Ako sa prejavuje pásový opar? Liečbu ochorenia neradno podceňovať!

Ako sa prejavuje pásový opar? Liečbu ochorenia neradno podceňovať!

  • Zdieľaj:
 • 0

Pásový opar je skutočne nepríjemné ochorenie, ktoré potrápi nemalú časť populácie. Ide o kožné vírusové ochorenie, ktoré je neraz spájané s veľkými bolesťami. Liečba pritom môže byť v mnohých prípadoch neľahká a pomerne zdĺhavá. Ktoré vekové skupiny postihuje pásový opar najčastejšie a čo ho vyvoláva? Pri ktorých zdravotných ťažkostiach je potrebné spozornieť? A je vôbec možná prevencia tejto choroby? Odpovede na dôležité otázky o pásovom opare sa dozviete v dnešnom článku.

Čo je príčinou pásového oparu?

Pásový opar, odborne Herpes zoster, je infekčné kožné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus Varicella zoster. Ide o herpetický vírus, ktorý rovnako spôsobuje ovčie kiahne. Práve po preliečení ovčích kiahní zostáva daný vírus skrytý v nervových bunkách. Rôzne faktory sa môžu následne podieľať na tom, že sa vírus opätovne aktivuje. Človek však v tomto prípade neochorie na ovčie kiahne, ale rozvinie sa uňho pásový opar.

Medzi takéto faktory či spúšťače môžeme v prvom rade zaradiť najmä oslabenie imunity, dlhodobý stres, nadmernú fyzickú záťaž či celkové oslabenie organizmu, napríklad po operácii či v dôsledku iného dlhodobého ochorenia. Viac ohrozené môžu byť napríklad osoby s cukrovkou. Vo vyššej miere sa ochorenie objavuje u žien a celkovo u osôb starších ako 50 rokov.

Odporúčame: Aké sú účinky hnedej ryže? Pre toto je vítanou súčasťou jedálnička!

prejavy pásového oparu

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých príznakoch spozornieť?

Pásový opar sa v mnohých prípadoch môže rozvíjať úplne nenápadne. Môže mať podobné príznaky ako obyčajné prechladnutie či začínajúca chrípka. Pacient môže pociťovať väčšiu únavu, slabosť, bolesti hlavy, objaviť sa môže aj zvýšená teplota. Po pár dňoch sa spravidla dostavuje práve bolesť v postihnutej oblasti. Bolesť býva pomerne ostrá a prítomná na bruchu, hrudníku, taktiež v okolí bedier aj na iných miestach. Objavuje sa na jednom pásovitom úseku kože. Pásový opar môže byť prítomný napríklad aj na tvári.

Po ďalších pár dňoch, zvyčajne po dvoch až troch, dochádza k výsevu vyrážok a pľuzgierov v postihnutej boľavej oblasti. Ide spravidla o vyrážky naplnené tekutinou. Bývajú sprevádzané začervenaním kože, niekedy svrbením, taktiež je miesto výsevu citlivé na dotyk. Vyrážky postupne zasychajú a tvoria sa chrasty. Komplikáciou pásového oparu môže byť poškodenie zrakového alebo sluchového nervu, a to v prípade jeho výskytu v tvárovej časti.

liečba pásového oparu

Zdroj: Shutterstock®

Pozor, ochorenie je nákazlivé!

Je potrebné myslieť na to, že pásový opar je infekčné ochorenie, ktoré je vysoko nákazlivé a prenosné. Rizikový je v tomto prípade kontakt osoby s pásovým oparom a jedinca, ktorý neprekonal ovčie kiahne, čiže neprišiel do kontaktu s daným vírusom. Zdravý jedinec sa môže nakaziť vírusom, pričom u neho vypuknú práve ovčie kiahne. Nie je bežné, že pacient s pásovým oparom nakazí osobu, ktorá už ovčie kiahne prekonala. Pacient s týmto ochorením by mal navyše dbať na dostatočnú hygienu, používať vlastný uterák či riad, nemal by byť v kontakte s deťmi ani osobami so zníženou imunitou. Nemal by sa tiež dotýkať postihnutej pokožky a následne očí, aby nedošlo k nebezpečnému prenosu infekcie.

Čo je pri liečbe najdôležitejšie?

Neliečená infekcia môže pretrvávať aj vyše dvoch týždňov. Vhodne nastavená liečba však dĺžku liečenia skracuje, taktiež prispieva k tomu, aby nedošlo k rozvoju iných komplikácií či dlhodobých alebo trvalých následkov. Vo vážnych prípadoch môže pacient pociťovať dlhodobú bolesť v dôsledku poškodenia nervov, taktiež môže dôjsť k poruchám zraku a sluchu, a to v prípade spomínaného poškodenia zrakového alebo sluchového nervu. Už pri prvých príznakoch ochorenia je vhodná návšteva lekára. Pri liečbe sa vo väčšine prípadov využívaní antivirotiká, taktiež liečivá (tabletky, krémy, gély) potláčajúce bolesť či svrbenie. Okrem toho je nevyhnutný počas liečby aj pokoj na lôžku. Nápomocné pri bolesti môžu byť studené obklady, okrem toho je dôležité udržovať postihnutú oblasť v čistote.

prevencia pásového oparu

Zdroj: Shutterstock®

Je možná prevencia?

Na pásový opar môže ochorieť v podstate každý jedinec, ktorý prekonal ovčie kiahne. V rámci prevencie môžeme ako prvé spomenúť očkovanie proti vírusu Varicella zoster. To sa spravidla odporúča dospelým osobám, ktoré v detstve neprekonali ovčie kiahne. V súčasnosti je dostupná aj očkovacia látka proti pásovému oparu, ktorá sa zvyčajne odporúča osobám starším ako 50 rokov, ktoré ovčie kiahne prekonali. Toto očkovanie môže pomôcť chrániť aj pred opätovným prepuknutím pásového oparu. U mnohých pacientov sa pásový opar totižto vyskytne len raz, niektorých však môže potrápiť aj opakovane. K prevencii je možné prispieť ešte elimináciou rizikových faktorov a spúšťačov. Dôležité je posilňovanie imunitného systému a zdravý životný štýl. Význam má pestrá strava, dostatok oddychu aj pohybovej aktivity či ochrana pred nadmerným stresom.

Pozri aj: Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Huba REISHI
ZDRAVIE A PREVENCIA

Huba REISHI

 • 0
 • 08.11.2022
Pivný pupok: Už dávno to nie je „benefit
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Pivný pupok: Už dávno to nie je „benefit" muža, ale závažný zdravotný problém!

 • 0
 • 22.10.2022
Kosáčiková anémia – aké škody napácha zmena tvaru červených krviniek?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Kosáčiková anémia – aké škody napácha zmena tvaru červených krviniek?

 • 0
 • 23.10.2022