZDRAVIE A PREVENCIA

Masážne loptičky – perfektný darček na uvoľnenie svalstva

 • 0
 • 01.12.2022
Kúpeľ na nohy: V čom tkvie jeho tajomstvo a výhody pre naše nôžky?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Kúpeľ na nohy: V čom tkvie jeho tajomstvo a výhody pre naše nôžky?

 • 0
 • 04.12.2022