Ako sa stravovať pri vysokom krvnom tlaku?

Ako sa stravovať pri vysokom krvnom tlaku?

Vysoký krvný tlak predstavuje zdravotný problém, ktorý v dnešnej dobe trápi obrovské množstvo jedincov, a to nielen starších, ale aj stále mladších. Ide o takzvané civlizačné ochorenie. O vysokom tlaku sa pritom často hovorí ako o akomsi tichom zabijakovi. Nebolí, dlho nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti, no v skutočnosti ide o rizikový faktor mnohých vážnych ochorení, vrátane cievnej mozgovej príhody či srdcového infarktu.

Liečbu vysokého krvného tlaku preto neradno podceňovať. Lekár môže v prípade potreby nariadiť liečbu liekmi, no vedzte, že pri liečení je nevyhnutná aj úprava jedálnička. Vhodne zvolená strava môže výrazne prispieť k stabilizovaniu hladiny tlaku. Ako sa stravovať pri vysokom krvnom tlaku, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Odporúčame: Najčastejšie choroby mileniálov: Zistite, čo trápi mladých do 35 rokov!

strava pri vysokom tlaku

Zdroj: Shutterstock®

Zelenina a ovocie sú základ

Základ jedálnička pri vysokom krvnom tlaku by mali v prvom rade tvoriť zelenina s ovocím. Tie sú najlepším zdrojom mnohých dôležitých látok, ktoré naše telo potrebuje. Pri úprave krvného tlaku je nevyhnutné dodať telu dostatok draslíka, horčíka, vápnika, vitamínov B, C či E. Ideálne je dopriať si aspoň 4 porcie zeleniny denne. Zeleninový šalát je skvelou prílohou, kus ovocia si zase môžete dopriať na desiatu. Jednu porciu ovocia a zeleniny môžete nahradiť i kvalitnou 100 % šťavou, najlepšie doma pripravenou.

Mnohé potraviny z kategórie ovocia a zeleniny sú pri problémoch s vysokým tlakom veľmi nápomocné. Pri príprave jedál neváhajte používať cesnak a cibuľu, ktorých liečivé účinky sú známe už od nepamäti. Známy je aj vplyv šťavy z červenej repy. Cviklová šťava podporuje imunitu, znižuje tlak a je bohatá na draslík aj horčík. Do jedálnička ďalej zaraďte i zeler, uhorky a z ovocia citrusy, jablká či banány.

Odporúčame: TOP bylinky na menštruačné kŕče: Pomôžu lepšie ako tabletky!

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Pridajte obilniny a strukoviny

Vo vašom jedálničku by mali mať ďalej svoje miesto obilniny. Spoľahnite sa hlavne na rôzne celozrnné výrobky, ktoré sú bohaté na mnohé minerály aj cennú vlákninu, ktorá znižuje i cholesterol a prispieva k dobrému stavu ciev. Pri vysokom tlaku sú veľmi nápomocné ovsené a iné vločky. Súčasťou stravy môže byť celozrnný chlieb či cestoviny a vhodná je i naturálna ryža. Taktiež sú skvelé rozličné klíčky či otruby. Vítané sú aj strukoviny, napríklad šošovica, cícer či fazuľa.

Dôležitá je správna úprava potravín

V boji proti vysokému krvnému tlaku má význam nielen voľba správnych potravín, ale aj spôsob ich úpravy. V rámci zdravého stravovania sa odporúča eliminovanie konzumácie vysmážaných potravín. Vhodná je čo najmenšia tepelná úprava, ktorá podporuje uchovanie väčšiny výživných látok. Perfektné je varenie na pare. Pri varení je možné používanie kvalitných rastlinných olejov, napríklad olivového. Na dochutenie pokrmov používajte najmä rozličné koreniny a bylinky.

nadmerné solenie

Zdroj: Shutterstock®

Treba obmedziť tuky aj soľ

Nakoniec sa môžeme pozrieť na to, čo je vhodné v jedálničku pri vysokom krvnom tlaku eliminovať. V prvom rade by ste si mali dávať pozor na nadmerné solenie, ktoré sa spája nielen s vysokým tlakom, ale aj inými ťažkosťami. Nezabúdajte na to, že obrovské množstvo soli sa nachádza v údeninách a instantných potravinách. Taktiež je vhodné dávať si pozor na príjem tukov, samozrejme, hlavne tých nezdravých. Nebezpečné sú nasýtené tuky. Ideálne je, aby strava bola z veľkej časti rastlinná, pričom mäso je vhodné do jedálnička zaradiť niekoľkokrát týždenne.

Aspoň raz za týždeň by ste na tanieri mali mať ryby, ktoré sú zdrojom zdravých tukov. Zdravé tuky telu dodáte aj nesolenými nepraženými orieškami a tiež rôznymi semienkami. Potrebné je tiež znížiť konzumáciu údenín či príjem alkoholu. Príležitostný pohár vína či piva nie je problémom. V poriadku je aj pitie kávy v primeranom množstve. Ak však pijete viac ako jednu šálku denne, naučte sa pripravovať si skôr zelený čaj.

Odporúčame: Aké sú prejavy nedostatku železa? Toto je 7 varovných signálov!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní