Čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva? Tieto faktory by sme mali poznať!

Čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva? Tieto faktory by sme mali poznať!

  • Zdieľaj:
 • 2

Hrubé črevo predstavuje časť našej tráviacej sústavy. Ide o pokračovanie tenkého čreva s dĺžkou asi 1,5 metra a najväčšou hrúbkou do 8 centimetrov. Tento orgán má viacero dôležitých funkcií. Do hrubého čreva sa dostávajú z tenkého čreva nestrávené zvyšky potravy. V týchto miestach dochádza k zahusťovaniu ich obsahu pôsobením rozličných baktérií, vstrebávaniu vody, solí aj vitamínov a následne i tvorbe pevnej stolice.

V súvislosti s týmto dôležitým orgánom tráviacej sústavy sa môže vyskytnúť viacero zdravotných problémov, a to od hnačky či zápchy až po vážnejšie ochorenia, akými sú napríklad Crohnova choroba alebo obávaná rakovina hrubého čreva. Práve posledné menované ochorenie patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce zhubné ochorenia vôbec, a to hlavne vo vyspelejších krajinách. Dnes je známych niekoľko rizikových faktorov, ktoré majú vplyv a môžu sa podieľať na rozvoji tohto ochorenia. Ktoré to sú? To sa dozviete v nasledujúcom článku!

Pozri aj: Aké sú účinky kurkumy? Toto je 5 dôvodov, prečo jej povedať áno!

vyšetrenie rodinnej anamnézy

Zdroj: Shutterstock®

1. Genetika

Na rozvoj celého radu chorôb a zdravotných problémov má vplyv v prvom rade genetika, čo je v podstate nami neovplyvniteľný faktor. Niektoré ochorenia sú priamo dedičné. Pri iných sa zvyšuje riziko rozvoja choroby, ak je už známy jej výskyt v rodinnej anamnéze. Jedinec, u ktorého sa v rodine rakovina hrubého čreva už raz alebo viackrát vyskytla, má vyššie riziko vzniku tohto zdravotného problému. Samozrejme, toto ochorenie sa môže rozvinúť aj u osôb, ktoré tento druh rakoviny v rodinnej anamnéze nemajú. Ďalším neovplyvniteľným faktorom je aj vek. Viac ohrozené sú osoby staršie ako 50 rokov. V súčasnosti však táto hranica stále viac klesá.

2. Zlá strava

V súčasnej dobe pretrváva názor, že jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré majú skutočne veľký vplyv na rozvoj menovaného ochorenia, je životný štýl a stravovanie. Zvyšovať riziko vzniku rakoviny hrubého čreva môže strava chudobná na vlákninu aj rôzne vitamíny, napríklad kyselinu listovú. Rizikový je i nadmerný príjem tukov a nasýtených mastných kyselín či pričastá konzumácia červeného mäsa. Pre prevenciu by mala byť strava pestrá a obsahovať všetky dôležité živiny. Vhodná je konzumácia ovocia a zeleniny, celozrnných potravín či rýb, ktoré sú zdrojom zdravých tukov.  

nedostatok pohybu

Zdroj: Shutterstock®

3. Nedostatok pohybu

Ako sme spomenuli vyššie, nielen strava, ale aj celkový životný štýl môže mať vplyv na rozvoj rakoviny hrubého hrubého čreva. Za rizikový faktor preto považujeme aj nedostatok pohybu a celkovo sedavý spôsob života. Pozor by si preto mali dávať napríklad osoby so sedavým zamestnaním. Pre zdravie celého organizmu je dôležité udržiavať telo v pohybe. Pravidelne plávajte, behajte alebo sa venujte iným pohybovým aktivitám. Pozor si však dávajte aj na nadmerný stres!

4. Brušná obezita

I nadváha alebo obezita majú vplyv na rozvoj rozličných ochorení a rakovina hrubého čreva nie je výnimkou. Riziková je pritom najmä takzvaná brušná obezita, čiže nadmerné ukladanie tuku v oblasti brucha. Zvýšeným rizikom výskytu menovaného ochorenia sú ohrození muži s pásom väčším ako 102 cm a ženy s pásom väčším ako 88 cm. Práve vhodná strava a dostatok pohybu, ktoré sme spomínali vyššie, sú pre zdravie jedinca veľmi dôležité a môžu človeku pomôcť vyhnúť sa problémom s vyššou váhou, a tým aj ďalším zdravotným problémom.

zápcha

Zdroj: Shutterstock®

5. Dlhodobé ochorenia tráviaceho traktu

Posledným faktorom, ktorý súvisí s rozvojom rakoviny hrubého čreva, sú aj rozličné iné ochorenia tráviaceho traktu, najmä tie dlhodobé. Nepodceňujte preto liečbu akýchkoľvek zdravotných problémov, a to napríklad i zápchy či rôznych lokálnych zápalov v čreve. Prispievať k vzniku daného ochorenia môžu aj iné choroby, napríklad cukrovka 2. typu.  

Odporúčame: Ako doplniť telu energiu? Tieto potraviny to zvládnu na jednotku!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Dušan Varga 01.06.19 10:20

DV
karma
103.00

Ďakujem za článok. Je dobré vedieť o prevencii.

 • 0
Odpovedať

Jana Tonhauserová 01.06.19 10:50

karma
102.00

Poučný článok, starajme sa o svoje zdravie ,kým nie je neskoro a hlavne po 50 - tke chodiť pravidelne každé dva roky na test

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Čo nejesť v tehotenstve? Ktoré potraviny obmedziť a ktorým sa úplne vyhnúť?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Čo nejesť v tehotenstve? Ktoré potraviny obmedziť a ktorým sa úplne vyhnúť?

 • 0
 • 08.12.2022
Ľanové semienka – ako ich užívať a ako z nich vyrobiť náhradu vajec či obklad na bolesť?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Ľanové semienka – ako ich užívať a ako z nich vyrobiť náhradu vajec či obklad na bolesť?

 • 0
 • 18.10.2022
Mimomaternicové tehotenstvo – prečo k nemu dochádza a aké sú jeho príznaky?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Mimomaternicové tehotenstvo – prečo k nemu dochádza a aké sú jeho príznaky?

 • 0
 • 18.01.2023