Opuchy nôh a pocit ťažkých nôh: 5 tipov, ktoré prinesú úľavu

Opuchy nôh a pocit ťažkých nôh: 5 tipov, ktoré prinesú úľavu

Sedavé zamestnanie, zlá životospráva, málo pohybu a vrodená predispozícia - toto všetko môže spôsobovať zhoršenú mikrocirkuláciu v nohách. Zle dokrvené končatiny opúchajú, bolia a spôsobujú  nepríjemný pocit „ťažkých“ nôh. Ak vás trápia rovnaké problémy, vsaďte na naše tipy.

Odporúčame: Horčičné semienka – aké sú ich účinky a spôsoby využitia?

cvičenie v kancelárii

Zdroj: Shutterstock®

1. PRERUŠOVANÉ SEDENIE ZA STOLOM

Aj v kancelárii si robte pravidelné prestávky a po každej presedenej hodine za stolom, sa na chvíľu postavte a prejdite sa po kancelárii alebo chodbe.

Pri sedení si neprekladajte nohu cez nohu, „brzdíte“ tým prúdenie v žilách. Kým vaše prsty na rukách vykonávajú rutinnú prácu na klávesnici, nohy pod stolom si môžu „zacvičiť“. Aj malý pohyb vie byť efektívny a priniesť pozitívnu zmenu. Stačí poriadne popreťahovať prsty na nohách, pokrútiť členkami do oboch strán, prepnúť špičku a spraviť flex do „protismeru“. Opakujte 10 x v dvoch sériách.

2. MENEJ SOLIŤ A VODU PIŤ PRIMERANE

Ako pri každom zdravotnom probléme, aj v tomto prípade platí, že stravou sa dá veľa ovplyvniť. V prípade zadržiavania vody v tele, ktoré tiež môže spôsobovať opuch nôh, by ste sa mali vyhnúť nadmernému pitiu kávy. Kofeín síce telo odvodňuje, ale na opuchy to neplatí, tie naopak zhoršuje. Piť treba dostatočne, primerane a pravidelne. Minimálne 8 veľkých pohárov denne. Nie nárazovo, aby telo nemalo pocit, že vodu musí v sebe zadržať, lebo opäť dlho nebudete piť. V strave preferujte ľahko stráviteľné jedlá. Menej soľte, tá tiež zadržiava vodu v tele. Proti prípadným kŕčom v nohách do stravy zaraďte potraviny, ktoré obsahujú viac magnézia – napr. šošovica, cícer a ďalšie strukoviny, orechy, celozrnné pečivo, banány, citrusy a bobuľové ovocie. Užívať magnézium vo vitamínových doplnkoch je tiež dobré riešenie. Dnes existuje na trhu niekoľko vynikajúcich produktov, ktoré sú kombinované v správnom pomere s ďalšími, telu prospešnými vitamínmi a minerálmi pre lepšiu vstrebateľnosť.

Pozri tiež: Karnozín a jeho účinky – ako pôsobí na ľudský mozog a celé telo?

3. NEZABUDNITE SA HÝBAŤ

Veľa ľudí trpí tým, že počas pracovných dni má minimálny pohyb. Cesta autom do a z práce, minimálne 8 hodín sedenia za počítačom, pokladňou, či v stoji bez pohybu. A večer smerujú vyčerpaní rovno na gauč alebo postele. Je to jeden kolobeh, z ktorého je náročné sa vymaniť, chce to pevnú vôľu a odhodlanie. No tento bod je kľúčový. Mali by ste zaradiť do svojho života pravidelný pohyb. Na začiatok bude stačiť aj chôdza. 10 000 krokov denne ako výzva do ďalších dní a rýchlo pochopíte prečo.

Počas víkendu si doprajte dlhšie prechádzky v prírode, na čerstvom vzduchu. Okrem zdravotných benefitov, vám to pomôže aj psychicky a zlepší celkovú náladu.

4. RELAXAČNÁ A ZDRAVOTNÁ MASÁŽ

Pri zlepšení cirkulácie krvi v nohách robí masáž zázraky. Môže to byť odborná lymfodrenážna masáž alebo uvoľňujúca masáž nôh, ktorú si viete dopriať aj sami. Alebo vám ju poskytne váš partner. Po náročnom dni si dajte osviežujúcu sprchu. Pre nohy je ideálne striedanie teplej a studenej vody v smere od chodidiel vyššie, smerom k srdcu. Po sprche by mala nasledovať masáž. Bylinné masáže dokážu správne podporiť krvný obeh a majú aj liečivé účinky. Masážne krémy alebo gély s výťažkom z gaštana sú najviac vhodné pri opuchoch nôh. Miernia počiatočné prejavy kŕčových žíl a pôsobia aj preventívne. Masáž by mala postupovať tiež od chodidiel smerom k lýtkam, až stehnám. Ak už máte kŕčové žily, myslite na to, že masáž musí byť jemná, na žily nikdy netlačte! Po masáži si nohy vyložte čo najvyššie a odpočívajte, dostaví sa okamžitá úľava.

Zaujme ťa: Ako rýchlo spaľovať kalórie? Objavte najlepší šport na chudnutie!

Alpa masážny gél

Zdroj: Alpa

MASÁŽNY GÉL ALPA S GAŠTANOM

Rokmi obľúbená, tradičná značka masážnych produktov ALPA má vo svojom sortimente aj masážne prípravky s extraktom z gaštanu a rozmarínu. Francovka, masážny krém alebo gél s gaštanom sú určené pre masáž unavených a opuchnutých nôh, ktorá často trápia ženy, mužov a tehotné mamičky. Výťažok z gaštana a rozmarínová silica zlepšujú prekrvenie končatín, priaznivo ovplyvňujú pružnosť ciev, miernia opuchy a prejavy kŕčových žíl. Tradičná zmes bylín v masážnych prípravkoch ALPA prináša nohám osvieženie a úľavu.

www.alpa.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní