Ako odkysliť organizmus? Do jedálnička zaraďte tieto potraviny!

Ako odkysliť organizmus? Do jedálnička zaraďte tieto potraviny!

To, aké je pH vnútorného prostredia nášho tela je skutočne veľmi dôležité. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá. Konkrétne pH v organizme totiž dokáže výrazne ovplyvňovať naše zdravie. Môže byť zásadité až silne kyslé. Pre dobré zdravie je dôležité udržiavať v tele skôr zásadité prostredie. Prekyslený organizmus je totiž spojený so zvyšujúcim sa rizikom vzniku rozličných zdravotných problémov. Kyslé prostredie je totižto dokonalým miestom pre množenie kvasiniek aj baktérií. V tomto stave navyše telo uvoľňuje z kostí zásadité minerály, aby nastolilo rovnováhu, čo však kostiam či zubom výrazne škodí.

Rovnováhu v tele, čo sa pH vnútorného prostredia týka, môžeme udržiavať prostredníctvom vhodne zvolenej stravy. Nevyhnutné je do tela dopraviť všetky potrebné minerálne látky, ktoré napomáhajú neutralizovať kyseliny. Význam má aj dostatočný príjem tekutín, a to hlavne čistej vody či bylinných čajov. V jedálničku by mali zásadotvorné potraviny prevyšovať nad tými kyselinotvornými. Ktoré potraviny pôsobia v našom tele zásadito sa dozviete v nasledujúcom článku!

Odporúčame: Prvá pomoc pri opuchnutých nohách: Čo vám takmer okamžite pomôže?

špargľa

Zdroj: Shutterstock®

1. Špargľa a kapusta

Medzi zásadotvorné potraviny radíme najmä tie, ktoré majú rastlinný pôvod. Zástupcov tejto kategórie teda môžeme v prvom rade hľadať medzi zeleninou. Vhodnou súčasťou jedálnička je hlavne všetko zelené. Medzi najviac zásadité druhy zeleniny radíme napríklad špargľu s hodnotou 8,5. Výborná je však aj brokolica či špenát. Zabudnúť však nemôžeme ani na kapustu a rozličné druhy čerstvých byliniek alebo klíčkov. Medzi stredne až mierne zásadotvorné potraviny z kategórie zeleniny radíme ďalej zeler, čakanku, ružičkový kel či zelenú fazuľku.

2. Orechy, semená i oleje

Ak vás trápi problém s prekysleným organizmom, vo vašom jedálničku by mali mať pevné miesto aj orechy, semienka či rastlinné oleje. Treba však dávať pozor na konkrétne druhy týchto potravín, niektoré z nich sú totiž práve kyselinotvorné. Pochutnajte si na mandliach či lieskovcoch, tie patria medzi zásady. Jedlo tiež môžete obohatiť slnečnicovými, ľanovými či tekvicovými semenami. Z olejov sú vhodné najmä olivový, kokosový, konopný alebo avokádový.

citróny

Zdroj: Shutterstock®

3. Citróny

Možno sa vám bude zdať, že sme sa práve pomýlili, no opak je pravdou. Aj citróny predstavujú zásadotvornú potravinu. Nezáleží totiž na tom, že ich chuť je skutočne výrazne kyslá. Dôležité je, ako sa toto ovocie správa v našom tele. Silne zásadité sú pritom aj limetky. S odkyslením organizmu však človeku pomôžu aj ďalšie druhy citrusov.

4. Melón

Nielen citrusy, ale aj mnohé ďalšie druhy ovocia pôsobia v našom tele zásadito. Napríklad taký vodný melón má pH 9,0. Preto ho pri odkysľovaní organizmu smelo konzumujte. Výborné sú aj banány, ktoré však môžu byť zradné. Jedzte ich totiž vždy dostatočne zrelé. V opačnom prípade pôsobia v tele a hlavne v žalúdku kyselinotvorne. Medzi ďalšie zásadotvorné ovocné druhy radíme aj avokádo, mango, kivi či chutné jablká. Ruky preč dajte naopak pri odkysľovaní organizmu od rebarbory.

cesnak

Zdroj: Shutterstock®

5. Cesnak

Nakoniec nemôžeme zabudnúť na cesnak. Tento prírodný všeliek, ktorý je účinný pri viacerých zdravotných ťažkostiach, je tiež skvelým pomocníkom pri odkysľovaní organizmu. Medzi zásadotvorné potraviny môžeme zaradiť aj jeho príbuznú cibuľu. Skvelý je však aj chren. Čo sa pitného režimu týka, ten by mal pozostávať z vody, bylinných čajov či zeleninových štiav.

Pozri aj: Aké sú účinky pečeného cesnaku? Toto urobí s vaším telom do 24 hodín!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní