Najčastejšie príčiny vzniku kurieho oka: Prečo sa neoplatí liečbu zanedbávať?

Najčastejšie príčiny vzniku kurieho oka: Prečo sa neoplatí liečbu zanedbávať?

Kurie oká predstavujú pomerne častý a zároveň i nepríjemný kožný zdravotný problém, ktorý trápi mnohých. Často vznikajú v oblasti nôh a neraz k ich rozvoju prispieva i človek sám. Hoci nijak zvlášť neohrozujú zdravotný stav pacienta, ich liečba by sa nemala podceňovať. Odstránenie tohto malého zdravotného a v podstate i kozmetického problému môže byť časom o to ťažšie. V článku vám prezradíme, aké sú príčiny kurích ôk, ako ich identifikovať aj aké sú možnosti liečby.

O aký zdravotný problém ide?

Pod označením kurie oko, latinsky Clavus, rozumieme kožné ochorenie, pri ktorom vzniká do žlta sfarbený ohraničený útvar na pokožke. U postihnutého sa vytvorí kruhovité ložisko zhrubnutej pokožky, ktoré je mierne vyvýšené a ktorého priemer býva zvyčajne okolo jedného centimetra. Najčastejším miestom výskytu kurích ôk sú chodidlá, a to najmä prsty, ale napríklad i päty. Rovnako sa však môžu vyskytovať aj v okolí článkov na rukách.

Tento ohraničený útvar na pokožke vzniká vtedy, keď na určité miesto na koži, najmä teda v oblasti výskytu kosti, pôsobí dlhotrvajúci a sústavný tlak. Príčinou rozvoja kurieho oka býva v mnohých prípadoch práve nevhodná obuv, ktorá tlačí na konkrétne miesta na chodidle. V mnohých prípadoch s týmto zdravotným problémom bojujú ženy, a to kvôli noseniu nie práve ideálnej obuvi. Kurie oká však často vznikajú aj u jedincov s rôznymi ortopedickými problémami a deformitami chodidiel.

Odporúčame: TOP 5 dôvodov, prečo jesť avokádo: Doprajte si ho ešte dnes!

kurie oko

Zdroj: Shutterstock®

Takto spoznáte kurie oko

Kurie oko nie je mozoľom ani bradavicou. Na rozdiel od obyčajného mozoľa býva na kurom oku viditeľné akési čierne jadierko, respektíve koreň. Ak tento kužeľovitý stred kurieho oka zasiahne väzivový obal kosti, pacient môže pociťovať nepríjemnú bolesť. Kurie oko je však pred začatím liečby potrebné odlíšiť aj od bradavice, ktorej povrch je typicky bradavicovito zbrázdený a hrboľatý. Bradavica máva rôznu farbu a vyskytuje sa kdekoľvek na tele. Zásadný rozdiel medzi bradavicou a kurím okom, ktorý však nie je viditeľný, je ten, že príčinou vzniku bradavice je HPV vírus. Kurie oko na rozdiel od toho nie je infekčne prenosné. Jeho povrch je primárne hladký, no pri jeho škriabaní sa útvar začne drobiť, zdrsnie a dokonca výrazne zbelie.

liečba kurích ôk

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Kurie oko spôsobuje jedincovi zvyčajne nemalú bolesť, a to najmä pri chôdzi. Je však množstvo spôsobov, ako sa ho zbaviť, pričom liečba by sa rozhodne nemala zanedbávať. S týmto kožným problémom sa môžete obrátiť na pedikérku, ktorá má skúsenosti s odstraňovaním kurích ôk. Ak je však kurie oko príliš veľké a bolestivé alebo krváca, dozaista je vhodné navštíviť lekára. Dermatológ vám vie taktiež odporučiť viacero ciest, akými sa dá tohto nepríjemného problému zbaviť. Účinné býva napríklad vypálenie kurieho oka tekutým dusíkom. Tento proces však môže byť mierne bolestivý.

Ďalšou možnosťou sú voľnopredajné prípravky v lekárni. Nakoniec je známych viacero domácich trikov, ako sa zbaviť kurieho oka. Nápomocná môže byť napríklad šťava z lastovičníka, ktorá sa využíva aj pri domácom odstránení bradavíc. Kým u niektorých môže byť účinná jedna metóda odstránenia kurieho oka, u ďalšieho jedinca môže zabrať zase druhá. Zbavenie sa tohto zdravotného problému je niekedy beh na dlhé trate, no netreba sa vzdávať. Vždy je možné vyskúšať viacero možností liečby. Ak sa u vás vyskytujú kurie oká na nohách, nezabúdajte chodidlám venovať dostatočnú starostlivosť. Vhodné sú teplé kúpele a hlavne by sa nemalo zabúdať na nosenie kvalitnej obuvi.

Odporúčame: Viete, ako používať ricínový olej? Z toľkých možností budete nadšení!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní