Prečo jesť tekvicové semená? Stačí zopár gramov a výsledky vás prekvapia!

Prečo jesť tekvicové semená? Stačí zopár gramov a výsledky vás prekvapia!

Tekvicové semená sú veľmi zdravé. Denne si ich pritom stačí dopriať 20 až 30 gramov a výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Môžete si ich pridať do čerstvého zeleninového šalátu, ovsenej kaše, jogurtu, krémovej polievky či omáčok. Možnosti použitia sú rôzne, stačí si nájsť spôsob, ktorý vám vyhovuje. A aké rôznorodé účinky môžu mať tieto nenápadné semienka? Pozitívne vplývajú napríklad na tráviaci aj kardiovaskulárny systém. Čo všetko dokážu s ľudským telom urobiť tekvicové semená, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Sú plné významných živín

Ak pridáte do jedla tekvicové semienka, zvýšite jeho výživovú hodnotu a telu doplníte množstvo dôležitých látok. Ukrývajú sa v nich nenahraditeľné mastné kyseliny, bielkoviny, vláknina aj viaceré vitamíny skupiny B či vitamíny E aj K. Tieto semienka však vynikajú aj v obsahu minerálnych látok. Sú plné mangánu, fosforu, horčíka, zinku či draslíka.

Odporúčame: Spoznajte účinky papaínu! Ako dokáže podporiť naše zdravie?

krvný tlak

Zdroj: Shutterstock®

Znižujú tlak a cholesterol

Tekvicové semená majú blahodarný vplyv na kardiovaskulárny systém. Podporujú zdravie srdca i ciev a prispievajú k znižovaniu rizika vážnych srdcovo-cievnych ochorení. Podporujú totiž normalizovanie hladiny krvného tlaku a rovnako si poradia aj s vysokým cholesterolom. Vysoký tlak aj cholesterol pritom predstavujú značné rizikové faktory mnohých kardiovaskulárnych chorôb. Pravidelnou dávkou týchto chutných semien prispejete k prevencii problémov so srdcom či znížite riziko aterosklerózy.

Starajú sa o prostatu

Spomínané semienka sú známe aj svojím pozitívnym vplyvom na prostatu. Vďaka svojmu zloženiu a obsahu mnohých cenných látok podporujú zdravie prostaty. Do jedálnička by tak tekvicové jadierka mali aspoň niekoľkokrát týždenne zaradiť i muži. Pri problémoch s prostatou je veľmi nápomocný aj olej, ktorý sa z nich vyrába. Tekvicový olej je dobrým pomocníkom napríklad pri nezhubnom zväčšení prostaty.

dobrý spánok

Zdroj: Shutterstock®

Podporujú dobrý spánok

Do jedálnička neváhajte tekvicové jadierka zaradiť aj vtedy, ak si potrebujete zabezpečiť pokojný spánok. Sú totižto zdrojom takzvaného tryptofánu. Ide o aminokyselinu, ktorá má význam pri tvorbe sérotonínu a melatonínu v tele človeka. Tie majú vplyv okrem iného i na kvalitu spánku. Nedostatok sérotonínu sa tiež môže prejavovať nielen poruchami spánku, ale aj zlou náladou až depresiami. Konzumáciou tekvicových semien tak podporíte pokojný spánok i dobrú náladu.

Prispievajú k ochrane kostí

Aký je ďalší účinok tekvicových semien? Vďaka svojmu zloženiu podporujú aj dobrý stav kostí. Je to hlavne kvôli vysokému obsahu mnohých cenných minerálov. Napríklad obsiahnutý horčík i mangán majú význam pri vývoji kostí a chrupaviek. Mangán prispieva k ochrane pred rednutím kostí. Pre zdravie kostí je tiež nevyhnutný zinok, ktorý v spomínaných jadierkach rovnako nájdeme vo vysokom množstve. Ich konzumáciou je možné prispieť k prevencii rôznych problémov s kosťami vo vyššom veku.

tráviaci systém

Zdroj: Shutterstock®

Podporujú činnosť tráviaceho traktu

Tekvicové semená v pozitívnom smere ovplyvňujú aj tráviaci trakt človeka a proces trávenia. Sú bohaté na vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre správnu činnosť čriev. Pravidelnou konzumáciou týchto lahodných jadierok je možné eliminovať mnohé tráviace ťažkosti. Pomôžu pri nadúvaní, nevoľnostiach, nepravidelnom vyprázdňovaní či pocitoch kyslej chuti v ústach. Pôsobia detoxikačne a odstraňujú pocity ťažkého žalúdka.

Posilňujú imunitu

Nakoniec môžeme ešte spomenúť, že tekvicové semienka majú pozitívny vplyv aj na našu imunitu. Navyše sú zdrojom mnohých látok s antioxidačným pôsobením, vďaka čomu sa podieľajú na ochrane buniek pred poškodením zo strany voľných radikálov. Tekvicové semienka tiež v tele pôsobia protizápalovo a blahodarne vplývajú na hladinu cukru v krvi.

Odporúčame: Toto sú najlepšie potraviny na večeru. Nebojte sa večerného jedenia!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní