Anémia z nedostatku železa: Dávajte pozor na prvotné príznaky!

Anémia z nedostatku železa: Dávajte pozor na prvotné príznaky!

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí prehliadajú prvotné príznaky choroby. Snažíte sa normálne fungovať ďalej, ale ide to čoraz ťažšie a ťažšie. Pomerne nenápadne sa môže zo začiatku prejavovať aj porucha krvotvorby či krviniek. Článok sumarizuje najdôležitejšie fakty o anémii, ktoré by vám nemali uniknúť.

Anémia má veľa podôb

Ako je už zrejmé z nadpisu článku, pozornosť sústredíme na najčastejší typ chudokrvnosti, a to anémiu z nedostatku železa, ktorej odborné pomenovanie je sideropenická anémia. Práve ona predstavuje až 80 % zo všetkých anémií. No na začiatku treba spomenúť, že tých typov je naozaj veľa. Existujú napríklad hemolitické anémie, ktoré vznikajú ako následok nadmerného a predčasného zániku červených krviniek, ale aj anémie zo zvýšenej straty červených krviniek či anémie pri chronických ochoreniach (nádorových ochoreniach, chorobách obličiek či pečene).

Pozri aj: Halucinogénne korenie v tvojej kuchyni? Aká dávka je smrteľná?

rôzne druhy anémie

Zdroj: Shutterstock®

Anémia alebo chudokrvnosť – čo to je a ako sa prejavuje?

Pre tento pomerne častý chorobný stav je charakteristický nedostatok červených krviniek alebo nedostatok krvného farbiva, čiže hemoglobínu. Podstatnou zložkou slúžiacou na prenos kyslíka krvou z pľúc do tkanív je železo. Problém na hociktorom stupni metabolizmu železa môže zapríčiniť nedostatočnú tvorbu hemoglobínu a aj zníženie počtu červených krviniek. Do orgánov sa tak dostáva menej kyslíka, čo vedie k nepríjemným stavom, pretože svaly a tkanivá nedokážu bezproblémovo pracovať. Preto človek trpiaci anémiou môže bojovať so svalovou slabosťou a celkovou únavou, ale aj s bolesťami hlavy, nesústredenosťou, studenými končatinami či nechutenstvom. Príznakmi chudokrvnosti sú aj: vypadávanie vlasov, zlá kvalita nechtov, bledosť, afty v ústach, sťažené prehĺtanie.

Symptómy anémie sa líšia v závislosti od jej stupňa, veku či celkového zdravotného stavu. Riziko vzniku anémie sa zvyšuje pribúdajúcim vekom, avšak hlavnou rizikovou skupinou sú predovšetkým dospievajúce dievčatá a ženy. Trpí ňou dokonca až 60 % tehotných žien.

riziková skupina

Zdroj: Shutterstock®

Anémiu netreba podceňovať!

Medzi najčastejšie dôvody, prečo môže človek trpieť anémiou z nedostatku železa, ak neberieme do úvahy napríklad problémy vznikajúce pri silnej menštruácii či v tehotenstve a pod., patrí jednostranná strava a nevhodná diéta. Ku chudokrvnosti môže viesť aj nesprávne nastavené vegetariánske a vegánske stravovanie. Výpadok hlavného zdroja železa, čiže mäsa, treba v takomto prípade adekvátne nahradiť.

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že chudokrvnosť nemusí byť takým vážnym chorobným stavom, tak opak je pravdou. Keďže dlhodobá a postupne sa rozvíjajúca anémia z nedostatku železa môže viesť  až k poškodeniu orgánov.

Mnohí ľudia však o dlhodobom nedostatku železa vo svojej krvi vôbec netušia. Z tohto dôvodu je naozaj prospešné, aby sme neprehliadali varovné signály tela a pri podozrení na nedostatok železa konzultovali svoje pochybnosti s doktorom. Dôležitým vodítkom pri stanovení správnej diagnózy je kompletné vyšetrenie krvného obrazu. Normálny obsah hemoglobínu v krvi je u žien 120 až 168 g/l a u mužov 135 až 175 g/l. Ak sa pri krvnom rozbore zistí hladina hemoglobínu nižšia ako 110 g/l, ide už o anémiu.

nedostatok železa v strave

Zdroj: Shutterstock®

V ktorých potravinách hľadať železo?

Chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa má oproti iným typom anémie tú výhodu, že ju dokážete potlačiť pomocou vhodnej stravy. Zaradenie potravín s vysokým obsahom železa do jedálnička by však malo byť aj účinným preventívnym opatrením.

Kde sa teda nachádza dostatok železa? V prvom rade je to hlavne mäso, pretože vstrebateľnosť železa z mäsa je oveľa väčšia ako pri iných rastlinných zdrojoch. Najvhodnejším je kvalitné hovädzie alebo jahňacie mäso, ale aj divina či teľacia pečeň. Dobrou zásobárňou železa sú však aj: orechy, strukoviny, zelená zelenina, vajíčka, celozrnné potraviny, železité minerálky, ba dokonca aj čaje – lapacho či rooibos.

Dopĺňanie železa pomocou medicínskych preparátov by mal odporučiť až lekár na základe výsledkov krvného obrazu.

Vybrali sme: Prášok z plodov baobabu: Skutočný poklad z africkej savany?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní