Skorocelová tinktúra a jej účinky: Ako si ju vyrobiť doma?

Skorocelová tinktúra a jej účinky: Ako si ju vyrobiť doma?

Poznáte skorocel kopijovitý (latinsky Plantago lanceolata)? Ide o veľmi známu a v našom pásme i značne rozšírenú bylinku, ktorá má nezastupiteľné miesto v ľudovom liečiteľstve. V rámci tradičnej ľudovej medicíny je známe obrovské množstvo receptov zo skorocelu kopijovitého. Známy je skorocelový čaj, ktorý má okrem iného blahodarný vplyv najmä na dýchací systém človeka.

Rovnako rozšírený a obľúbený je aj skorocelový sirup, ktorý môže byť veľkým pomocníkom pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí. 

Čo tak si však zo spomínanej bylinky pripraviť liečivú tinktúru? Skorocelová tinktúra je určená na vonkajšie aj vnútorné použitie. V článku vám prezradíme, ako si ju pripraviť a s ktorými neduhmi raz-dva zatočí.

Ako vyzerá skorocel kopijovitý?

Skorocel je trváci, dorastá do výšky až 60 centimetrov a radíme ho do čeľade skorocelovité. Ľudovo sa mu tiež hovorí psí jazyk. Rastlina je charakteristická tým, že vždy počas jari vyháňa z koreňa najskôr prízemnú ružicu listov, ktoré majú typický kopijovitý tvar a celistvý okraj.

Z nej neskôr vyrastá viacero rebrovitých stoniek, na konci ktorých sú drobnučké kvety usporiadané do úzkeho valcovitého klasu.

Tradičná medicína pripisuje skorocelu tieto účinky:

 • má priaznivý vplyv na funkcie dýchacieho systému, pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest (najmä pri zápaloch dýchacích ciest, proti kašľu) a celkovo podporuje zdravie dýchacích ciest,
 • blahodarný vplyv na imunitný systém,
 • skorocel obsahuje aktívne látky, ako sú
 • pôsobí protizápalovo,
 • podporuje hojenie rán,
 • zmierňuje tráviace ťažkosti,
 • pôsobí antibakteriálne a antivírusovo,
 • pomáha pri bolestiach v hrdle,
 • pomáha pri aftoch v ústach,
 • má antioxidačný účinok.

Odporúčame: Prevencia aterosklerózy: Týchto 5 vecí môžete pre svoje zdravie spraviť i vy!

skorocel kopijovitý

Zdroj: Shutterstock®

Zber skorocelu kopijovitého

Na zber skorocelových listov, ktoré sa využívajú na liečebné účely, sa môžete vybrať počas kvitnutia rastliny, a to najmä v letných mesiacoch. Na našom území a v podstate i na území celej Európy až do výšky približne 1800 m nad morom je skorocel kopijovitý hojne rozšírený a jeho hľadanie vám nezaberie veľa času.

Nájdete ho na lúkach, poliach, okrajoch lesov, vo väčších trávnatých porastoch, v okolí obydlí aj v priekopách. V prípade, že si nazbierané listy chcete nasušiť do zásoby, vysušte ich najskôr na horúcom slnku a potom ich dosušte v tieni. Taktiež je možné sušenie v umelých podmienkach pri teplote 40 až 50 °C.

Ako sa pripravuje tinktúra z čerstvých skorocelových listov

Na prípravu domácej skorocelovej tinktúry si však ponechajte i za hrsť či dve čerstvých listov. Tie v dobre uzatvárateľnej nádobe zalejte aspoň 40 alebo až 60-percentným liehom. Vňať nechajte v zatvorenej nádobe na slnečnom mieste macerovať aspoň dva týždne.

Nakoniec hotovú tinktúru prefiltrujte cez jemnú látku a uchovajte ju v tmavej fľaštičke. Následne je pripravená na okamžité použitie.

Pozri aj: Čo prezrádza jazyk o našom zdraví? Pozor, môže to byť aj závažné ochorenie

bolesť hrdla

Zdroj: Shutterstock®

Ako pomôže extrakt z bylín skorocelu v podobe tinktúry?

Skorocelová tinktúra má skutočne široké uplatnenie. V prvom rade je potrebné spomenúť, že skorocel kopijovitý má protizápalové, sťahujúce aj antibakteriálne vlastnosti. Tinktúra z tejto bylinky sa užíva vnútorne, no osožné je aj vonkajšie použitie.

Pri zdravotných ťažkostiach je vhodné dopriať si približne 15 kvapiek tinktúry, lyžička tinktúry sa užíva dva či tri razy denne. Môžete takto podporiť liečbu chrípky či zápalov dýchacieho ústrojenstva (blahodarne vplýva na dýchacie cesty). Skorocel je skvelým pomocníkom na suchý i dráždivý kašeľ. Pri zápaloch v ústnej dutine je možné tinktúru zriediť s vodou a využiť na kloktanie.

Okrem toho, že skorocel predstavuje účinnú ochranu zdravia dýchacích ciest, blahodarne vplýva i na pokožku tela. Skorocelovú tinktúru je možné využívať na ošetrenie popálenín, zle sa hojacich rán, škrabancov či zapálených miest na koži.

Rovnako môže pomôcť potlačiť svrbenie a bolesť po uštipnutí hmyzom. Ak pridáte zopár kvapiek tinktúry zo skorocelu do prevarenej vody, vytvoríte si tak skvelú domácu pleťovú vodu, ktorá je priam stvorená na ošetrenie aknóznej pleti.

Odporúčame: Vyrobte si Priessnitzov obklad na bolesť v krku či kolene. Kedy pomôže?

Na čo pri užívaní skoroccelovej tinktúry nezabúdať

Pred použitím tinktúry je vždy vhodné sa poradiť s odborníkov, najmä ak užívate nejaké lieky na predpis alebo vás trápi konkrétny zdravotný problém, prípadne máte chronické ochorenie. Denná dávka nesmie byť presiahnutá.

Ak užívate zakúpenú skorocelovú tinktúru, dodržiavajte dávkovanie, aké uvádzajú konkrétne výživové doplnky. Netreba zabúdať na to, že tinktúra obsahuje alkohol, preto nie je vhodná pre malé deti či tehotné a dojčiace ženy. 

Článok aktualizovaný 31.1.2024


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní