TOP zaujímavosti o ľudskej pečeni: Dokáže nám dorásť?!

TOP zaujímavosti o ľudskej pečeni: Dokáže nám dorásť?!

Keďže sme vám už priniesli rozličné zaujímavosti o ľudkom mozgu aj prekvapivé fakty o žalúdku, dnes prišiel na rad ďalší dôležitý orgán, ktorý sa konkrétne ukrýva v brušnej dutine. Ide o pečeň, ktorú údajne v starovekom Grécku považovali za miesto, v ktorom sa nachádzajú emócie. Vedeli ste napríklad o tom, že hovoríme o druhom najťažšom ľudskom orgáne hneď po našej koži? A to nie je všetko! Mnohé zaujímavosti o pečeni nájdete v nasledujúcom článku!

1. Napĺňa viac než 500 funkcií

Ľudská pečeň je veľmi zaneprázdneným vnútorným orgánom. Každodenne totiž napĺňa až okolo 500 funkcií. Má teda naozaj slušný zoznam pracovných povinností. A čo pre nás vlastne robí? Spomenúť môžeme filtrovanie krvi a zneškodňovanie jedovatých látok, toxínov a vedľajších produktov metabolizmu aj vedenie imunitných reakcií. Okrem toho má pečeň význam pri metabolizme živín. Zabezpečuje absorpciu vitamínov rozpustných v tukoch, produkuje žlč a je zásobárňou mnohých látok.

Pozri aj: Prospešné zvieratá v záhrade: Tieto sú v nej skutočne potrebné!

tvar-pecene

Zdroj: Shutterstock®

2. Má tvar pravouhlého trojuholníka

Pečeň, ktorá je uložená v pravej hornej časti brušnej dutiny hneď pod pravou klenbou bránice, váži okolo 1,5 kilogramu. Má pomerne netradičný tvar, ktorý by sme mohli prirovnať k takmer dokonalému pravouhlému trojuholníku. Tvorená je dvomi väčšími (lobus dexter a lobus sinister) a dvomi menšími (lobus caudatus a lobus quadratus) lalokmi. A z čoho je vlastne naša pečeň tvorená? Hlavnou stavebnou jednotkou tohto orgánu je takzvaný hepatocyt, čiže pečeňová bunka. Tieto bunky sa následne spájajú do celkov, ktoré sa vzájomne prepájajú a s cievami nakoniec tvoria pečeňový lalôčik, ktorý predstavuje základnú morfologickú jednotku pečene.

3. Dokáže sa regenerovať

Asi aj vy poznáte ten zaujímavý fakt z ríše zvierat, že ak jašteričke odpadne chvost, časom jej dorastie nový. Podobnú regeneračnú schopnosť v našom ľudskom tele má aj spomínaný orgán. Ak je napríklad časť poškodenej pečene chirurgicky odobratá, orgán sa dokáže plne obnoviť. Zvyčajne je pritom možné odobrať až okolo troch štvrtín orgánu a pečeň to nezničí. To platí napríklad aj pri transplantácii. Darcovi odobratý kus pečene dorastie do pôvodnej veľkosti a rovnako sa orgán obnoví aj pacientovi, ktorý potreboval transplantáciu.

červené krvinky

Zdroj: Shutterstock®

4. Zanikajú v nej červené krvinky

Erytrocyty alebo aj červené krvinky predstavujú druh krvných teliesok s okrúhlym až elipsovitým diskovitým tvarom a v našom tele zabezpečujú okrem iného hlavne výmenu dýchacích plynov. Tvoria sa v kostnej dreni a ich životnosť je u človeka priemerne štyri mesiace. Vedeli ste však o tom, že svoju púť chodia ukončiť práve do pečene? Spomenúť môžeme ešte zaujímavý fakt, že pečeň má v sebe vždy okolo 10 až 13 percent z celkového objemu krvi v organizme.

5. Môže stukovatieť

Ako sme spomenuli už vyššie, pečeň je nevyhnutná pre metabolizmus živín, pričom zabezpečuje aj trávenie tukov. Je pritom prirodzené, že určité malé percento našej pečene tvorí práve tuk. Ak však viac ako 5 až 10 % pečene začne tvoriť tuk, môže dôjsť k rozvoju viacerých zdravotných problémov. Tu môžeme spomenúť stukovatenie pečene, odborne nazývané aj steatóza pečene. Ide o metabolickú chorobu, pri ktorej dochádza k nadmernému ukladaniu tukových kvapôčok v pečeni, čo má v konečnom dôsledku negatívny vplyv na funkciu pečene aj celkový zdravotný stav pacienta.

Odporúčame: 3 kroky, ako predísť osteoporóze - tichému zabijakovi kostí


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní