Registrácia Prihlásenie

Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

Tak ako sa za najznámejší mužský hormón považuje testosterón, ekvivalentom v ženskom tele je hormón, nazývaný estrogén. Ako každý jeden hormón v ľudskom tele, aj estrogén má významné funkcie a jeho klesajúce hodnoty v mladšom veku netreba podceňovať. Ako identifikovať chýbajúci estrogén v tele? Prezradia vám to niektoré symptómy.

Funkcie estrogénu ​

Možno sa pýtate, prečo je ten estrogén taký strašne dôležitý... Bez tohto hormónu by sa však z dievčat v období puberty nevyvinuli ženy, počas tehotenstva by sa budúcim mamičkám nezväčšovala maternica pre zdravý vývin dieťatka a reprodukčný systém žien by vôbec nefungoval tak ako má. Okrem toho estrogén prispieva k všeobecnému zdraviu žien - pomáha udržať optimálne zdravie kostí, kardiovaskulárneho systému a prispieva aj k správnemu metabolizmu. Ideálnu hladinu estrogénu v tele by si teda mala chcieť udržať každá žena, ktorá neprechádza obdobím menopauzy, kedy hodnoty prirodzene klesajú.

Zaujme ťa: Čo pomáha na PMS? Skús homeopatikum a uži si leto!

návaly tepla

Zdroj: Shutterstock®

Symptómy chýbajúceho estrogénu ​

Ľudské telo je našťastie veľmi múdre a svojej majiteľke dá jasne najavo, ak niečo nie je v poriadku, a to aj v prípade, že vám chýba estrogén. Tu sú najčastejšie príznaky chýbajúceho estrogénu v ženskom tele:

 • Problémová menštruácia. Pri poklese estrogénu v tele ženy dochádza k zoslabovaniu menštruácie, k znižovaniu jej frekvencie, až k jej úplnému vymiznutiu. V niektorých prípadoch zmeny pri menštruácii nie sú také viditeľné, no žena si môže všimnúť, že niečo nie je v poriadku, ak má problém otehotnieť.
 • Návaly tepla a potenie v noci. Tieto dva príznaky sú taktiež aj príznakmi menopauzy. Ak sa problémy s rýchlymi návalmi tepla či s extrémnym potením v noci opakujú a vy máte od menopauzy ďaleko, môže ísť o pokles estrogénu v krvi.
 • Bolestivý pohlavný styk. Pokles hladiny estrogénu v ženskom tele spôsobuje vysychanie vagíny a stenšovanie jej výstielky. To môže viesť k bolestivému a nepríjemnému pohlavnému styku. Pri poklese estrogénu je ženský pohlavný orgán, ako aj močový mechúr a cesty, náchylnejší na infekcie.
 • Náladovosť. Zmeny nálad môžu byť spôsobené menopauzou, menštruáciou, tehotenstvom, ale aj poklesom estrogénu v krvi. V tomto prípade je možno ťažké problém identifikovať, no ak sa vyskytuje náladovosť spolu s ďalším zo symptómov, máte jasno. Pokles estrogénu môže spôsobiť aj extrémnu únavu a depresívne stavy.
 • Medzi ďalšie príznaky klesajúceho estrogénu patrí vypadávanie vlasov, priberanie, ale aj bolesti hlavy.

V prípade, že svojim príznakom nevenujete dostatočnú pozornosť a potrebnú liečbu, konštantná a dlhodobá nízka hladina estrogénu môže viesť až k rednutiu kostí a následne osteoporóze a k neplodnosti.

anorexia a estrogén

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobuje pokles estrogénu? ​

S prirodzeným poklesom estrogénu v krvi sa potýkajú ženy v období menopauzy a kolísajúce hodnoty môžu mať aj ženy po štyridsiatke, ktorých telo sa na menopauzu ešte len pripravuje - v období takzvanej perimenopauzy. Čo však môže spôsobovať pokles estrogénu u mladých žien? Jedným z dôvodov môže byť prehnaná intenzita cvičenia, ale aj poruchy prijímania potravy, akou je napríklad anorexia. Znižovanie estrogénu môže spôsobovať problémy s funkciou podmozgovej žľazy - hypofýzy, chronické ochorenie obličiek, zlyhávanie vaječníkov či Turnerov syndróm.


Ak ste na sebe spozorovali viacero symptómov, signalizujúcich zníženú hladinu estrogénu v krvi, návštevu gynekológa neodkladajte. Predídete tak mnohým zdravotným problémom.

Bude sa ti páčiť: Musíš vyskúšať: Toto sú overené spôsoby využitia byliniek zvonku!


Návrat hore
Autor článku

1 komentár

Martina Begalova 23.12.18 18:54

MB
karma
100.00

zena si bezne neuvedomí že za nejakými príznakmi môže byť hormon. problém. Škoda že pri preventívnej prehliadke nekontrolujú automaticky aj hladiny hormónov..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Viete, prečo jesť rebarboru? Ak nie je aj vo vašom jedálničku, zmeňte to!
LIEČBA

Viete, prečo jesť rebarboru? Ak nie je aj vo vašom jedálničku, zmeňte to!

 • 39
 • 0
 • 01.07.2019
Šťavnaté plody, ktoré ozdravia naše telo: Aké sú účinky fíg?
LIEČBA

Šťavnaté plody, ktoré ozdravia naše telo: Aké sú účinky fíg?

 • 51
 • 0
 • 25.09.2019
Riasy nori – vitamínová bomba! Takto ich použite v kuchyni!
LIEČBA

Riasy nori – vitamínová bomba! Takto ich použite v kuchyni!

 • 42
 • 0
 • 03.10.2019