TOP bylinky na pečeň: Ktoré ju pomôžu očistiť a podporia jej funkciu?

TOP bylinky na pečeň: Ktoré ju pomôžu očistiť a podporia jej funkciu?

Pečeň človeka predstavuje žľazu s vonkajším vylučovaním, ktorá je najväčším orgánom v brušnej dutine. Váži okolo 1,5 kg a má tvar takmer pravouhlého trojuholníka, pričom je zložená z troch lalokov. Reč je pritom o veľmi dôležitom orgáne, ktorý každodenne napĺňa veľké množstvo funkcií. Hovoriť môžeme až o okolo päťsto úlohách. Medzi hlavné funkcie patria filtrácia krvi a eliminovanie toxínov a vedľajších produktov metabolizmu.

Má význam z hľadiska vedenia imunitných reakcií či metabolizmu živín. Je tiež zásobárňou mnohých látok. Jej dobrý stav a funkciu pritom možno podporiť hlavne zdravým životným štýlom. Nápomocné sú v tomto smere aj mnohé byliny, ktoré podporia jej činnosť a prečistia ju, prípadne pomôžu pri ochoreniach pečene. O ktoré byliny ide?

Pestrec mariánsky

Medzi najznámejšie byliny, ktoré majú priaznivý vplyv na pečeň, patrí dozaista pestrec mariánsky, latinsky Silybum marianum. Bylinka obsahuje látku zvanú silymarín, ktorá pôsobí detoxikačne aj antioxidačne a prispieva k obnove a ochrane buniek pečene. Na liečebné účely sa využívajú semená byliny. Napomáhajú pečeň chrániť pred poškodením a zvyšujú jej odolnosť. Pestrec pomáha zlepšiť stav a funkciu pečene aj po nadmernom dlhodobom užívaní alkoholu.

Odporúčame: Ako žiť zdravšie? Vyskúšajte tieto rýchle nízkosacharidové recepty

pečeňovník trojlaločný

Zdroj: Shutterstock®

Pečeňovník trojlaločný

Už názov bylinky zvanej pečeňovník trojlaločný napovedá, v ktorom smere bude rastlina užitočná. Pečeňovník, latinsky Anemone hepatica, sa na liečbu ochorení pečene využíval už v minulosti. Na liečebné účely sa používa vňať. Pečeňovník má krásne modrofialové kvietky. Podporuje zdravie pečene i žlčníka, taktiež pomáha pri tráviacich ťažkostiach. Pri použití zvonka zlepšuje hojenie kožných rán.

Púpava lekárska

I známa púpava, ktorá je neraz považovaná za obyčajnú burinu, dokáže pomôcť našej pečeni. Taraxacum officinale priaznivo vplýva na činnosť pečene a zlepšuje vylučovanie žlče. Výrazne podporuje proces detoxikácie. Z rastliny sa využíva koreň i listy. Obsahujú množstvo farmakologicky významných látok, vrátane mnohých antioxidantov. Púpava lekárska je tiež skvelá na podporu trávenia. Jej mladé listy môžete pridať do sviežeho zeleninového šalátu.

rumanovec farbiarsky

Zdroj: Shutterstock®

Rumanovec farbiarsky

V tomto zozname bylín na podporu zdravia pečene nesmie chýbať ani rumanovec farbiarsky, latinsky Anthemis tinctoria. Často je nazývaný aj ako žltý harmanček, keďže kvety rastliny sú podobné kvetom rumančeka kamilkového, čiže harmančeka. Sú však celé zlatožlté. Rumanovec sa využíva ako tradičný ľudový prostriedok pri ochoreniach pečene, rovnako pomáha žlčníku. Droga z kvetov obsahuje horčiny, flavonoidy i silice.

Chanca piedra

Rastlina s latinským názvom Phyllanthus niruri je bežne známa pod prezývkou Chanca piedra, čo v preklade zo španielčiny znamená lomikameň či drvič kameňov. Pomáha totiž pri problémoch s obličkovými či žlčníkovými kameňmi. Vyskytuje sa v dažďových pralesoch Južnej Ameriky, taktiež v Strednej Amerike či v niektorých ázijských oblastiach. Ide o tradičné indiánske liečivo i súčasť ajurvédskej medicíny. Chanca piedra prispieva aj k ochrane pečene a zlepšuje tráviace procesy.

vachta trojlistá

Zdroj: Shutterstock®

Vachta trojlistá

Vachta trojlistá, latinsky Menyanthes trifoliata, má ľudový názov horká či vodná ďatelina. Jej trojpočetné listy totižto pripomínajú ďatelinové trojlístky. Ide o horkú bylinku z močiarov a rybníkov, ktorá je skvelým pomocníkom pri poruchách trávenia. Podporuje sekréciu tráviacich štiav, rovnako prispieva k správnej činnosti pečene a žlčníka. Na liečebné účely sa využívajú listy, ktoré obsahujú triesloviny, flavonoidy s antioxidačným pôsobením aj organické kyseliny. Rastlinka tiež podporuje krvotvorbu.

Čakanka obyčajná

Nakoniec si v tomto zozname bylín našla miesto i čakanka obyčajná, latinsky Cichorium intybus. Nápomocné sú jej listy, respektíve kvitnúca vňať i koreň. Droga je súčasťou mnohých čajových zmesí, ktoré prispievajú k optimálnej funkcii a ochrane pečene. Čakanka podporuje látkovú premenu, vylučovanie žlče, tvorbu tráviacich enzýmov i zdravie pečene. Je využívaná ako podporný prostriedok pri liečbe ochorení pečene, taktiež našla uplatnenie pri tráviacich ťažkostiach či vysokom cholesterole.

Odporúčame: Zdravá desiata i olovrant – vhodná do školy, práce i doma v karanténe


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní