Ako sa prejavuje salmonelóza? Tieto fakty potrebujete ovládať!

Ako sa prejavuje salmonelóza? Tieto fakty potrebujete ovládať!

  • Zdieľaj:
 • 0

Salmonelózu môžeme zaradiť medzi najznámejšie a pomerne i rozšírené ochorenia tráviacej sústavy. Práve letné obdobie s horúcimi dňami sú pre rozvoj tejto choroby o niečo viac rizikovejšie. Salmonelóza je charakteristická krátkou inkubačnou dobou, pričom sa prejavuje najmä zažívacími ťažkosťami. Ale čo je vlastne príčinou tohto ochorenia, ako sa prejavuje a prenáša či ako sa pred ním chrániť? Množstvo dôležitých aj užitočných informácií nájdete v nasledujúcom článku.

O aké ochorenie ide?

Pod pojmom salmonelová enteritída či známejšie salmonelóza rozumieme infekčné črevné ochorenie, ktorého pôvodcom sú primárne baktérie s latinským názvom Salmonella enterica. Baktérie z rodu Salmonella sú anaeróbne tyčinkové baktérie, ktoré sa do ľudského organizmu môžu dostať viacerými cestami. Po vstupe do tráviaceho traktu cez ústa prenikajú do sliznice čreva a spôsobujú prevažne tráviace ťažkosti. Zdrojom nákazy sú najmä domáce zvieratá, napríklad ošípané či hovädzí dobytok, respektíve živočíšne produkty, ako je mäso, vajcia a mlieko.

Salmonella sa do organizmu môže dostať po skonzumovaní nedostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov či nepasterizovaného mlieka. Rovnako kontaminované môžu byť vajíčka a jedlá, v ktorých sú vajcia len sčasti upravené alebo neprešli tepelným spracovaním vôbec, napríklad majonéza, zmrzlina či vajíčka varené na mäkko. Pre šírenie baktérií salmonely je riziková aj konzumácia neumytého kontaminovaného ovocia a zeleniny a vo všeobecnosti nedostatočná hygiena pri kontakte s potravinami a podobne.

Odporúčame: Zistite, prečo jesť amarant pravidelne! Máte ho na tanieri aj vy?

príznaky salmonelózy

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky sa dostavia pomerne rýchlo

Inkubačná doba salmonelózy, čiže doba od vstupu nákazy do organizmu po vypuknutie ochorenia, je veľmi krátka. Prvotné príznaky, na vzniku ktorých sa podieľa baktéria poškodzujúca črevný epitel spolu s jej toxínom, sa môžu dostaviť už po niekoľkých hodinách. Zvyčajne ide o dobu od 2 až 6 hodín do maximálne 24 až 36 hodín. Salmonelóza sa zvyčajne začína obyčajnou nevoľnosťou. K nej sa pridávajú stále väčšie bolesti až kŕče v bruchu. Časté sú aj pocity na zvracanie, prípadne sa môže dostaviť samotné vracanie. Medzi typické príznaky salmonelózy radíme aj hnačky. Stolica je zvyčajne kašovitá až vodnatá a má zelenkastú farbu.

Postihnutý je slabý a dehydrovaný. Okrem tráviacich ťažkostí je častá aj horúčka s triaškou a bolesťami hlavy. Teploty pritom môžu stúpať až nad 40 °C. Pri ľahšej formy salmonelózy dochádza k normalizácii zdravotného stavu pomerne rýchlo, a to už do pár dní. Pri veľmi ťažkých formách hrozí postihnutému život ohrozujúca strata tekutín a solí, čo sa bez správnej liečby môže skončiť naozaj zle. V niektorých prípadoch, a to len veľmi zriedka, sa infekcia môže krvným obehom dostať aj do ďalších častí tela a podnietiť rozvoj ďalších zdravotných problémov.

prevencia salmonelózy

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je prevencia!

Lekársku pomoc by ste mali bezodkladne vyhľadať pri podozrení na salmonelózu najmä v prípade, ak objavíte krv či hnis v stolici, taktiež pri veľmi častej hnačke, pretrvávajúcich vysokých teplotách aj výraznej dehydratácii. Pri veľmi malých deťoch je návšteva lekára potrebná už po prvých hnačkách a zvracaní. Hlavne v letných mesiacoch by sme si však mali dávať pozor v prvom rade na prevenciu tohto ochorenia. Chrániť by sa mali o to viac starší ľudia, tehotné ženy a do rizikovej skupiny radíme aj malé deti a jedincov s oslabenou imunitou. Prevencia v prvom rade spočíva najmä v dostatočnom tepelnom spracovávaní potravín a dodržiavaní hygienických zásad.

Nekonzumujte rizikové potraviny, ak sú z neznámych zdrojov. Rozmrazené potraviny znovu nezmrazujte a spoliehajte sa radšej na kupovanú majonézu, ktorá prešla pasterizáciou. Dávajte pozor na to, aby surové potraviny, ktoré sú určené na tepelné spracovanie, neprichádzali do kontaktu s čerstvými potravinami, napríklad ovocím či zeleninou. Vo veľkých horúčavách nenechávajte jedlo chladnúť veľmi dlho. Ak manipulujete s jedlom a potravinami, dbajte na dôslednú hygienu rúk. Rovnako by ste mali dbať na dostatočnú čistotu vašej kuchyne.

Pozri aj: Ako pôsobí aeróbne cvičenie na človeka? Pomáha vôbec pri chudnutí?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Trápia vás kruhy pod očami? Zistite, čo ich zhoršuje a ako sa ich zbaviť
KRÁSA

Trápia vás kruhy pod očami? Zistite, čo ich zhoršuje a ako sa ich zbaviť

 • 0
 • 17.01.2023
Nepríjemný zápal ďasien – čo ho spôsobuje, aké sú príznaky a ako sa ho zbaviť?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Nepríjemný zápal ďasien – čo ho spôsobuje, aké sú príznaky a ako sa ho zbaviť?

 • 0
 • 06.11.2022
Pohlavne prenosné chlamýdie – ktoré príznaky infekcie neignorovať?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Pohlavne prenosné chlamýdie – ktoré príznaky infekcie neignorovať?

 • 0
 • 10.01.2023