Marec v záhrade: S čím začať po prebudení prírody?

Marec v záhrade: S čím začať po prebudení prírody?
 • 20.03.2021
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 0

Podľa kalendára už tu máme jar. Je to obdobie, ktoré signalizuje všetkým záhradkárom, že nastal ten čas, na ktorý tak dlho čakali. Konečne môžu obuť gumáky, oprášiť svoje náradie a s chuťou sa pustiť do prác v ich záhrade. Po chladných a dlhých dňoch začínajú hriať prvé lúče roztopašného jarného slnka. Záhradu treba prichystať na nadchádzajú sezónu, aby sme sa neskôr mohli tešiť z úrody, farebných kvetov a upraveného trávnika. Čo všetko treba urobiť v našej záhrade tento mesiac?

Okrasná záhrada

Okrasná záhrada je našou pýchou a potešením. Aj o ňu sa však treba starať a dopriať jej regeneráciu po zime. Začnite tým, že odstránite lístie a čečinu, ktorú ste použili na zazimovanie rastlín. Skontrolujte vaše skalničky. Tie, ktoré sú uvoľnené, zatlačte. Odstráňte vyhynuté, poškodené a prerieďte tie druhy, ktoré sú až príliš rozrastené. Pretrhajte burinu.

Prehrabte trávnik, prevzdušnite ho, prihnojte a môžete sa pustiť do jeho kosenia. Ak trávnik nemáte, teraz je ten správny čas na jeho výsev. Pripravte si záhony, okenné kvetináče na výsadbu kvetín. Vašu pozornosť si zaslúžia i ruže. Vykonajte rez – odstráňte suché, poškodené výhonky, na tých kríčkových ponechajte 2 až 3 púčiky. Ihličnany uvoľnite od špagátov, ktorými ste ich chránili pred ťarchou snehu, odstráňte ochranné fólie z kríkov. Ostrihajte aj živý plot. Upevnite dlaždice chodníkov a prečistite škáry medzi nimi.

Pozri aj: Ako vypestovať ananás z odrezku? Dá sa to veľmi jednoducho!

Strihanie

Zdroj: shutterstock

Ovocné stromy a kríky

V druhej polovici marca môžete vysadiť ovocné stromy ako sú marhule, broskyne, nektarinky, ale aj vinič. Staršie ovocné stromy postriekajte proti škodcom. K ríbezliam, egrešom a viniču môžete do pôdy zapracovať kompost. Nezabudnite prečistiť maliny – odstrániť odrodené, suché, namrznuté, poškodené výhonky. Prestrihajte tiež jablone a hrušky. Prezrite všetky stromy a kry a ak sú poškodené od mrazov alebo napadnuté škodcom, tak ich ošetríte. Takisto staré, choré stromy a kry odstráňte. Môžete tiež preštepiť a štepiť ovocné  stromy – najprv kôstkoviny a potom jadroviny. 

Zelenina

Ak si chcete pochutnávať na svojich domácich cibuľovinách, pustite sa do výsadby cesnaku a cibule. Takisto začnite vysádzať mrkvu, petržlen, špenát, hrach, kôpor, reďkovku – pred prípadným mrazom a chladom ich môžete ochrániť netkanou fóliou. V marci môžete zahájiť predpestovanie priesad paradajok, paprík, šalátu, ktoré umiestnite do fóliovníka alebo doma na parapet okna. 

čo robiť v záhrade počas jari

Zdroj: Shutterstock®

Marec, prvý jarný mesiac, je ideálnym tiež na maľovanie stien, múrov, ošetrenie altánu. Umiestnite sudy pod odkvapy na zachytávanie dažďovej vody. Skontrolujte kompost, odstráňte fóliu zo záhradného jazierka a ak ho nemáte, práve v tomto mesiaci sa môžete pustiť do jeho výstavby. Odstráňte burinu teraz a neskôr budete mať čas na iné práce. Počas slnečných dní vyvetrajte skleníky. Pozor na slimáky, ktoré začnú postupne vyliezať, aby vám nepojedli mladé rastlinky.

Neprehliadni: Starostlivosť o psov: Vystačia si len s tým, čo denne dostávajú?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Ghee maslo: Urobte si ho doma a spoznajte TOP 15 benefitov pre krásu i zdravie!
ZDRAVIE A PREVENCIA

Ghee maslo: Urobte si ho doma a spoznajte TOP 15 benefitov pre krásu i zdravie!

 • 0
 • 11.01.2023
Čo nejesť v tehotenstve? Ktoré potraviny obmedziť a ktorým sa úplne vyhnúť?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Čo nejesť v tehotenstve? Ktoré potraviny obmedziť a ktorým sa úplne vyhnúť?

 • 0
 • 08.12.2022
Kosáčiková anémia – aké škody napácha zmena tvaru červených krviniek?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Kosáčiková anémia – aké škody napácha zmena tvaru červených krviniek?

 • 0
 • 23.10.2022