Častá choroba z povolania: Aké sú prejavy syndrómu karpálneho tunela?

Častá choroba z povolania: Aké sú prejavy syndrómu karpálneho tunela?

Pojem syndróm karpálneho tunela nie je až taký neznámy. Ide o nepríjemný zdravotný problém, s ktorým sa priamo stretne nemalá časť populácie. Toto ochorenie môžeme prakticky zaradiť aj medzi choroby z povolania. Týka sa našich rúk, respektíve oblasti zápästia. Často vzniká kvôli stereotypu. Práve rozličné pohyby rúk, ktoré sa pravidelne a dlhodobo opakujú, napríklad pri práci jedinca, môžu k rozvoju tohto problému značne prispieť. V článku vám prezradíme, aké sú príčiny i prejavy syndrómu karpálneho tunela a či je možná prevencia.

Čo je príčinou tohto zdravotného problému?

Pod pojmom syndróm karpálneho tunela, ktorý je často označovaný aj ako zápästný syndróm, rozumieme jedno z veľmi sa často vyskytujúcich nervovo-útlakových ochorení ruky. Ide v podstate o postihnutie stredného nervu v karpálnom tuneli zápästia. Karpálny tunel pritom označuje akúsi úžinu spájajúcu predlaktie s dlaňou. Prechádza ním takzvaný nervus medianus i niekoľko šliach. Tento nerv sa podieľa na inervovaní hneď niekoľkých prstov, zabezpečuje teda ich pohyb aj citlivosť.

V dôsledku rôznych skutočností môže dôjsť k postihnutiu daného nervu i k postupnému zmenšovaniu priestoru v tuneli, čo vedie k tlaku na stredový nerv. To vyvoláva ťažkosti charakteristické pre syndróm karpálneho tunela. Dôvodov tohto zdravotného problému pritom môže byť hneď niekoľko. K postihnutiu tejto oblasti môže dôjsť v dôsledku nejakého úrazu. Príčinou je však v mnohých prípadoch najmä nadmerné a dlhodobé preťažovanie danej oblasti. Riziková je neprimeraná manuálna práca alebo aj opakovaná jednotvárna činnosť s rukami.

Odporúčame: Najvhodnejšie potraviny na raňajky: S ktorými začnete váš deň?

liečba syndrómu karpálneho tunela

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa syndróm karpálneho tunela prejavuje?

Zo štatistík vyplýva, že syndrómom karpálneho tunela vo väčšej miere trpia ženy. Rizikové pre rozvoj problému sú činnosti, ako je napríklad dlhodobá práca s počítačovou myšou a klávesnicou, hra na klavíri či strunové nástroje, šitie i dlhodobá práca s nejakým konkrétnym náradím. Toto ochorenie sa častejšie vyskytuje u športovcov, elektrikárov či iných robotníkov, pracovníkov za pásom, kuchárov, záhradkárov či krajčírov. Medzi ďalšie rizikové faktory radíme okrem úrazu aj hormonálne zmeny v organizme, reumatické ochorenie aj zápal alebo degeneratívne zmeny v danej oblasti.

A ako sa syndróm karpálneho tunela prejavuje? Prejavy sa typicky objavujú na jednej ruke, no ochorenie môže postihnúť i obe ruky. Medzi charakteristické príznaky radíme tŕpnutie a necitlivosť v prstoch i bolesť. Postihnutého môžu trápiť pocity mravčenia v ruke, najmä v ukazováku, palci či prostredníku. Objavuje sa tŕpnutie a brnenie celého zápästia či dokonca pálenie. Bolesť môže prechádzať až do ramien. Postupne je výrazne obmedzená hybnosť prstov a ruky. Jedinec môže mať problém napríklad so zapínaním gombíkov alebo s nosením predmetov v ruke. Môže mať problém otočiť ruku v zápästí. Niekedy sa pridávajú aj opuchy či svalová ochabnutosť. Postihnutá ruka sa rýchlo unaví.

syndróm karpálneho tunela

Zdroj: Shutterstock®

Aká je liečba a hlavne prevencia?

Syndróm karpálneho tunela nie je spravidla ťažké diagnostikovať. Lekár dokáže stanoviť tento zdravotný problém na základe typických prejavov ochorenia, prípadne ďalších vyšetrení. Sleduje sa napríklad elektrická činnosť na nervovo-svalovej úrovni, vďaka čomu je možné útlak nervu potvrdiť. Liečba závisí od stavu pacienta. V skorších štádiách ochorenia môžu pomôcť rehabilitácie, rôzne znehybňujúce dlahy a ortézy, prípadne nejaké liečivá. Pomôže dostatok oddychu, pričom postihnutá oblasť by nemala byť zaťažovaná. V prípade závažnejšieho syndrómu karpálneho tunela sa tiež pristupuje k operačnému riešeniu. Následná rekonvalescencia môže trvať aj tri mesiace.

Pri tomto ochorení má však veľký význam aj prevencia, a to najmä v prípade, ak sa nachádzate v rizikovej skupine a svoje ruky pravidelne zaťažujete. Dôležité je dávať si od práce pravidelné prestávky. Vhodné je ruky a zápästia často precvičovať alebo masírovať. Skúste pokrúžiť zápästím, prípadne ho ohýbať hore a dolu alebo dlane niekoľkokrát otvorte a zase zatvorte. Veľkým pomocníkom je aj malá loptička, s ktorou ruku rýchlo precvičíte. Pri práci na počítači využívajte ergonomicky tvarovanú klávesnicu aj podložku pod myš.

Bude vás zaujímať: Prečo zaradiť do jedálnička semená slzovky? Toto sú ich účinky!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní