Objavte účinky čiernej reďkovky! Ako si z nej pripraviť liečivú šťavu či sirup proti kašľu?

Objavte účinky čiernej reďkovky! Ako si z nej pripraviť liečivú šťavu či sirup proti kašľu?

Čierna reďkovka nemá v našich jedálničkoch až také pevné miesto, ako jej o niečo známejšia sestra červenej farby. To je však rozhodne veľká chyba! Môžeme totiž povedať, že svojimi liečivými účinkami aj obsahom telu prospešných látok ju hravo dobehne. Reďkev siata čierna v sebe ukrýva napríklad horčičné silice, vďaka ktorým má nielen výraznú pikantnú chuť, ale aj pozitívny vplyv na ľudský organizmus. 

Táto zelenina je ďalej plná vitamínov aj minerálnych látok. Doplní vám niektoré z vitamínov skupiny B a rovnako je bohatá na vitamín C. Okrem toho sa v nej ukrývajú železo, horčík, vápnik či draslík. Taktiež obsahuje mnohé fytoncídne látky, vďaka ktorým má antibiotické účinky. Je veľmi účinným bojovníkom proti mnohým mikroorganizmom. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú účinky čiernej reďkovky a prečo sa ju oplatí zaradiť do jedálnička.

Pozri aj: Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

vplyv čiernej reďkovky na organizmus

Zdroj: Shutterstock®

Pomoc pri tráviacich ťažkostiach

Čierna reďkovka a jej účinky sú známe už celé tisícročia. Na začiatku musíme spomenúť jej blahodarný vplyv na proces trávenia. Zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a podporuje správnu činnosť žalúdka, žlčníka i pečene. Rovnako priaznivo vplýva na metabolické procesy v tele. Pri jej pravidelnej konzumácii môže dopomôcť k pravidelnému vyprázdňovaniu či odstráneniu zažívacích problémov, napríklad plynatosti.

Táto reďkovka však v tele zaháji aj kompletné prečistenie celého tráviaceho traktu. Toxíny a nečistoty odstraňuje najmä z našej pečene. Do jedálnička je ju vhodné zaradiť aj pri nedostatočnej činnosti tohto orgánu. Čierna reďkovka taktiež vplýva na odvodnenie tela a čistenie močových ciest. Okrem toho pozitívne ovplyvňuje nervový systém človeka. Dokonca napomáha z tela odstraňovať cholesterol. 

čierna reďkovka s medom

Zdroj: Shutterstock®

Účinný domáci liek proti kašľu

Čierna reďkovka blahodarne vplýva aj na dýchaciu sústavu človeka. Dokáže byť nápomocná pri liečbe viacerých respiračných ťažkostí. Už od nepamäti je táto zelenina akýmsi prírodným liekom na kašeľ. Jej použitie je vhodné pri zahlienení priedušiek, zachrípnutí, chrípke či nádche. Čierna reďkovka je účinná pri bakteriálnych infekciách dýchacích ciest. Práve vďaka spomínaným fytoncídnym látkam pomáhať v tele eliminovať baktérie. Pri ochorení ju nakrájajte na tenšie kolieska alebo nastrúhajte a oslaďte medom. Tento prírodný liek môžete podať i deťom.

Z medu a čiernej reďkovky si však môžete vytvoriť aj skvelý domáci sirup proti kašľu. Z vrchnej časti väčšej reďkovky kúsok zrežte a do dužiny vyrežte hlbšiu jamku. Do nej nalejte 2 až 3 polievkové lyžice kvalitného medu. Otvor prikryte zrezanou časťou reďkovky. Buľvu následne položte na tanierik s trochou vody a nechajte odstáť aspoň 4 až 5 hodín. Pripravený sirup môžete po malých lyžičkách užívať až 6-krát denne. Deťom podávajte polovičné dávky. Tento tradičný recept s čiernou reďkovkou prinesie úľavu od spomínaných ťažkostí už do dvoch dní.

použitie čiernej reďkovky

Zdroj: Shutterstock®

Vyskúšajte šťavu z čiernej reďkovky

Čiernu reďkovku môžete použiť rozličnými spôsobmi. Ideálne je ju konzumovať v surovom stave. Predstavuje tak účinného bojovníka proti baktériám, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine či na jazyku. Zdravie však dokáže výrazne podporiť aj šťava z čiernej reďkovky. Tú si môžete zaobstarať v lekárňach a internetových či kamenných predajniach so zdravými potravinami. Pripraviť si ju však môžete aj v pohodlí domova, a to odšťavením čiernych reďkoviek. Prípadne ich tiež môžete nastrúhať a šťavu z nich jednoducho vylisovať.

Takto pripravenú šťavu však vždy konzumujte čerstvú. V chladničke ju nechávajte len zopár dní. Počas zdravotných problémov si doprajte okolo 20 ml reďkovkovej šťavy 1 až 2 razy denne. Ak vám prekáža jej chuť, konzumujte ju spolu s medom. Tento prírodný liek si doprajte pri tráviacich ťažkostiach, infekciách močových alebo dýchacích ciest či nedostatočnej funkcii pečene. Šťava z čiernej reďkovky sa neodporúča užívať tehotným ženám a osobám so žalúdočnými vredmi.

Odporúčame: Čo pomáha na PMS? Skús homeopatikum a uži si leto!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní