Normálna teplota ľudského tela sa zmenila! Aká je jej hodnota?

Normálna teplota ľudského tela sa zmenila! Aká je jej hodnota?

  • Zdieľaj:
 • 0

Normálna teplota ľudského tela je už takmer 150 rokov ekvivaletná číslu 37. Nová štúdia z vlaňajška však tento fakt, ktorého sa doteraz držali lekári i pacienti, popiera, pričom tvrdí, že toto číslo dosť signifikantne kleslo. Nie všetci z vedeckej, ale i laickej verejnosti s týmto názorom súhlasia. Kde je pravda a aká je nová normálna teplota ľudského tela?

Základné fakty o teplote tela

Poďme pekne po poriadku a na začiatok si povedzme, aké sú štandardné hodnoty, ktoré sa doteraz v súvislosti s ľudskou teplotou tela skloňovali. Ako sme už uviedli, ideálnou teplotou tela bolo 37 stupňov a všetky hodnoty nad 37,5 stupňa Celzia predstavujú teplotu, teda stav, kedy ľudské telo bojuje s ochorením. Teplota tela pod 35 stupňov sa zasa označuje ako hypotermia. V tomto stave telo nestíha dostatočne rýchlo produkovať teplo a prichádza k jeho podchladeniu pre dlhodobé vystavenie sa chladu.

Zaujme ťa: TOP bylinky na kašeľ: Ktoré z nich najlepšie zatočia s rôznymi druhmi kašľa?

kedy má človek teplotu

Zdroj: Shutterstock®

Revolučné zistenia

Istá rozsiahla štúdia, ktorá sa zamerala práve na normálnu teplotu ľudského tela a počas troch rokov zozbierala viac ako 650-tisíc hodnôt od 190-tisíc rôznych ľudí, dospela k záveru, že normálna teplota tela klesla vo všeobecnosti takmer o pol stupňa, teda na 36,6 stupňov Celzia. Vo Fahrenheitoch hovoríme takmer o celom stupni. Vedci veria, že k tomuto faktu prispelo mnoho faktorov – od priemerného nárastu výšky a telesnej váhy cez všeobecne lepší životný štandard až po klimatizované priestory na každom rohu a v neposlednom rade prístup k lepšej zdravotnej starostlivosti. Lekári a odborníci z farmaceutického priemyslu však nedisponujú  ďalšími dôkazmi a upozorňujú, že aj keby bol pokles normálnej telesnej teploty skutočný, nič to nemení na veci, kedy sa človek dostáva do stavu horúčky či podchladenia.

aká je normálna teplota ľudského tela

Zdroj: Shutterstock®

Závisí od jednotlivca

Aj v súčasnosti platí, že normálna telesná teplota je iná pre každého jednotlivca v závislosti od pohlavia, veku a mení sa dokonca s typom vykonávanej aktivity i s konkrétnym časom v dni, kedy je nameraná. Ani číslo 37, ktoré je uznávané ako normálna telesná teplota dodnes, nie je definitívne a neplatí pre každého. Odborníci sa teda zhodujú na tom, že za úplne normálnu teplotu tela sa dá považovať teplota v rozmedzí 36,1 do 37,2 stupňa Celzia.

Inšpiruj sa: Ideálna pracovná desiata diabetika: Čím v office zahnať hlad?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

FIT plnená paprika s morčacím mäsom pečená v rúre
RECEPTY

FIT plnená paprika s morčacím mäsom pečená v rúre

 • 0
 • 07.08.2022
Najlepší recept s bielou fazuľou: Ako na tradičný fazuľový prívarok?
RECEPTY

Najlepší recept s bielou fazuľou: Ako na tradičný fazuľový prívarok?

 • 0
 • 07.11.2022
Kuracie prsia 7-krát inak – tieto fantastické recepty musíte skúsiť!
RECEPTY

Kuracie prsia 7-krát inak – tieto fantastické recepty musíte skúsiť!

 • 0
 • 13.11.2022